REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne dla rzemieślników?

REKLAMA

Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił zastrzeżenia do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. ZRP postuluje o sprecyzowanie, czy zgodnie z projektem rozporządzenia obowiązek używania kas fiskalnych obowiązywać będzie właścicieli warsztatów, dokonujących napraw samochodów wraz z montażem części i akcesoriów samochodowych.

Według Krajowej Informacji Podatkowej właściciele ci nie mają obowiązku rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Równocześnie Związek otrzymał sygnały od regionalnych organizacji rzemieślniczych, że urzędy skarbowe zajmują stanowisko odmienne niż KIP.

Jeżeli powyższe wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte, może okazać się, że obowiązek stosowania kas będzie dotyczył każdej sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów, gdy dostawa tych części towarzyszyć będzie usłudze naprawy samochodu.

ZRP skierował do Ministerstwa Finansów, w którym przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie:

W odpowiedzi na pismo Pana Ministra z dnia 04.06.2007r. NR: PT7-0311-9/247/JS/07/PT-868, przy którym przekazano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących Związek Rzemiosła Polskiego zgłasza następującą uwagę do przesłanego projektu.

Ponawiamy prośbę o rozstrzygnięcie wątpliwości, o których informowaliśmy w piśmie z dnia 29.08.2006r. skierowanym do Dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów - dotyczących interpretacji przepisu § 4 pkt 4) dotychczasowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. Przepis ten został zachowany bez zmian także w projektowanym rozporządzeniu. Zwracaliśmy się z prośbą o wyjaśnienie, czy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych - bez względu na obrót - obejmuje także podatników dokonujących napraw samochodów, którym towarzyszy montaż części i akcesoriów samochodowych. Informowaliśmy wówczas, że Cech Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie - uzyskał z Krajowej Informacji Podatkowej (zapytanie sygnowane pod nr 1008/2/VAT) wyjaśnienie, że ww. grupa podatników nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych, bez względu na osiągnięty obrót. Równocześnie otrzymywaliśmy sygnały od regionalnych organizacji rzemieślniczych, że urzędy skarbowe zajmują inne stanowisko, twierdząc, że jednak przepis § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych obejmuje wszystkie zakłady motoryzacyjne wykonujące usługi wraz z montażem części samochodowych.

Dotychczas nie rozstrzygnięto tych wątpliwości, co może oznaczać, że obowiązek ewidencji kasowej (bez względu na obrót) będzie dotyczył każdej sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów, nawet wówczas, gdy dostawa tych części towarzyszy usłudze naprawy samochodu.

Związek Rzemiosła Polskiego postuluje zatem o doprecyzowanie przepisu § 4 pkt 4) rozporządzenia poprzez wyraźne określenie, że nie dotyczy on działalności usługowej polegającej na naprawie samochodów, w której wykorzystywane są części i akcesoria do pojazdów.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA