REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT także w 2008 roku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Resort finansów zdecydował, że inwestorzy indywidualni będą otrzymywać zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych również po 31 grudnia 2007 r.


zmiana prawa

Publikacja przez resort finansów projektu zmian w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zakończyła długi okres oczekiwania i spekulacji na temat wprowadzenia regulacji umożliwiającej przedłużenie częściowego zwrotu indywidualnym inwestorom wydatków na zakup materiałów budowlanych.


Bezterminowy zwrot


Z ustawy regulującej zasady zwrotu zniknie data graniczna, dzięki czemu podatnicy budujący tzw. systemem gospodarczym będą mogli domagać się od fiskusa zwrotu części poniesionych kosztów także po 31 grudnia 2007 r.


- Należy wyraźnie poprzeć zamiar resortu finansów dotyczący wydłużenia stosowania ustawy o zwrocie niektórych wydatków mieszkaniowych. Bez takich rozwiązań dochodziłoby do nierówności w opodatkowaniu podatników. Byłoby ono wyraźnie niższe przy nabyciu nieruchomości od dewelopera niż w przypadku wybudowania jej w tak zwanym systemie gospodarczym - mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.


Ekspert dodaje, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie było możliwe na gruncie ustawy o VAT, gdyż po pierwsze przepisy wspólnotowe tego nie umożliwiają, a po drugie wpływałoby to na poziom opodatkowania również materiałów budowanych wykorzystywanych w innych celach niż mieszkaniowe.


Potrzebne oświadczenie


Zwrot będzie dokonywany na takich samych zasadach jak w obowiązującym stanie prawnym. Podatnicy będą jednak musieli pamiętać o nowym, istotnym warunku.


- Dla otrzymania zwrotu wydatków konieczne będzie złożenie oświadczenia, że nie dotyczy on materiałów budowlanych wykorzystanych do świadczenia usług budownictwa społecznego ani uwzględnionych przy wykonywaniu tych czynności, czy też takich, które wliczono w wartość usług świadczonych przez wykonawcę - wyjaśnia Andrzej Nikończyk.


Ekspert dodaje, że zasada ta ma uniemożliwić uzyskanie zwrotu od nabycia materiałów, w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia pełnego podatku, a które następnie zostały przekazane w ramach usługi i opodatkowane rzeczywiście stawką podatku 7 proc.


Co to oznacza w praktyce? Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m.in., że w lokalach mieszkalnych i domach jednorodzinnych zaliczonych do budownictwa społecznego preferencją podatkową będzie objęta wymiana okien i drzwi wejściowych. Z tytułu takiej wymiany podatnik nie będzie mógł zatem ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych. To samo dotyczy np. prac remontowych, w których wartość zużytych materiałów nie przekroczy 50 proc. kwoty należnej za wykonaną usługę. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT w odniesieniu do powyższych remontów będzie miała zastosowanie 7-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów budowlanych na potrzeby przeprowadzenia takiej inwestycji rekompensata w postaci zwrotu VAT nie będzie przysługiwała. Zgodnie z nowelizacją ustawy regulującej zasady zwrotu, w sytuacji gdy o rekompensatę będą ubiegali się małżonkowie, obowiązek złożenia oświadczenia będzie dotyczył obojga małżonków.


Wniosek raz w roku


System zwrotów tak jak dotychczas obejmował zakupu materiałów budowlanych w związku z inwestycją mieszkaniową polegającą na remoncie mieszkania lub domu, budowie, nadbudowie, rozbudowie a także przebudowie budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, utrzymanie systemu rekompensat pozwoli zminimalizować negatywne skutki z tytułu zwiększenia stawki VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Wnioski o zwrot udokumentowane fakturami tak jak obecnie będzie można składać raz w roku. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.


DOKUMENTACJA ZWROTU

Po wejściu w życie zmienionych przepisów podatnik, ubiegając się o zwrotu wydatków, będzie musiał dołączyć:

- faktury dokumentujące poniesione wydatki,

- pisemne oświadczenie, że wydatki ujęte we wniosku nie dotyczą materiałów budowlanych związanych z realizacją czynności objętych preferencyjną stawką VAT,

- pozwolenie na budowę, w przypadku inwestycji wymagających pozwolenia,

- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA