REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2022 - nowe wzory formularzy (m.in. PIT-11)

PIT 2022 - nowe wzory formularzy (m.in. PIT-11)
PIT 2022 - nowe wzory formularzy (m.in. PIT-11)

REKLAMA

REKLAMA

PIT 2022 - nowe wzory formularzy. Ministerstwo Finansów poinformowało o konsultacjach podatkowych wzorów następujących formularzy: PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-11 oraz PIT-R, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Konsultacje potrwają do 17 grudnia 2021 r.

Od 2022 roku nowe wzory formularzy PIT. Nowy sposób publikacji wzorów formularzy PIT i CIT

Od 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie liczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wprowadzone przez ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 2105. Jest to ustawa wdrażająca liczne zmiany podatkowe (nie tylko w zakresie PIT) w ramach rządowego programu "Polski Ład".

Autopromocja

Z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o PIT konieczne jest wprowadzenie zmian w niektórych wzorach formularzy podatkowych obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych, które pozwolą na prawidłowe rozliczenie podatku za 2022 r. przez płatników i podatników tego podatku.

Ustawa wdrażająca Polski Ład, oprócz zmian wpływających na merytoryczną zawartość niektórych wzorów formularzy PIT, zmieniła dotychczasowe zasady procedowania i ogłaszania wzorów formularzy w podatkach dochodowych (PIT i CIT). Odstąpiono od ogłaszania wzorów tych formularzy w drodze rozporządzeń Ministra Finansów, na rzecz ich udostępniania w BIP Ministerstwa Finansów. W tej sytuacji procedura legislacyjna dotycząca wydawania rozporządzeń nie będzie już miała zastosowania do wzorów formularzy PIT i CIT.

Niezależnie od powyższego, Ministerstwo Finansów postanowiło udostępnić niektóre projektowane wzory formularzy PIT do zapoznania się z nimi i ewentualnego zgłoszenia uwag.

Nowe wzory PIT-11, PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-R od 2022 roku - co się zmieni

Przedmiotem konsultacji ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów 9 grudnia 2021 r. jest poprawność merytoryczna udostępnionych do konsultacji wzorów formularzy PIT, do których składania obowiązani są płatnicy tego podatku oraz podmioty niebędące płatnikami. W ramach tych konsultacji udostępniono wzory następujących formularzy: PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-11 oraz PIT-R.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W stosunku do ww. wzorów formularzy określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2397, z późn. zm.), wprowadzono następujące zmiany w:

PIT-11 – zmiany polegające:

(w części E):

- na dodaniu dwóch wierszy przeznaczonych do wykazania należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, i odrębnie, z umów zlecenia, uzyskanych przez podatników, którzy mimo nabycia uprawnienia, nie
pobierają emerytury lub renty rodzinnej, w sytuacji gdy płatnik pobierał od tych należności zaliczki na podatek;

- na skreśleniu pozycji przeznaczonych do wykazania składek na ubezpieczenie zdrowotne;

(w części G):

- na dodaniu wiersza przeznaczonego do wykazania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT, czyli przychodów zwolnionych od podatku, jeśli płatnik stosował w trakcie roku podatkowego te zwolnienia,

- na dodaniu wiersza przeznaczonego do wskazania przez zaznaczenie właściwego kwadratu (jednego lub więcej) podstawy prawnej stosowanego w trakcie roku przez płatnika zwolnienia przedmiotowego,

- na dodaniu wiersza przeznaczonego do wykazania składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych przez płatnika; składki te nie będą podlegały odliczeniu od podatku, jednakże będą uwzględniane przez podatnika w kwocie składek do obliczenia w zeznaniu podatkowym limitu dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci;

- na przenumerowaniu pozycji formularza, wprowadzeniu zmian w treści lub dodaniu nowych przypisów oraz uaktualnieniu dzienników promulgacyjnych przywołanych ustaw.

Autopromocja

PIT-2, PIT-2A i PIT-3 – zmiany polegające na wskazaniu, że 1/12 kwoty zmniejszającej podatek jest określona w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej; zmiana dostosowująca do nowego brzmienia skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy PIT; dodatkowo zmiany dziennika promulgacyjnego ustawy PIT;

PIT-8AR – zmiana polegająca na dodaniu nowego wiersza przeznaczonego do wykazania podatku pobranego przez płatnika od dochodu z tytułu otrzymania składników majątku w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, w wyniku otrzymania których RP traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tych składników majątku; konsekwencja dodania pkt 13 w art. 30a ust. 1 ustawy PIT; dodatkowo przenumerowanie pozycji oraz zmiany dzienników promulgacyjnych;

PIT-R – zmiana dostosowująca do zmienionej pozycji wiersza w PIT-11.

Konsultacje projektów nowych wzorów PIT-ów

W ramach konsultacji Ministerstwo Finansów pragnie uzyskać opinie, uwagi i sugestie dotyczące kompletności merytorycznej projektowanych wzorów formularzy PIT.

Ważne!
Po przeprowadzeniu konsultacji, ustalone wzory dokumentu elektronicznego zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów i będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

Konsultacje podatkowe:
- są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla podmiotów obowiązanych do składania konsultowanych wzorów formularzy,
- polegają na uzyskaniu uwag (opinii/stanowisk) dotyczących konsultowanego zagadnienia, poprzez ich przekazanie w terminie i na zasadach niżej określonych.

Uwagi można zgłaszać w terminie do 17 grudnia 2021 r.

Uwagi zgłasza się mailem na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl

Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. jpg) należy dołączyć ich postać edytowalną.

Analizie będą poddawane jedynie uwagi przekazane w terminie i na zasadach wyżej określonych, zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji.

Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych uwag na stronie www.gov.pl w zakładce „Ministerstwo Finansów” > „Co robimy” > „Konsultacje podatkowe”.

Przesłanie uwag oznacza zgodę na publikację zarówno ich treści, jak i danych podmiotu dokonującego zgłoszenia, za wyjątkiem danych osobowych.

W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia zgłoszonych uwag w toku konsultacji podatkowych jest wyrażenie zgody na przetwarzacie danych osobowych. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zostały zamieszczone w dołączonej Klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Projekty nowych wzorów PIT-11, PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR, PIT-R, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

Klauzula informacyjna

Upoważnienie do RODO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bea
    2022-01-05 09:46:10
    Kiedy nowe druki po konsultacjach?
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

REKLAMA