Aktywa w leasingu są amortyzowane
REKLAMA
Samochód użytkowany na podstawie umowy leasingu zakwalifikowanego w księgach rachunkowych jako finansowy stanowi środek trwały i podlega amortyzacji.
Marek Musiał, menedżer w Ernst & Young, przyznaje, że często spotyka się z niewłaściwymi decyzjami w odniesieniu do okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych w leasingu. Błędem jest utożsamianie jego z okresem, na jaki została zawarta umowa. Nie zawsze długość okresu umownego pokrywa się z okresem gospodarczego wykorzystania środka trwałego przez jednego lub więcej użytkowników.
- Przykładem może być samochód osobowy, leasingowany na podstawie umowy np. przez cztery lata, który będzie eksploatowany w biznesie przez pięć lat - twierdzi nasz rozmówca.
Wyjaśnia, że wówczas należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów księgowych przez pięć lat, a nie cztery lata, przez które firma płaci czynsz leasingodawcy. W przypadku dokonywania odpisów przez cztery lata, w piątym roku firma posiadać będzie składnik aktywów, z którego korzysta nie dokonując odpisów amortyzacyjnych. Nie jest to właściwe.
Innym obszarem powiązanym - według naszego eksperta - choć niedotyczącym wyłącznie aktywów w leasingu, jest określenie wartości końcowej danego środka trwałego, a ściślej jego brak w praktyce księgowej. Jeśli przedsiębiorca oczekuje, że samochód po okresie leasingu będzie sprzedany, należy określić szacunkową wartość końcową pojazdu na moment sprzedaży, czyli oczekiwaną cenę sprzedaży.
- Tak określona wartość pomniejsza wartość podlegającą amortyzacji - wyjaśnia Marek Musiał.
Uwzględnienie tych aspektów w praktyce rachunkowości może znacząco wpływać na raportowane wyniki finansowe, a także ich rzetelność.
AGNIESZKA POKOJSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA