Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów
REKLAMA
Od 1 stycznia 2007 r. zakłady zagranicznych przedsiębiorstw położone w Polsce zostały zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej dla czynności wewnętrznych z przedsiębiorstwem macierzystym. Zasady sporządzenia takiej dokumentacji określa art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Prostsza weryfikacja
Nowy wymóg to duże ułatwienie dla organów skarbowych w przeprowadzeniu weryfikacji poprawności przypisania części dochodów przedsiębiorstwa zagranicznego zakładowi położonemu w Polsce.
Przedsiębiorstwo zagraniczne powinno dokonać przyporządkowania kosztów (np. zarządzania, administracyjnych) na podstawie określonego, logicznego klucza podziału. W praktyce jest nim często udział obrotów zakładu w całkowitych obrotach przedsiębiorstwa zagranicznego bądź wskaźnik zatrudnienia w zakładzie w stosunku do całkowitego zatrudnienia w przedsiębiorstwie macierzystym. Wybór klucza podziału kosztów leży w gestii przedsiębiorcy zagranicznego.
Szacowanie cen
Z praktycznego punktu widzenia sporządzenie dokumentacji może być kłopotliwe. Zakład nie ma bowiem odrębnej podmiotowości prawnej, a więc w stosunku do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a zakładem nie występują takie pojęcia jak transakcja, zapłata lub cena. Jednocześnie, stosownie do treści dodanego art. 11 ust. 8a ustawy o CIT, do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a jego zagranicznym zakładem stosuje się odpowiednio przepisy o podmiotach powiązanych, w tym metodach szacowania cen.
Oznacza to, że polskie organy podatkowe będą mogły badać, czy dochody przypisane zagranicznemu zakładowi położonemu w Polsce zostały określone zgodnie z właściwymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. na poziomie dochodów, jakie zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.
W przypadku zaniżenia dochodu zakładu organy podatkowe będą mogły określić taki dochód w drodze oszacowania, stosując metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży lub rozsądnej marży. Jeżeli nie byłoby możliwe zastosowanie tych metod, stosuje się metody zysku transakcyjnego.
RENATA IWIŃSKA
doradca podatkowy
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA