REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupa VAT będzie agresywnym schematem podatkowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grupa VAT będzie agresywnym schematem podatkowym
Grupa VAT będzie agresywnym schematem podatkowym

REKLAMA

REKLAMA

Grupa VAT. W dniu 1 października 2021 r., razem z nowelizacją wielu ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku (obok osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej): są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi, których tworzą co najmniej dwa podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowane jako podatnik tego podatku. Do ustawy o VAT dodano cały nowy rozdział (art. 8c-8e) oraz m.in. art. 15a, które określają status tych podmiotów.

Niestety czytając te przepisy jedni będą zacierać ręce, drudzy będą przecierać oczy. Czy to jest możliwe, aby weszły w życie przepisy, które dają wręcz nieograniczone i w pełni dostępne pole nie tylko do działań optymalizacyjnych, ale również najbardziej ordynarnych oszustw podatkowych? Lista pomysłów jest wręcz nieograniczona, więc tylko pierwszy z brzegu.

REKLAMA

Grupa VAT – czym jest

Grupę podatkową zgodnie z nowym art. 15a ust. 2 pkt 2 będą mogli tworzyć  podatnicy nieposiadający siedziby na terytorium kraju, „w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju”. Podmioty te są spółkami zarejestrowanymi w dowolnie wybranym „raju podatkowym” lub innym egzotycznym kraju, będą oczywiście powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, ale trzeba będzie to przyjąć „na wiarę”. Oczywiście nie będą one posiadały w Polsce żadnego majątku, który mógłby służyć egzekucji zaległości podatkowych. Owa grupa będzie sprowadzać zza granicy towary lub usługi, które następnie będą „sprzedawane” między członkami grupy (czynności wewnętrzne niepodlegające opodatkowaniu) a następnie będą „odprzedawać” do zagranicznych spółek, które utworzyły te oddziały. Należy domyślać się, że towary dostarczane do grupy będą również przez owe zagraniczne spółki, czyli większość tych operacji będzie miała charakter obrotów wewnętrznych – zadbał o to projektodawca tych przepisów, który wprost uregulował, że:

  1. dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy na rzecz innego członka grupy nie podlega opodatkowaniu,
  2. dostawa towarów i świadczenie usług dokumentowane przez oddział będący członkiem grupy na rzecz:
  • podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,
  • inne oddziały podatnika wymienionego w pkt 1), położone poza terytorium kraju,

 uważa się za dokonane przez grupę VAT na rzecz podmiotu, który do niej należy.

Również dostawca dostaw lub świadczący usługi na rzecz oddziału będzie członkiem grupy VAT przez:

  1. podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,
  2. innego oddziału podatnika, wymienionego w pkt 1), położonego poza terytorium kraju,

uważa się za dokonane na rzecz grupy przez podmiot spoza tej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grupa VAT będzie mogła służyć do wyłudzania zwrotów VAT

REKLAMA

Przepisy są dostatecznie jasne i nie trzeba ich interpretować. Każdy więc może szybko zorganizować taką grupę, „przepuścić” przez nią dowolną ilość rzeczywiście istniejących lub nawet fikcyjnych towarów lub usług, które ostatecznie wrócą do zagranicznych podmiotów, które utworzyły oddziały tworzone przez ową grupę, jednocześnie zapewniając grupie odpowiednio wysoki podatek naliczony, a potem tylko inkasować zwroty. Przy pomocy tych przepisów można będzie zlikwidować jakiekolwiek realne opodatkowanie tym podatkiem, cały potencjalny podatek naliczony będzie podlegał zwrotowi, oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie wykorzysta tych przepisów po to, aby wyłudzać zwroty, a przecież i tacy się znajdą.

Ponawiam więc apel: tych przepisów nie da się poprawić, stanowią one zachętę do „optymalizacji podatkowej” a nawet do oszustw, co „prywatnie” przyznają również posłowie, którzy pracowali nad tym projektem.

Ciekawe, kto podrzucił rządowi minę aby skompromitować działania uszczelniające? Nie wierzę, że wyszło to z resortu finansów. Stugębna plotka głosi, że autorem tych przepisów są ludzie, którzy kiedyś załatwiali swoim klientom równie szkodliwy schemat pod nazwą „krajowe odwrotnie obciążenie” a potem pokłócili się o wynagrodzenie za te usługi, co swego czasu było znanym wydarzeniem na rynku „biznesu podatkowego”. Czyli AntyPiS ma aż tak wielkie wpływy?

Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Studiów Podatkowych

Podstawa prawna:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jak uniknąć obowiązkowego KSeF? Jest kilka sposobów. Np. wystarczy zarejestrować się jako podatnik zagraniczny działający w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

REKLAMA

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA