| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PO o pomyśle premiera: Podatek wyższy niż dochód?

PO o pomyśle premiera: Podatek wyższy niż dochód?

Nawet 120 proc. musiałaby od przyszłego roku wynosić najwyższa stawka podatku od dochodów osobistych, gdyby rząd chciał z podwyżki tego podatku dla najbogatszych sfinansować wyższe płace w służbie zdrowia - policzyła Platforma Obywatelska.


Kilka dni temu premier Jarosław Kaczyński powiedział, że w budżecie nie ma pieniędzy na sfinansowanie postulatów płacowych pracowników służby zdrowia i że jeśli chcą oni podwyżek, to trzeba będzie podnieść podatki dla najbogatszych. O zgodę na taką podwyżkę premier chciałby zapytać obywateli w referendum. Kaczyński nie powiedział, jaki podatek miałby być podwyższony.

W czwartek PO ostro skrytykowała te wypowiedzi. - Nie znam gospodarki światowej, gdzie podczas boomu gospodarczego podnosi się podatki - powiedział w Sejmie dziennikarzom poseł Platformy Jakub Szulc. - PO protestuje przeciwko podnoszeniu podatków - wspierał go wiceprzewodniczący klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.

Zdaniem posłów PO potrzeby finansowe związane z postulatami pracowników służby zdrowia sięgają 12 mld zł na 2008 r. Platforma przedstawiła symulację, z której wynika, że gdyby premier chciał je sfinansować z podwyżki stawek podatku od dochodów osobistych (PIT), ale tylko dla osób dobrze i bardzo dobrze zarabiających, czyli mieszczących się w drugim i trzecim przedziale skali podatkowej (w sumie ok. 1 mln podatników, 5 proc. ich łącznej liczby), to w przyszłym roku musiałyby one płacić fiskusowi wedle stawek nie jak dziś 30 i 40 proc. lecz 90 i 120 proc.! Najbogatsi, rozliczający się teraz wedle 40-proc. stawki PIT, nie dość, że musieliby oddać fiskusowi wszystko, co zarobili, to jeszcze musieliby do tego dołożyć.

Ale to i tak nic. Zgodnie z ustawą o PIT od początku 2009 r. będziemy się rozliczać z fiskusem wedle dwóch stawek podatkowych - 18 i 32 proc., a nie jak dziś trzech - 19, 30 i 40 proc. Stawką 32-proc. rozliczać się będą podatnicy z dochodami rocznymi przekraczającymi mniej więcej 85 tys. zł. W sumie jakieś 100 tys. osób. Może troszkę więcej. Platforma twierdzi, że gdyby z własnej kieszeni miały sfinansować postulaty służby zdrowia, zamiast 32-proc. PIT musiałyby płacić 300 proc.!

- Działania rządu przypominają woźnicę, który zajeżdża batem konie ciągnące wóz, a potem się dziwi, że wóz nie jedzie - ocenił Jakub Szulc.

Piotr Skwirowski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »