reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podkomisja musi sprawdzić zgodność polskich przepisów z unijnymi

Podkomisja musi sprawdzić zgodność polskich przepisów z unijnymi

Komisja Finansów Publicznych odesłała nowelizację ustawy o VAT z powrotem do podkomisji, która ma zapoznać się z ekspertyzami dotyczącymi zgodności projektu z prawem UE.


zmiana prawa

Komisja Finansów Publicznych nie rozpatrzyła sprawozdania z prac podkomisji nad rządową nowelizacją ustawy o VAT, tak jak było to planowane. Zamiast tego skierowała projekt ponownie do podkomisji, która pracowała nad ustawą od lutego 2007 r. Powodem odesłania projektu jest konieczność rozpatrzenia dodatkowych ekspertyz dotyczących zgodności sprawozdania z prac podkomisji z prawem wspólnotowym.


Zastrzeżenia ekspertów budzi przede wszystkim propozycja mająca na celu wydłużenie do końca 2010 roku okresu przejściowego na stosowanie 3-proc. stawki VAT w przypadku dostaw produktów spożywczych oraz dostaw towarów i świadczenia usług przeznaczonych zwykle do wykorzystania przy produkcji rolnej. Poprawkę taką złożył poseł Andrzej Pałys (PSL). Została ona przyjęta przez posłów podkomisji przy zdecydowanym sprzeciwie przedstawicieli resortu finansów.


Zmiana ta, zdaniem ekspertów, jest niezgodna z dyrektywą wspólnotową, na podstawie której Polska jest uprawniona do stosowania preferencyjnej 3-proc. stawki jedynie do 30 kwietnia 2008 r. Ponadto, żadne państwo członkowskie nie jest uprawnione do jednostronnego przedłużania okresów przejściowych na gruncie ustaw krajowych.


Eksperci zgłosili także zarzuty do przepisu, który uzupełnia regulacje przenoszące miejsce opodatkowania usług do kraju siedziby usługodawcy o usługi dotyczące kompleksowej organizacji targów i wystaw oraz usługi pomocnicze do tych usług (w tym usługi odnoszące się do zabudowy oraz wynajmu stoisk na wystawach i targach). Zarówno eksperci podatkowi, jak i Ministerstwo Finansów uważają tę propozycję za niezgodną z prawem Unii Europejskiej.


Podkomisja w celu rozpatrzenia ekspertyz zbierze się 26 czerwca.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama