REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska zgadza się na opodatkowanie gigantów cyfrowych i podatek minimalny w UE

Polska zgadza się na opodatkowanie gigantów cyfrowych i podatek minimalny
Polska zgadza się na opodatkowanie gigantów cyfrowych i podatek minimalny

REKLAMA

REKLAMA

Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy międzynarodowego opodatkowania, nie tylko na minimalnym podatku dla międzynarodowych korporacji, ale przede wszystkim na opodatkowaniu cyfrowych gigantów - podkreśliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Posiedzenie Rady ECOFIN - podatek minimalny dla grup wielonarodowych w UE

W piątek 17 czerwca 2022 r. podczas posiedzenia ministrów finansów państw Unii Europejskiej w Luksemburgu nie udało się osiągnąć porozumienia ws. reformy opodatkowania międzynarodowych korporacji. Polska wycofała swój sprzeciw wobec dyrektywy wprowadzającej od 2023 r. minimalną globalną stawkę podatku dla międzynarodowych korporacji. Dyrektywę zablokował natomiast węgierski minister finansów Mihaly Varga.

Autopromocja

Rada poddała dyskusji projekt dyrektywy ws. globalnego minimalnego poziomu opodatkowania dla grup wielonarodowych w UE. Tekst dyrektywy przedstawiony Radzie do przyjęcia wyszedł naprzeciw polskim postulatom.

Dziś Radzie nie udało się osiągnąć jednomyślnego porozumienia, ale jestem zadowolona, że postulaty, o które Polska zabiegała, zostały wprowadzone do obecnego tekstu projektu, dzięki czemu mogłam wyrazić poparcie. To wynik ostatnich kilku miesięcy naszych negocjacji na forum UE. Polska od lat jest silnym orędownikiem opodatkowania cyfrowych gigantów oraz walki z rajami podatkowymi. Do osiągnięcia tych celów potrzebujemy wdrożenia ostatecznie obu Filarów globalnej reformy. Do projektu dyrektywy, która ma wdrożyć Filar II, udało nam się wprowadzić adekwatne, wiarygodne postanowienia w zakresie wdrożenia Filaru I, czyli dotyczące miejsca opodatkowania gigantów cyfrowych  powiedziała minister Magdalena Rzeczkowska.

Minister Rzeczkowska podkreśliła, że dążeniem Polski jest opodatkowanie cyfrowych gigantów, a także walka z rajami podatkowymi. "Oba te cele są objęte oboma Filarami porozumienia w ramach OECD, dlatego Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy" - dodała.

Szefowa MF zauważyła, że negocjacje z unijnymi partnerami były wymagające, ale konstruktywne. "Skupiały się one na odpowiednim uregulowaniu kwestii wdrożenia obu Filarów, w tym zwłaszcza polskiego dążenia do osiągnięcia rozwiązania przewidującego wdrożenie Filaru I, dotyczącego miejsca opodatkowania gigantów cyfrowych, w sytuacji gdy Filar II może być teraz wdrożony w UE dyrektywą" - wskazała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Działaliśmy aktywnie, proponowaliśmy rozwiązania, które dadzą nam pewność, że zaczniemy zajmować się kwestią opodatkowania cyfrowych gigantów, jeśli nie na poziomie globalnym, to na poziomie UE" - dodała.

Zaznaczyła, że przez ostatnie kilka miesięcy Polska była bardzo mocno zaangażowana, aby wynegocjować gwarancje, że w Unii Europejskiej będzie działać nie tylko Filar II OECD tj. minimalne opodatkowanie, ale także – to co na czym polskiemu rządowi najbardziej zależy – opodatkowanie cyfrowych gigantów. "Chcemy jeszcze raz przypomnieć, że wszyscy zobowiązaliśmy się w OECD do przyjęcia obydwu filarów. Filar I mówi o tym, gdzie będzie płacony podatek przez największe światowe korporacje, a Filar II ustanawia minimalną wysokość opodatkowania" – przypomniała Rzeczkowska.

Reforma międzynarodowego opodatkowania została uzgodniona w październiku ub.r. przez prawie 140 krajów. Jest oparta na dwóch filarach. Filar I zakłada częściowe przeniesienie praw do opodatkowania największych globalnych korporacji do państw, w których korzysta się z ich usług i dóbr. Ma objąć ok. 100 korporacji, w tym spółki cyfrowe. Filar II zakłada wprowadzenie minimalnego globalnego podatku w wysokości 15 proc. efektywnej stawki.(PAP)

kmz/ wkr/

Zatwierdzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy

Na tym samym posiedzeniu Rada ECOFIN przyjęła decyzję wykonawczą zatwierdzającą polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). W trakcie posiedzenia minister finansów Magdalena Rzeczkowska przedstawiła najważniejsze założenia KPO. Zwróciła uwagę, że KPO zawiera wiele ambitnych reform i inwestycji, a ich wdrożenie będzie służyło promowaniu gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności kraju przez zwiększenie odporności na przyszłe kryzysy, zwiększenie potencjału gospodarczego i ograniczenie skutków pandemii. Te działania przyczynią się także do przyspieszenia zielonej i cyfrowej transformacji w Polsce. Przez to będą też wspierać unijne cele w obszarze ochrony klimatu, konwergencji społeczno-gospodarczej i zrównoważonego wzrostu.

Semestr Europejski

W ramach kolejnej edycji Semestru Europejskiego Rada przyjęła zalecenia dla poszczególnych państw członkowskich (CSR). Po dyskusji Rady Europejskiej ww. zalecenia zostaną formalnie przyjęte na lipcowym posiedzeniu Rady ECOFIN.

Inne kwestie

Ministrowie zapoznali się z postępem prac w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu prowadzonych w I połowie br. Propozycje w tym zakresie obejmują m.in. utworzenie nowego organu UE ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu czy usprawnienie regulacji dot. transferu środków pieniężnych w celu śledzenia transferu kryptowalut.

Ministrowie omówili także stan prac w zakresie nowych zasobów własnych UE.

Polska jest otwarta na dyskusję w sprawie utworzenia nowych zasobów własnych w oparciu o rozwiązania, które realnie przyczyniają się do rozszerzania wpływu polityk UE na arenie globalnej, a przy tym nie obciążają nadmiernie mniej zamożnych państw członkowskich – powiedziała minister finansów.

Ministrowie zapoznali się z raportami konwergencji przygotowanymi przez KE i EBC i oceną przygotowania Chorwacji do przystąpienia do strefy euro. Uznali, że Chorwacja spełnia wszystkie warunki wprowadzenia euro. Rada podejmie formalne decyzje w sprawie przystąpienia państwa do strefy euro w lipcu, uwzględniając opinie Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego oraz dyskusję Rady Europejskiej.

W trakcie Eurogrupy inkluzywnej 16 czerwca br. ministrowie finansów omówili dalsze prace dotyczące unii bankowej.

Na marginesie Rady ECOFIN odbyło się także doroczne spotkanie Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Z ramienia Polski Gubernatorem EBI jest minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Podczas spotkania Gubernatorzy przyjęli doroczne raporty Komitetu Audytu Banku, zatwierdzili zmiany w jego składzie oraz omówili kwestie strategiczne dla Banku, zarówno w odniesieniu do jego działalności w UE jak i poza nią, w tym rolę EBI we wsparciu Ukrainy.

Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA