REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT

Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT
Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT. Zwolnienie z PIT m.in. emerytur do 2500 zł miesięcznie planowane w ramach tzw. Polskiego Ładu wywołuje wątpliwości odnośnie opłaty przekształceniowej OFE. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział 18 maja 2021 r., że obie kwestie, czyli opłata przekształceniowa i emerytura bez podatku mają dość luźny związek. "Zastanawiamy, się jak ten projekt (dot. likwidacji OFE - PAP) ułożyć na nowo, żeby oddać te środki Polakom, ale przy uwzględnieniu tego, co zostało ogłoszone w Polskim Ładzie" - poinformował wiceminister. Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie emerytalnym sprawiają, że opłata pobierana przy przekształceniu OFE w IKE traci rację bytu - powiedziała PAP Biznes prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

Likwidacja OFE - będą zmiany, rząd nie podjął jeszcze decyzji

Sprawa przepisów dotyczących likwidacji OFE jest otwarta; być może znajdziemy jakieś narzędzie powiązania nowych IKE z PPK - powiedział 18 maja 2021 r. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że ta kwestia jest analizowana.
RMF FM podało w poniedziałek, że - według ustaleń reporterów stacji - rząd obniży proponowaną opłatę za likwidację OFE z obecnych 15 proc. do 10 proc. Zauważono, że zgodnie z Polskim Ładem, świadczenia do 2500 złotych nie będą obłożone podatkiem PIT. "Dlatego, żeby zachować równowagę, rząd musi obniżyć także planowane opodatkowanie IKE. Z obecnie zakładanych 15 procent do - jak ustaliliśmy 10 procent" - podano.

Autopromocja

W money.pl Buda zaznaczył, że obie kwestie, czyli opłata przekształceniowa i emerytura bez podatku mają dość luźny związek. "Zastanawiamy, się jak ten projekt (dot. likwidacji OFE - PAP) ułożyć na nowo, żeby oddać te środki Polakom, ale przy uwzględnieniu tego, co zostało ogłoszone w Polskim Ładzie" - poinformował wiceminister.
Zastrzegł, że sprawa jest otwarta. "Nie ma decyzji, w którym kierunku pójdziemy. Być może znajdziemy jakieś narzędzie powiązania nowych IKE z PPK (...) Dobrze byłoby znaleźć jakąś synergię między IKE a PPK, pracujemy nad tym. Rozmawialiśmy z prezesem PFR Pawłem Borysem. Mamy kierunek wyznaczony, żeby dać sobie trochę czasu" - mówił Buda.

OFE a PPK

Dopytywany, czy to oznacza, że część lub całość opłaty przekształceniowej trafiłaby do PPK, odparł, że to są dwa bardzo różne systemy: OFE jest powiązane z rynkiem kapitałowym, natomiast PPK jest systemem prywatnego oszczędzania. "Szukamy elementów, które da się powiązać. To nie jest tak, że można jeden do jednego przełożyć z IKE na PPK, ale być może znajdziemy takie elementy, bo ten system oszczędzania musi być czytelny. (...) Być może są elementy wspólne, które można unifikować" - stwierdził wiceminister.

Powtórzył, że aktywów z giełdy nie można przenieść do systemu prywatnego oszczędzania. Dodał, że jeśli ustawa o OFE będzie modyfikowana, to w takim kierunku, by była uatrakcyjniona, żeby Polacy zyskali dodatkowe możliwości oszczędzania.

Czy opłata przekształceniowa będzie niższa?

Na pytanie o możliwe obniżenie opłaty przekształceniowej, Buda odpowiedział: "jak powiem, że rozważamy, to będzie to wprowadzało zamęt”. "Pracujemy nad różnymi rozwiązaniami. To trzeba rozpatrywać pakietowo, są możliwe jedne warianty, ale przy okazji wprowadzenia innych rozwiązań. Nie można powiedzieć, że obniżenie tej opłaty będzie elementem zbawiennym, który poprawi tę reformę" - oświadczył Buda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja OFE

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.
Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Na kwietniowym posiedzeniu Sejmu marszałek izby Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu trzeciego czytania (głosowania) projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/

Rusewicz, IGTE: Opłata przekształceniowa OFE traci rację bytu po ogłoszeniu Polskiego Ładu

Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie emerytalnym sprawiają, że opłata pobierana przy przekształceniu OFE w IKE traci rację bytu - powiedziała PAP Biznes prezes Izb\y Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz. Jej zdaniem, rząd powinien dokonać zmian w projekcie ustawy.
"Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie podatkowym i emerytalnym powodują, że uzasadnienie dla opłaty przekształceniowej związanej z przeniesieniem środków do IKE traci rację bytu. Wracając do procedowania reformy OFE rząd powinien dokonać zmian w projekcie, by obciążenia publicznoprawne środków zgromadzanych w OFE, przenoszonych do IKE, czy też transferowanych do ZUS, były równoważne. To konieczne, by uwzględnić interes członków funduszy oraz zapewnić stabilne warunki funkcjonowania rynku kapitałowego" - powiedziała Małgorzata Rusewicz.

"Niezależnie od powyższego powrót do reformy OFE powinien uwzględniać złożoność całego procesu i możliwości podmiotów mających wprowadzić zmiany w życie – zarówno w kwestii terminarza prac legislacyjnych, jak i harmonogramu transformacji funduszy" - dodała.

W Sejmie procedowana jest ustawa przekształcająca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z projektem, miała ona wejść w życie 1 czerwca 2021 r., jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się.

Zgodnie z projektem, uczestnicy OFE stoją przed wyborem między przeniesieniem środków do IKE a przeniesieniem do ZUS. Wybór IKE oznacza możliwość dziedziczenia środków i brak podatku przy wypłacie środków, jednak wiąże się z poniesieniem 15 proc. opłaty przekształceniowej. Złożenie deklaracji i wybór ZUS oznacza brak dziedziczenia, przy zwiększeniu comiesięcznej emerytury uczestnika, od której pobierany będzie podatek według obowiązujących przepisów.

Jednym z elementów ogłoszonego w sobotę w Polskiego Ładu jest emerytura do 2.500 złotych bez podatku. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA