REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rata kredytu mieszkaniowego w czerwcu i kolejnych miesiącach 2022 roku oraz w 2023 roku - prognoza

Rata kredytu mieszkaniowego w czerwcu i kolejnych miesiącach 2022 roku oraz w 2023 roku - prognoza
Rata kredytu mieszkaniowego w czerwcu i kolejnych miesiącach 2022 roku oraz w 2023 roku - prognoza
HRE Investments

REKLAMA

REKLAMA

Na początku czerwca 2022 r. z pewnością dojdzie do dziewiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych NBP. Tym razem rynek spodziewa się, że decyzją RPP koszt pieniądza w Polsce wzrośnie o od 50 do 100 pkt. bazowych. Miesiąc temu Rada zaskoczyła mniejszą skalą podwyżek niż wskazywali ekonomiści. Jak wzrośnie rata kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) w czerwcu i kolejnych miesiącach 2022 roku oraz w 2023 roku?

Stopy procentowe NBP w czerwcu 2022 roku. Nikt nie pyta: „Czy?”. Każdy pyta: „o ile?”

Prawdopodobnie nikt nie zadaje sobie pytania „czy?”, ale „o ile?” RPP podniesie stopy procentowe w bieżącym miesiącu. Rozważana jest podwyżka o od 50 do 100 punktów bazowych. Ostatnio – w maju - Rada zaordynowała nam trochę mniejszą podwyżkę (75 punktów bazowych) niż ta wynikająca z konsensusu rynkowego (100 punktów bazowych). W efekcie podstawowa stopa procentowa jest dziś na poziomie 5,25%. Jeszcze na początku października 2021 roku było to zaledwie 0,1%.

Najwięksi pesymiści widząc np. wciąż dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej, wynagrodzeń, zatrudnienia i samą inflację, która w maju wg wstępnych szacunków GUS wyniosła 13,9%, opowiadają się za dalszym ostrym zacieśnianiem polityki monetarnej. W ich opinii w czerwcu zasadna jest kolejna podwyżka stóp procentowych nawet o 100 punktów bazowych.

Na drugim biegunie znajdujemy za to coraz liczniejszą grupę ekonomistów i obserwatorów, którzy widzą już symptomy ochłodzenia koniunktury gospodarczej, a ponadto argumentują, że same podwyżki stóp procentowych nie są jedynym orędziem do walki z inflacją. Ci opowiadają się raczej za mniejszą skalą podwyżek stóp procentowych w czerwcu (o 50 punktów bazowych).

Autopromocja

Coraz częściej mówi się przecież o tym, że aktywność gospodarcza na świecie i w Polsce będzie zwalniała. Jeśli PKB nie będzie tak szybko rósł, a tym bardziej jeśli czeka nas recesja, to wyraźnie ograniczy to panującą inflację. Nie ma wątpliwości, że rosnące ceny są dziś jedną z naszych największych bolączek, z którą borykamy się w codziennym życiu. I choć walka z inflacją jest priorytetem RPP, to ta ma przecież świadomość, że nadmierne podwyżki stóp procentowych skutkują też pogorszeniem sytuacji w gospodarce czy w konsekwencji także na rynku pracy. Gremium to musi więc postępować ostrożnie, aby ofiarą walki z inflacją było jak najmniej polskich firm i gospodarstw domowych.

Raty kredytów mieszkaniowych nie przestaną rosnąć. WIBOR znacznie wyprzedza stopę NBP

A trzeba mieć świadomość, że postępujące podwyżki stóp procentowych oznaczają między innymi coraz wyższe raty kredytów mieszkaniowych. I tak w przypadku 25-letniego kredytu opiewającego na 300 tysięcy złotych wzrost oprocentowania o 0,5 pkt. proc. (50 punktów bazowych) skutkować powinien wzrostem miesięcznej raty o około 100 złotych. Wzrost oprocentowania o 1 pkt. proc. (100 punktów bazowych) oznacza, że rata przykładowego kredytu może pójść w górę o 200 złotych.

Przy tym trzeba zaznaczyć, że obecne notowania stawki WIBOR znacznie wyprzedzają decyzje podejmowane przez RPP. 6 czerwca WIBOR w wersji 3M wyniósł 6,7%. To o prawie 1,5 pkt. proc. więcej niż wciąż wynosi stopa referencyjna (5,25%). W normalnych warunkach różnica pomiędzy tymi wartościami wynosi około 0,25 pkt. proc. Można więc przypuszczać, że rynek uwzględnił już nie tylko czerwcową, ale także i kolejną decyzje RPP.

To kolejna zła informacja dla posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych, których podwyżki rat mogą uderzać wcześniej nawet niż RPP podejmuje decyzje o podwyżkach stóp procentowych. Od września 2021, czyli przed rozpoczęciem cyklu podwyżek, raty poszły w górę lub zaraz wzrosną o prawie 85% (banki aktualizują oprocentowanie co kilka miesięcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Rata kredytu hipotecznego - prognoza 2022-2023

Rata kredytu hipotecznego - prognoza 2022-2023

HRE Investments

Najnowsze notowania kontraktów terminowych sugerują, że stopa referencyjna może w tym roku dojść do poziomu 7-7,5%. Dla kredytobiorców oznacza to, że raty mogą pójść w górę o dalsze 5-10%. Te same prognozy pokazują jednak, że we wrześniu przyszłego roku możemy się nawet spodziewać, że dla odmiany RPP zacznie obniżać stopy procentowe. Tak przynajmniej sugerują bieżące prognozy.

Pomoc dla kredytobiorców

Tak mocny wzrost rat kredytowych został zauważony przez rząd. W ramach planu pomocy kredytobiorcom planowana jest likwidacja WIBOR-u, dofinansowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz wprowadzenie 8 miesięcy darmowych wakacji kredytowych. Choć ten ostatni pomysł budzi najwięcej kontrowersji, to wciąż jest on na etapie prac legislacyjnych. Podobnie na etapie planu jest też zastąpienie WIBOR-u niższą stawką, co ma dać drobną ulgę kredytobiorcom.

Realnie dostępnym wsparciem jest dziś jedynie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przede wszystkim jest on kierowany do osób, które straciły pracę oraz do tych, które wydają dużą część dochodu na ratę kredytu (np. ponad 50%).

Bartosz Turek, Oskar Sękowski, HRE Investments

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA