reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z PIT stypendiów z Narodowego Centrum Nauki do końca 2021 r.

Zwolnienie z PIT stypendiów z Narodowego Centrum Nauki do końca 2021 r.

Zwolnienie z PIT stypendiów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki zostanie przedłużone do końca 2021 r. - tak przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Zwolnienie z PIT stypendiów wygasa z końcem 2021 r.

Chodzi projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów)z tytułu niektórych stypendiów i innych środków finansowych przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki. Zakłada on, że zwolnienie z PIT dla takich stypendiów, które wygasa z końcem tego roku zostanie przedłużone do końca przyszłego roku. Projekt został opublikowany w dniu 8 grudnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, stypendia przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki korzystały ze zwolnienia z na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 października 2018 r.

Przepis ten zwalniał z PIT stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów Praw o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce.

Stypendia finansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN)

Na skutek nowelizacji ustawy o PIT z lipca 2018 r. stypendia finansowane przez NCN straciły prawo do zwolnienia od podatku.

MF tłumaczy, że aby zrównać sytuację prawną podmiotów korzystających ze środków finansowych przyznawanych przez instytucje funkcjonujące w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, Minister Finansów wydał w październiku 2019 r. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu niektórych stypendiów i innych środków finansowych przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki. Rozporządzeniem tym objęto dochody (przychody) otrzymane od 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

"Decyzją Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o przedłużeniu obowiązywania rozporządzenia (...) o rok, tj. do końca 2021 r. zapobiegnie nierównemu traktowaniu pod względem prawno-podatkowym stypendiów i innych środków finansowych przyznanych w związku z działalnością NCN ze zwolnionymi od podatku PIT stypendiami, o których mowa w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, stypendiami przyznanymi przez instytuty naukowe PAN oraz instytuty badawcze, czy stypendiami i innymi środkami finansowymi, o których mowa w ustawie o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Zwolnienie z PIT stypendiów przedłużone do 31 grudnia 2021 r.

Wyjaśniono, że zgodnie z projektem wyrazy „do dnia 31 grudnia 2020 r.”, które są w aktualnym rozporządzeniu zostaną zastąpione wyrazami „do dnia 31 grudnia 2021 r.”

MF dodało, że planowane jest docelowe uregulowanie w ustawie o PIT kwestii zwolnienia z podatku stypendiów naukowych i innych środków finansowych otrzymywanych przez laureatów konkursów na stypendia doktorskie (program ETIUDA) oraz stypendiów naukowych przyznanych na podstawie regulaminów przyjętych przez Radę Narodowego Centrum Nauki.

Autor: Marcin Musiał
mmu/ drag/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama