reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Organy podatkowe mogą sprawdzać, czy dochody zagranicznych zakładów położonych w Polsce zostały określone zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Od 1 stycznia 2007 r. zakłady zagranicznych przedsiębiorstw położone w Polsce zostały zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej dla czynności wewnętrznych z przedsiębiorstwem macierzystym. Zasady sporządzenia takiej dokumentacji określa art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Prostsza weryfikacja


Nowy wymóg to duże ułatwienie dla organów skarbowych w przeprowadzeniu weryfikacji poprawności przypisania części dochodów przedsiębiorstwa zagranicznego zakładowi położonemu w Polsce.


Przedsiębiorstwo zagraniczne powinno dokonać przyporządkowania kosztów (np. zarządzania, administracyjnych) na podstawie określonego, logicznego klucza podziału. W praktyce jest nim często udział obrotów zakładu w całkowitych obrotach przedsiębiorstwa zagranicznego bądź wskaźnik zatrudnienia w zakładzie w stosunku do całkowitego zatrudnienia w przedsiębiorstwie macierzystym. Wybór klucza podziału kosztów leży w gestii przedsiębiorcy zagranicznego.


Szacowanie cen


Z praktycznego punktu widzenia sporządzenie dokumentacji może być kłopotliwe. Zakład nie ma bowiem odrębnej podmiotowości prawnej, a więc w stosunku do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a zakładem nie występują takie pojęcia jak transakcja, zapłata lub cena. Jednocześnie, stosownie do treści dodanego art. 11 ust. 8a ustawy o CIT, do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a jego zagranicznym zakładem stosuje się odpowiednio przepisy o podmiotach powiązanych, w tym metodach szacowania cen.


Oznacza to, że polskie organy podatkowe będą mogły badać, czy dochody przypisane zagranicznemu zakładowi położonemu w Polsce zostały określone zgodnie z właściwymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. na poziomie dochodów, jakie zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.


W przypadku zaniżenia dochodu zakładu organy podatkowe będą mogły określić taki dochód w drodze oszacowania, stosując metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży lub rozsądnej marży. Jeżeli nie byłoby możliwe zastosowanie tych metod, stosuje się metody zysku transakcyjnego.


RENATA IWIŃSKA

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama