reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Organy podatkowe mogą sprawdzać, czy dochody zagranicznych zakładów położonych w Polsce zostały określone zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Od 1 stycznia 2007 r. zakłady zagranicznych przedsiębiorstw położone w Polsce zostały zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej dla czynności wewnętrznych z przedsiębiorstwem macierzystym. Zasady sporządzenia takiej dokumentacji określa art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Prostsza weryfikacja


Nowy wymóg to duże ułatwienie dla organów skarbowych w przeprowadzeniu weryfikacji poprawności przypisania części dochodów przedsiębiorstwa zagranicznego zakładowi położonemu w Polsce.


Przedsiębiorstwo zagraniczne powinno dokonać przyporządkowania kosztów (np. zarządzania, administracyjnych) na podstawie określonego, logicznego klucza podziału. W praktyce jest nim często udział obrotów zakładu w całkowitych obrotach przedsiębiorstwa zagranicznego bądź wskaźnik zatrudnienia w zakładzie w stosunku do całkowitego zatrudnienia w przedsiębiorstwie macierzystym. Wybór klucza podziału kosztów leży w gestii przedsiębiorcy zagranicznego.


Szacowanie cen


Z praktycznego punktu widzenia sporządzenie dokumentacji może być kłopotliwe. Zakład nie ma bowiem odrębnej podmiotowości prawnej, a więc w stosunku do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a zakładem nie występują takie pojęcia jak transakcja, zapłata lub cena. Jednocześnie, stosownie do treści dodanego art. 11 ust. 8a ustawy o CIT, do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a jego zagranicznym zakładem stosuje się odpowiednio przepisy o podmiotach powiązanych, w tym metodach szacowania cen.


Oznacza to, że polskie organy podatkowe będą mogły badać, czy dochody przypisane zagranicznemu zakładowi położonemu w Polsce zostały określone zgodnie z właściwymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. na poziomie dochodów, jakie zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.


W przypadku zaniżenia dochodu zakładu organy podatkowe będą mogły określić taki dochód w drodze oszacowania, stosując metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży lub rozsądnej marży. Jeżeli nie byłoby możliwe zastosowanie tych metod, stosuje się metody zysku transakcyjnego.


RENATA IWIŃSKA

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama