Resort zapowiada zmianę umów
REKLAMA
W każdym z tych przypadków zmiana będzie dotyczyć metody unikania podwójnego opodatkowania - z metody odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę na zbyt wolne tempo prowadzonych prac, wskazując, że tracą na tym obywatele polscy. Ministerstwo tłumaczy, że zmiana istniejących umów jest procesem wyjątkowo skomplikowanym i pracochłonnym, zwłaszcza, że nie wszystkie czynniki leżą po stronie polskiej.
Ministerstwo nie zgadza się też z zarzutem niezgodności z Konstytucją w zakresie zróżnicowania opodatkowania polskich obywateli pracujących w różnych krajach Unii Europejskiej. Twierdzi, że obydwie wskazane metody są jednakowo uprawnionymi do stosowania w polskim prawie. Nierównomierne opodatkowanie polskich obywateli pracujących w różnych krajach UE wynika wyłącznie z różnic pomiędzy systemami podatkowymi tych krajów. Same umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zaś takiego zróżnicowania nie powodują, dodatkowo żadna z umów jak dotąd nie została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją.
W korespondencji przesłanej do Rzecznika Praw Obywatelskich Minister Finansów zaznaczył, że różnice w opodatkowaniu dochodów w Polsce oraz np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej czy innych krajów europejskich nie wynikają ze szczególnej restrykcyjności polskiego systemu podatkowego. Zdaniem resortu podstawowym problemem jest tutaj ogromna dysproporcja pomiędzy ogólnym poziomem dochodów w Polsce oraz krajach tzw. starej Unii. Dodatkowe opodatkowanie dochodu uzyskiwanego w takim kraju także w Polsce (zgodnie z metodą odliczania proporcjonalnego) miało spowodować wyrównanie ciężaru podatkowego dla osób pracujących tylko w Polsce, w stosunku do tych pracujących za granicą.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA