reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dofinansowanie do wczasów jest opodatkowane

Dofinansowanie do wczasów jest opodatkowane

Dopłaty do różnych form wypoczynku pracowników, wypłacane przez pracodawców, są formą świadczeń pieniężnych. Dla celów podatkowych są przychodem pracownika podlegającym PIT.


W wielu firmach pracodawcy oferują swoim pracownikom dopłaty do wczasów. Jednak pracownicy korzystający z tej formy dofinansowania często nie wiedzą, że taka dopłata do wczasów jest ich przychodem.


Przychody do wykazania


Piotr Maksymiuk, doradca podatkowy w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, wyjaśnił w rozmowie z nami, że wszelkie dopłaty do różnorodnych form wypoczynku pracowników, jak: wczasy, wycieczki, czy to wypłacane ze środków obrotowych pracodawcy czy też ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, stanowią formę świadczeń pieniężnych ponoszonych za tych pracowników i stanowią dla celów podatkowych przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT).


- Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych - wskazał Piotr Maksymiuk.


Natomiast Monika Trzaskowska, starszy konsultant w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, wskazała, że w przypadku świadczeń częściowo odpłatnych przychodem pracownika jest zgodnie z art. 11 ust. 2b ustawy o PIT różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, a odpłatnością ponoszoną przez pracownika.


- Wartość dofinansowania do wczasów dla pracownika płatnik ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z art. 31, 32 i 38 ustawy o PIT - dodała Monika Trzaskowska.


Koszty do rozliczenia


Eksperci Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe wyjaśnili również, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.


- Kosztem uzyskania przychodów są jednak zgodnie z tym przepisem świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - podkreślił Piotr Maksymiuk.


Jednocześnie dodał, że przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewidują, że pracodawcy, którzy nie utworzyli funduszu, wypłacają pracownikom świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że wysokość świadczenia dla zatrudnionych ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.


- Pracodawca wypłaca świadczenia urlopowe raz w roku każdemu pracownikowi, który korzysta w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata tego świadczenia powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego - podsumowała Monika Trzaskowska.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama