REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF zapowiada kolejne zmiany w podatkach - m.in. różnice remanentowe i amortyzacja

MF zapowiada kolejne zmiany w podatkach - m.in. różnice remanentowe i amortyzacja
MF zapowiada kolejne zmiany w podatkach - m.in. różnice remanentowe i amortyzacja

REKLAMA

REKLAMA

Przygotujemy pakiet zmian do podatkowego Polskiego Ładu w dialogu z rzecznikiem MŚP i przedsiębiorcami, będzie tam m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - poinformował 27 stycznia 2022 r. w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.

Polski Ład - problemy przedsiębiorców

Na wniosek KO posłowie wysłuchali informacji "w sprawie negatywnych skutków drożyzny i Polskiego Ładu dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców". "Małe firmy umierają po cichu, takie słowa słyszymy od przedsiębiorców" - stwierdziła przedstawicielka wnioskodawców Maria Małgorzata Janyska (KO). "Wczoraj pokazaliście swoją obłudę odrzucając poprawki Senatu, które miały ratować polskich przedsiębiorców przed podwyżkami cen gazu. 50 proc. firm jest pesymistycznie nastawionych myśląc o przyszłości. Powszechne jest wrażenie, że znowu, jak w PRL-u, wrogiem władzy są pracowici i przedsiębiorczy ludzie" - powiedziała.
Wskazała, że dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców są wprowadzone od 1 stycznia zmiany podatkowe. "Wasza nieudolność i bałagan już skutkują wzrostem zawieszanych działalności gospodarczych" - powiedziała Janyska.

REKLAMA

Autopromocja

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że w ostatnich latach liczba firm, które upadały, była mniejsza niż tych, które powstawały. "W styczniu br. 0,82 proc. wszystkich aktywnych podmiotów złożyło wniosek o likwidację, o 21 proc. mniej niż średnia liczba likwidacji dla tego samego okresu w latach 2018-2021. Jeśli chodzi o wnioski o zawieszenie działalności, było to 1,1 proc. - takie wartości historycznie odnotowywaliśmy w poprzednich latach. Robimy wszystko, by każdy, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, mógł ją jak najdłużej kontynuować. Stąd tarcze antykryzysowe i antyinflacyjne" - zaznaczył Soboń.

Soboń: będą kolejne zmiany w podatkowym Polskim Ładzie

Soboń przypomniał, że w części podatkowej Polskiego Ładu wprowadzono ulgi dla przedsiębiorców, m.in. na ekspansję zagraniczną, robotyzację, badania i rozwój, prototypy.

"Będziemy rozmawiali z Rzecznikiem MŚP i organizacjami przedsiębiorstw o tym, co należy poprawić (w Polskim Ładzie - PAP). Na pewno kwestia różnic remanentowych jest konieczna do poprawy. Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja" - zapowiedział wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do zarzutu, że "małe firmy umierają po cichu", wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk stwierdziła, że małe i średnie przedsiębiorstwa "funkcjonują głośno" zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. "W ministerstwie pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi pomóc w tym trudnym czasie pandemii" - powiedziała. Przypomniała o pomocy do tej pory udzielonej przedsiębiorcom.

Podczas dyskusji Mirosław Suchoń (Polska 2050) przekazał, że przedsiębiorcy donoszą mu o 100-proc. podwyżce cen za obsługę księgową. "Tak przygotowaliście reformę podatkową" - zwrócił się do rządu.

Zaapelował o wprowadzenie co najmniej półrocznego vacatio legis podatkowej reformy. Jego kolega klubowy Michał Gramatyka skrytykował komunikację resortu finansów z przedsiębiorcami i księgowymi, która - jak mówił - zamiast oficjalnych dokumentów odbywa się głównie na Twitterze.

"Pokazujecie poradniki, bazę Q&A, które są sprzeczne z przepisami. Ulga dla klasy średniej według ekspertów podatkowych jest indywidualna, według Ministerstwa Finansów, oczywiście na Twitterze, jest wspólna dla obu małżonków. Do tego złotówka przekroczenia i cała ulga dla klasy średniej do zwrotu" - zauważył Gramatyka.

REKLAMA

Zofia Czernow (KO) zwróciła natomiast uwagę, że "przy ryczałcie, jeśli przedsiębiorca przekroczy próg przychodów, nawet w grudniu, zapłaci składkę zdrowotną podwyższoną nie za grudzień, tylko za cały rok". "Jeśli w inwentaryzacji rocznej są towary o wartości 1 mln zł i przedsiębiorca sprzeda te towary, to nie zapłaci składki zdrowotnej od dochodu, ale od całej kwoty. Tak samo, jak sprzeda środek trwały, zapłaci od całej kwoty. Czy to jest zaplanowana akcja likwidacji przedsiębiorców?" - zapytała.

Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska) nazwał Polski Ład "biurokratycznym kieratem, który przytłacza przedsiębiorców w połączeniu z inflacją". Pytał, czy nie jest to czas, żeby wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców.

Włodzimierz Tomaszewski (PiS) przekonywał, że 17 mld zł, które dzięki reformie podatkowej zostanie w kieszeniach Polaków, będzie działać na korzyść małych i średnich przedsiębiorstw. Andrzej Gawron (PiS) pytał, czy można rozważyć, żeby składka zdrowotna dla najmniejszych przedsiębiorców mogła być ryczałtowa tak, jak to proponuje Rzecznik MŚP.

Mirosława Nykiel (KO) zaapelowała: "Zostawcie kwotę wolną od podatku, ale zawieście Polski Ład na jeden rok".

Odpowiadając na zarzuty opozycji Soboń zapewnił, że resort finansów nie lekceważy głosów o konieczności poprawy reformy podatkowej i potrzebie komunikacji. "Wykonaliśmy dziesiątki tysięcy telefonów, są livechaty, webinary, infolinia. Pewnie jest tego ciągle za mało. Zgadzam się, że informacja jest niezbędna" - mówił.

Podkreślił, że obecnie funkcjonuje o 600 tys. więcej firm niż wtedy, kiedy PO oddawało władzę. "Dziś te firmy są bardziej zyskowne, mają większą płynność finansową, więcej eksportują, więcej wydają na badania i rozwój. Jesteśmy dziś w sytuacji, w której w dialogu z małymi i średnimi przedsiębiorcami musimy stworzyć takie mechanizmy, które pomogą im przejść przez trudny okres wzrostu inflacji" – zaznaczył wiceminister finansów. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Soboń: pracujemy nad rozwiązaniami dla samotnych rodziców, firm i księgowych

Pracujemy nad rozwiązaniami dla samotnych rodziców, dla firm (remanenty i amortyzacja) i dla księgowych (przesunięcie terminów sprawozdań i CIT-8) - poinformował 31 stycznia 2022 r. wiceminister finansów Artur Soboń. Podniesiemy limit, żeby rodzic nie tracił ulgi na dzieci oraz 4 plus - dodał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

REKLAMA

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

REKLAMA