REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga IP Box czy ryczałt? Zmiany dla programistów w Polskim Ładzie

Pravna Group
4 usługi prawne online
Ulga IP Box czy ryczałt? Zmiany dla programistów w Polskim Ładzie
Ulga IP Box czy ryczałt? Zmiany dla programistów w Polskim Ładzie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga IP Box czy ryczałt? Która forma opodatkowania pozwoli programistom zaoszczędzić najwięcej? Jakie zmiany dla branży IT przyniósł Polski Ład? Dlaczego podatek liniowy, pomimo obniżenia ryczałtu, nadal opłaca się bardziej? Wyjaśniamy w artykule.

Podatek liniowy czy ryczałt?

Polski Ład wprowadził szereg zmian. W wyniku zmian programiści zostali postawieni przed wyborem - i to niezwykle istotnym, ponieważ przełoży się on na ilość pieniędzy w ich portfelach. Oczywiście - im więcej, tym lepiej. Kluczem do wygenerowania większych oszczędności jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania.

REKLAMA

Autopromocja

Podatek liniowy czy ryczałt? Co jest korzystniejsze dla programistów w 2022 r.? Sprawdźmy.

Wyjaśnijmy - dla zachowania porządku - czym różnią się te dwie formy.

Podatek liniowy wynosi 19% - niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Na liniówce można skorzystać z ulgi IP Box i obniżyć stawkę podatku dochodowego do 5%.

Ryczałt to forma opodatkowania, w której przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu i nie pomniejszają go o koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne, w pierwszym przypadku mówimy o ,,dochodzie”, a w drugim o ,,przychodzie”. Czym różnią się te pojęcia?

Przychód - poniesione koszty = dochód

Polski Ład - zmiany dla programistów 

Podatek liniowy z IP Box czy ryczałt? Na to pytanie można odpowiedzieć dopiero wtedy, gdy przeanalizujemy zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Przepisy nie funkcjonują oddzielnie i wybierając daną formę opodatkowania, należy zapoznać się z jej konsekwencjami. Nie od dziś wiemy, że nieznajomość przepisów szkodzi. 

  1. Obniżenie ryczałtu do 12%

Polski Ład obniżył stawkę ryczałtu do 12% (z 15%). To właśnie napędza spiralę pytań i wątpliwości o korzystniejszą formę opodatkowania w 2022 r. Zanim jednak branża IT masowo zacznie przechodzić na ryczałt, warto zapoznać się z konkretnymi obliczeniami, a także skutkami wyboru tej formy - zwłaszcza, gdy chcemy ubiegać się o kredyt. 

  1. Zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej

Nowe przepisy nie dają już możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co więcej, wcześniej programiści prowadzący działalność odprowadzali składkę w stałej wysokości. Od stycznia 2022 r. jej wysokość jest odmienna dla poszczególnych form podatkowych.

  • W przypadku podatku liniowego i progresywnego wysokość składki zdrowotnej jest naliczana proporcjonalnie do dochodu.

Wysokość składki dla tych form to 4,9%. Przy zarobkach rzędu 10 000 złotych, składka zdrowotna wynosi około 490 zł (przed zmianami około 380 zł).

  • W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wysokość stawki jest uzależniona od wielkości rocznych przychodów i przeciętnego wynagrodzenia. 

Ryczałtowcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości:

  • około 540 zł - jeśli ich roczne zarobki znajdują się w przedziale 60 000 zł - 300 000 zł,

  • około 960 zł - jeśli zarabiają więcej niż 300 000 zł rocznie. 

Z powyższego wynika, że na ryczałcie składka zdrowotna jest wyższa.

Sprawdźmy na przykładzie konkretnych zarobków, ile może zaoszczędzić branża programistyczna.

IP Box czy ryczałt Polski Ład Pravna Group

Ulga IP Box czy ryczałt a Polski Ład/Źródło: Pravna Group

INFOR

Z naszych obliczeń wynika, że wybór podatku liniowego z ulgą IP Box umożliwia wygenerowanie większych oszczędności niż ryczałt - nawet po obniżeniu jego stawki do 12%.

Warto wspomnieć, że na ryczałcie nie ma możliwości odliczenia kosztów prowadzenia działalności. Oznacza to, że nie można obniżyć podatku dochodowego o takie firmowe koszty, jak wynajem powierzchni biurowych, paliwo czy sprzęt do pracy, np. laptop lub telefon. Taką możliwość mają programiści na liniówce, co przemawia za wyborem właśnie tej formy opodatkowania. 

  1. Ulgę IP Box i B+R można już łączyć

Kolejną istotną zmianą dla branży IT jest fakt, że od nowego roku można łączyć ulgę IP Box z ulgą B+R. Co to oznacza? Jeszcze więcej oszczędności.

Ulga B+R to ulga kosztowa, która umożliwia odliczenie kwalifikowanych kosztów od kosztów uzyskania przychodu i podstawy opodatkowania.

Wcześniej połączenie ulg nie było możliwe, więc to bardzo dobra wiadomość dla osób prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe. Warunkiem skorzystania z niej jest m.in. systematyczność prowadzonych prac na rzecz zwiększenia zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych rozwiązań.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej i możliwość stosowania ulg razem sprawiają, że podatek liniowy jest korzystniejszą formą opodatkowania. Programiści, którzy zdecydują się na liniówkę wraz z ulgą IP Box - w naszej ocenie - zaoszczędzą więcej pieniędzy. 

IP Box czy ryczałt? 

W czasie wyboru formy opodatkowania należy spojrzeć nieco szerzej - także poza cyferki na naszym koncie. Rozpoznanie zdecydowanie lepiej zrobić wcześniej, niż później. Dzięki temu unikniemy rozczarowania, gdy okaże się, że przez nieprzemyślany wybór nie otrzymamy kredytu na wymarzony dom, a samochód w leasing wcale nie będzie już taki opłacalny.

Forma opodatkowania a zdolność kredytowa 

REKLAMA

W przysłowiowym okienku bankowym pierwszeństwo zdecydowanie mają podatnicy na liniówce. Co więcej, ryczałtowcom może zdarzyć się, że usłyszą komunikat ,,tego pana nie obsługujemy”. Dlaczego banki są nieprzychylne ryczałtowcom? Wynika to z braku możliwości ustalenia konkretnych dochodów przedsiębiorstwa. Jak wspominaliśmy już, na ryczałcie nie odliczamy kosztów, więc banki widzą tylko przychody. Na tej podstawie trudno określić, jakie są możliwości spłaty zapożyczenia finansowego. W związku z tym niektóre z banków już jasno określiły, że nie uwzględniają dochodu klientów na ryczałcie.

Oczywiście są banki, które akceptują ryczałtowców. Jednak nawet i w tym przypadku ich sytuacja wypada niezbyt korzystnie. Wynika to ze sposobu ustalania ich zdolności kredytowej. Bank oblicza procent dochodu na podstawie uzyskanego przychodu, co znacznie zaniża możliwości spłaty kredytu przez daną firmę. W efekcie szanse na pozytywną odpowiedź banku w zakresie udzielenia pożyczki są znacznie mniejsze.

Z kolei podatnicy na podatku liniowym mogą w jasny i klarowny sposób wykazać, jak kształtuje się ich sytuacja finansowa. Pełny zakres informacji w obrębie przychodów, kosztów i miesięcznych dochodów sprawia, że ich szanse na przyznanie kredytu są bardzo duże. 

Liczba kontroli przez Urząd skarbowy 

Weryfikacja finansów i rozliczeń przez Urząd skarbowy zawsze jest stresująca, prawda? Nawet wtedy, gdy wiesz, że Twoja dokumentacja jest przejrzysta i wszystko zrobiłeś zgodnie z przepisami.

Wielu programistów obawia się, że nowa stawka ryczałtu zwiększy ilość kontroli ze strony urzędu. Ryczałtowcy mają obowiązek prowadzić ewidencję przychodów, co i tak już zwiększa ryzyko niechcianej inspekcji.

Z naszego doświadczenia wynika, że wybór ulgi IP Box nie spowodował wzmożonych kontroli ze strony urzędu. Możemy to powiedzieć po złożeniu ponad 1300 pozytywnych wniosków o zastosowanie ulgi IP Box. Wniosek? Programiści na podatku liniowym nie muszą obawiać się kontroli.

Przejdźmy do konkretnej odpowiedzi: IP Box czy ryczałt?

Według obliczeń naszych ekspertów branża IT wygeneruje więcej oszczędności, wybierając podatek liniowy z ulgą IP Box. Za podatkiem liniowym przemawia niższa składka zdrowotna, możliwość połączenia ulg, a także większe szanse na otrzymanie kredytu (co jest szczególnie istotne dla programistów, którzy dopiero planują kupno swoich czterech kątów).

Oczywiście wiele także zależy od przyjętego modelu biznesowego. Co prawda ryczałt obniżono do 12%, ale głębsza analiza wszystkich ,,za” i ,,przeciw” wskazuje, że to nadal podatek liniowy z ulgą IP Box i B+R jest korzystniejszym rozwiązaniem dla programistów w 2022 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA