REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O podatkach w Polskim Ładzie pół żartem, pół serio

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
O podatkach w Polskim Ładzie pół żartem, pół serio
O podatkach w Polskim Ładzie pół żartem, pół serio

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 23 listopada 2021 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 2105) została opublikowana ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład). Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. wprowadzając gruntowne zmiany w systemie podatkowym, w tym również nowe ulgi podatkowe. Co mogło być genezą takich zmian?

Podatki to nie bajka?

Po wizycie u Czarnoksiężnika Makota, Delfin Pingielek miał bardzo strapioną minę.

Autopromocja

- Coże się stało - zapytał jego ulubiony trefniś Pałacyk.

- Ach Pałacyku – westchnął Delfin – doradź miły, co zrobić? Czarnoksiężnik obiecał, że przekaże w me ręce władzę, wróć: dłonie, dopiero po tym jak udowodnię, że jestem jej wart, że wyczaruję coś z niczego, że każdemu dam wedle jego potrzeb. Jego - czyli Czarnoksiężnika rzecz jasna. A potrzeby ma on wielkie. Chce sprawiedliwie obdzielić biedą i bogatych i ubogich. I cóż z tego, że ci malutcy z chęcią się biedą podzielą, skoro Ci bogaci za nic w świecie nie chcą w tym pięknym dziele uczestniczyć. Co robić, Pałacyku, co robić? Biadał nieszczęsny Pingielek.

- A może by ich tak opodatkować - tych bogatych, Panie? - rzucił nieśmiało błazen.

- Och tak, opodatkować. Tako rzecze i Czarnoksiężnik. Ale przecież chytre i cwane te bogacze som. Jak tylko im delikatnie wspomni, kto niepomny o jakiś wyższych podatkach to larum grają, tumult czynią, twierdzą, że Pilsnerlandii prędzej wyjadą niż dadzą się ze skóry obedrzeć. A ja mam takie plany, żeby tak każdemu po równo, żeby te wstręciuchy, a niech ich gęś kopnie, co zarabiają więcej niż sklepowa w cesarskim markecie w Derdidasie musieli się dzielić z biedniejszymi.
Bo co Ci biedni mają z tego życia? No popatrz po mnie  – tutaj biedaczysko Delfin zwiesił głowę.

Pałacyk łzę uronił, znał bowiem tragiczną historię obłupionego przez własną żonę Pingielka. Wtem wpadł mu głowy pomysł szalony.

- Panie, a  gdybyż tak zabronić im ucieczki, tym cwaniakom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- No jakże zabronić – zdziwił się zapłakany władca – kiedyż nad nami prawo cesarskie, my wprawdzie ludzie tutejsi i nie będą nam cesarscy w kaszę dmuchać, ależ wiecie przecież, że swobodny przepływ kapitału, usług to prawo twarde i tego cesarscy pilnują. Ba, narzucili nam jakoweś swoje dyrektywy co to je nawet, jak się z nimi nie zgadzamy, to muszą je stosować nasze biedne sądy. Takie są niezwisłe, że muszą się do cesarskiego prawa stosować – Pingielek łupnął w stół …

- Panie nie zbaczajmy z tematu – szybko ostudził szefa Pałacyk – otóż jest sposób jeden… cesarstwo nasze a inne złym okiem patrzy na tych, co to pogłównego, podymnego czy okiennego nie chcą płacić i pod byle pozorem pieniądz na do jakowyś rajskich skarbców posyłają. Dogadali się wzięli zatem możni tego świata i wprowadzili Dyrektywę ATAD, że niby teraz królestwa wchodzące w skład naszego cesarstwa mogą wprowadzać regulaminy, że jak by ktoś chciał z cesarstwa uciekać z daninami to nie może, że ma od wywożonego majątku pogłówne zapłacić….

- Głupstwa opowiadasz mój Pałacyku – przerwał mu Delfin – toć nasi uciekną, Knedlikowo przecie w Cesarstwie.

- Panie na to jest sposób przecie: my wprowadzimy nasze regulaminy niby na podstawie ich dyrektywy, ale 10 razy ostrzejsze, naszym powiemy, że tak każe cesarstwo a cesarstwu, że przecież dyrektywa wskazuje kierunek i myśmy ten kierunek twórczo rozwinęli i … I w ogóle to jesteśmy królestwem suwerennym i nie będzie nam cesarstwo dyktować …

- Doskonale mój dzielny Pałacyku. Wołaj mi tu Głównego Łupieżcę Skarbowego, niech mi przygotuje przepisy, że ten kto ojczyznę ukochaną opuszcza musi uiścić 19% od wartości majątku swego.
Że też ja na to nie wpadłem: to to logiczne przecież, jak kto ukochaną swą matulę ojczyznę chce porzucić, gdy nie chce dla jej blasku pracować - to zdrajca przecie. A ze zdrajcami nie będziemy się patyczkować!

- Ostrożnie Panie – przerwał usłużny doradca – prawić nam trzeba, że to przepisy cesarskie, że daniny u nas niskie i nic się zmieni, żeby komu do łba nie wpadło, co by przed wprowadzeniem regulacji uciec. Najpierw więc ich tutaj u nas zamknijmy, przytrzymajmy a potem, gdy nie będą mogli już uciec, to ich będziem łupić. Cwaniaków jednych.
- Będziemy wyrównywać szanse i wprowadzać sprawiedliwość – poprawił zacierając ręce Delfin. Schedę po Czarnoksiężniku miał jak w Banku.

Podsumowanie zamiast morału:

Gdy w 2019 r. wprowadzano w Polsce tzw. EXIT TAX niczym puszczyk tłumaczyłem, że cel regulacji jest jeden. Uniemożliwić emigrację kapitału krajowego po to, aby go w odpowiednim czasie przycisnąć. Polski Ład jest niczym innym jak ukoronowaniem procesu: klauzula obejścia prawa, CFC, exit tax, zmiany w umowach o unikaniu… a wszystko po to, aby móc podnosić podatki bez obawy o exodus krajowego kapitału…  

W międzyczasie ETS orzekł, że niemieckie przepisy, na których Polska się wzorowała są niezgodne z prawem unijnym i przeczą samemu jestestwu UE. Oznacza to, że nasz EXIT TAX de facto nie obowiązuje. I w tym jedyna nadzieja.

Łukasz Mazur, założyciel ECDP Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA