REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2022 - nowe wzory formularzy (m.in. PIT-11)

PIT 2022 - nowe wzory formularzy (m.in. PIT-11)
PIT 2022 - nowe wzory formularzy (m.in. PIT-11)

REKLAMA

REKLAMA

PIT 2022 - nowe wzory formularzy. Ministerstwo Finansów poinformowało o konsultacjach podatkowych wzorów następujących formularzy: PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-11 oraz PIT-R, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Konsultacje potrwają do 17 grudnia 2021 r.

Od 2022 roku nowe wzory formularzy PIT. Nowy sposób publikacji wzorów formularzy PIT i CIT

Od 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie liczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wprowadzone przez ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 2105. Jest to ustawa wdrażająca liczne zmiany podatkowe (nie tylko w zakresie PIT) w ramach rządowego programu "Polski Ład".

REKLAMA

Autopromocja

Z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o PIT konieczne jest wprowadzenie zmian w niektórych wzorach formularzy podatkowych obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych, które pozwolą na prawidłowe rozliczenie podatku za 2022 r. przez płatników i podatników tego podatku.

Ustawa wdrażająca Polski Ład, oprócz zmian wpływających na merytoryczną zawartość niektórych wzorów formularzy PIT, zmieniła dotychczasowe zasady procedowania i ogłaszania wzorów formularzy w podatkach dochodowych (PIT i CIT). Odstąpiono od ogłaszania wzorów tych formularzy w drodze rozporządzeń Ministra Finansów, na rzecz ich udostępniania w BIP Ministerstwa Finansów. W tej sytuacji procedura legislacyjna dotycząca wydawania rozporządzeń nie będzie już miała zastosowania do wzorów formularzy PIT i CIT.

Niezależnie od powyższego, Ministerstwo Finansów postanowiło udostępnić niektóre projektowane wzory formularzy PIT do zapoznania się z nimi i ewentualnego zgłoszenia uwag.

Nowe wzory PIT-11, PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-R od 2022 roku - co się zmieni

REKLAMA

Przedmiotem konsultacji ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów 9 grudnia 2021 r. jest poprawność merytoryczna udostępnionych do konsultacji wzorów formularzy PIT, do których składania obowiązani są płatnicy tego podatku oraz podmioty niebędące płatnikami. W ramach tych konsultacji udostępniono wzory następujących formularzy: PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-11 oraz PIT-R.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W stosunku do ww. wzorów formularzy określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2397, z późn. zm.), wprowadzono następujące zmiany w:

PIT-11 – zmiany polegające:

(w części E):

- na dodaniu dwóch wierszy przeznaczonych do wykazania należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, i odrębnie, z umów zlecenia, uzyskanych przez podatników, którzy mimo nabycia uprawnienia, nie
pobierają emerytury lub renty rodzinnej, w sytuacji gdy płatnik pobierał od tych należności zaliczki na podatek;

- na skreśleniu pozycji przeznaczonych do wykazania składek na ubezpieczenie zdrowotne;

(w części G):

- na dodaniu wiersza przeznaczonego do wykazania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT, czyli przychodów zwolnionych od podatku, jeśli płatnik stosował w trakcie roku podatkowego te zwolnienia,

- na dodaniu wiersza przeznaczonego do wskazania przez zaznaczenie właściwego kwadratu (jednego lub więcej) podstawy prawnej stosowanego w trakcie roku przez płatnika zwolnienia przedmiotowego,

- na dodaniu wiersza przeznaczonego do wykazania składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych przez płatnika; składki te nie będą podlegały odliczeniu od podatku, jednakże będą uwzględniane przez podatnika w kwocie składek do obliczenia w zeznaniu podatkowym limitu dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci;

- na przenumerowaniu pozycji formularza, wprowadzeniu zmian w treści lub dodaniu nowych przypisów oraz uaktualnieniu dzienników promulgacyjnych przywołanych ustaw.

PIT-2, PIT-2A i PIT-3 – zmiany polegające na wskazaniu, że 1/12 kwoty zmniejszającej podatek jest określona w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej; zmiana dostosowująca do nowego brzmienia skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy PIT; dodatkowo zmiany dziennika promulgacyjnego ustawy PIT;

PIT-8AR – zmiana polegająca na dodaniu nowego wiersza przeznaczonego do wykazania podatku pobranego przez płatnika od dochodu z tytułu otrzymania składników majątku w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, w wyniku otrzymania których RP traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tych składników majątku; konsekwencja dodania pkt 13 w art. 30a ust. 1 ustawy PIT; dodatkowo przenumerowanie pozycji oraz zmiany dzienników promulgacyjnych;

PIT-R – zmiana dostosowująca do zmienionej pozycji wiersza w PIT-11.

Konsultacje projektów nowych wzorów PIT-ów

W ramach konsultacji Ministerstwo Finansów pragnie uzyskać opinie, uwagi i sugestie dotyczące kompletności merytorycznej projektowanych wzorów formularzy PIT.

Ważne!
Po przeprowadzeniu konsultacji, ustalone wzory dokumentu elektronicznego zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów i będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

Konsultacje podatkowe:
- są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla podmiotów obowiązanych do składania konsultowanych wzorów formularzy,
- polegają na uzyskaniu uwag (opinii/stanowisk) dotyczących konsultowanego zagadnienia, poprzez ich przekazanie w terminie i na zasadach niżej określonych.

Uwagi można zgłaszać w terminie do 17 grudnia 2021 r.

Uwagi zgłasza się mailem na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl

Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. jpg) należy dołączyć ich postać edytowalną.

Analizie będą poddawane jedynie uwagi przekazane w terminie i na zasadach wyżej określonych, zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji.

Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych uwag na stronie www.gov.pl w zakładce „Ministerstwo Finansów” > „Co robimy” > „Konsultacje podatkowe”.

Przesłanie uwag oznacza zgodę na publikację zarówno ich treści, jak i danych podmiotu dokonującego zgłoszenia, za wyjątkiem danych osobowych.

W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia zgłoszonych uwag w toku konsultacji podatkowych jest wyrażenie zgody na przetwarzacie danych osobowych. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zostały zamieszczone w dołączonej Klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Projekty nowych wzorów PIT-11, PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-R, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

Klauzula informacyjna

Upoważnienie do RODO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA