reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Resort zapowiada zmianę umów

Resort zapowiada zmianę umów

W najbliższym czasie mają zmienić się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią, Danią, Belgią, Finlandią oraz Austrią - zapewnia resort finansów.


W każdym z tych przypadków zmiana będzie dotyczyć metody unikania podwójnego opodatkowania - z metody odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją.


Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę na zbyt wolne tempo prowadzonych prac, wskazując, że tracą na tym obywatele polscy. Ministerstwo tłumaczy, że zmiana istniejących umów jest procesem wyjątkowo skomplikowanym i pracochłonnym, zwłaszcza, że nie wszystkie czynniki leżą po stronie polskiej.


Ministerstwo nie zgadza się też z zarzutem niezgodności z Konstytucją w zakresie zróżnicowania opodatkowania polskich obywateli pracujących w różnych krajach Unii Europejskiej. Twierdzi, że obydwie wskazane metody są jednakowo uprawnionymi do stosowania w polskim prawie. Nierównomierne opodatkowanie polskich obywateli pracujących w różnych krajach UE wynika wyłącznie z różnic pomiędzy systemami podatkowymi tych krajów. Same umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zaś takiego zróżnicowania nie powodują, dodatkowo żadna z umów jak dotąd nie została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją.


W korespondencji przesłanej do Rzecznika Praw Obywatelskich Minister Finansów zaznaczył, że różnice w opodatkowaniu dochodów w Polsce oraz np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej czy innych krajów europejskich nie wynikają ze szczególnej restrykcyjności polskiego systemu podatkowego. Zdaniem resortu podstawowym problemem jest tutaj ogromna dysproporcja pomiędzy ogólnym poziomem dochodów w Polsce oraz krajach tzw. starej Unii. Dodatkowe opodatkowanie dochodu uzyskiwanego w takim kraju także w Polsce (zgodnie z metodą odliczania proporcjonalnego) miało spowodować wyrównanie ciężaru podatkowego dla osób pracujących tylko w Polsce, w stosunku do tych pracujących za granicą.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama