reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja przedłuża nam niższy VAT

Komisja przedłuża nam niższy VAT

Komisja Europejska zaproponowała, by jeszcze przez ponad trzy lata utrzymać w Polsce obniżone lub zerowe stawki VAT na mieszkania, żywność, książki, czasopisma specjalistyczne i usługi gastronomiczne. Teraz decyzję Komisji muszą jeszcze tylko potwierdzić unijne rządy.


Przedstawiony w czwartek (5 lipca) przez Komisję projekt dyrektywy przedłuża także życie zredukowanym stawkom VAT w innych niż Polska nowych państwach członkowskich Unii. Chodzi o stawki, które nowi członkowie UE wynegocjowali sobie w traktatach akcesyjnych.

Niezadowoleni mogą być chyba tylko polscy rolnicy. Bo jedną z kilku zredukowanych stawek, których przedłużenia Komisja nie chce, jest 3-proc. VAT na nawozy.

Komisja ustaliła przedłużenie do 31 grudnia 2010 r., bo wtedy wygasną inne, "tymczasowe" rozwiązania dotyczące VAT, np. ustalenia w sprawie niższych stawek podatku na usługi wymagające dużego nakładu pracy rąk ludzkich, np. naprawy rowerów.

Gdy wszystkie tymczasowe "derogacje" i wyjątki wygasną, kraje UE nie będą miały innego wyjścia, niż przeprowadzić dogłębną reformę systemu VAT. A wówczas może się okazać, że zredukowane stawki VAT znikną w ogóle. Bo nie są potrzebne - jak wynika ze specjalnego raportu przyjętego przez Komisję także w czwartek, razem z projektem poprawek do dyrektywy. Raport stwierdza, że zastosowanie jednolitej stawki VAT na wszystkie towary i usługi byłoby idealnym rozwiązaniem.

Unijna debata o reformie systemu VAT rozpoczyna się już wkrótce. Po raz pierwszy z tym tematem unijni ministrowie finansów mają się zmierzyć już we wrześniu br., na nieformalnym posiedzeniu Rady UE w Porto (Portugalia).

- Mam nadzieję, że nasza propozycja rozpocznie polityczną debatę - podkreślał w czwartek Kovacs. Spodziewa się on, że propozycja KE, by dać zredukowanym stawkom kolejne trzy i pół roku życia, zostanie zaakceptowana przez unijne rządy do końca roku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama