REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?

Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?
Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W zakończonych w 2021 r. prawomocnym wyrokiem sprawach o przestępstwa fakturowe nikt nie został uniewinniony. 45 osób zostało skazanych, 66 poddało się dobrowolnie karze, a tylko wobec dziewięciu sąd warunkowo umorzył postępowanie.

Przestępstwa fakturowe - skuteczność Krajowej Administracji Skarbowej

W tym czasie w sprawach najpoważniejszych przestępstw fakturowych zabezpieczono prawie 400 mln zł. A 23 z prowadzonych w ubiegłym roku przez Krajową Administrację Skarbową postępowań przygotowawczych dotyczyły tzw. zbrodni fakturowej, czyli wykorzystywania sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 10 mln zł. W 2020 r. takich postępowań było 18.

Dane te pokazują, na ile skuteczne są śledztwa prowadzone przez KAS na podstawie przepisów kodeksu karnego.

REKLAMA

Autopromocja

Statystyki porównaliśmy na podstawie dwóch źródeł: odpowiedzi z 23 czerwca 2022 r. wiceministra finansów Mariusza Gojnego na zapytanie poselskie nr 5113 oraz ubiegłorocznej odpowiedzi ówczesnej szefowej KAS Magdaleny Rzeczkowskiej (obecnie minister finansów) na interpelację poselską nr 21095.

W obu przypadkach statystyki pokazują efekty zwalczania najpoważniejszych przestępstw finansowych określonych w kodeksie karnym. Nie obejmują wykroczeń i przestępstw skarbowych (nie dotyczyły ich pytania posłów).

Zabezpieczenia majątkowe

- Najnowsze dane potwierdzają, że KAS z roku na rok w coraz większym stopniu skupia się na identyfikowaniu przestępczości o najpoważniejszym charakterze, w tym zorganizowanej przestępczości podatkowej. Trudno nie ocenić tego pozytywnie - komentuje Jakub Warnieło, doradca podatkowy i menedżer w zespole postępowań sądowych MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Jego zdaniem najlepszym dowodem skuteczności działań skarbówki są kwoty mienia zabezpieczonego na podstawie postanowienia prokuratora lub organu KAS. - 400 mln zł w ciągu roku wydaje się potwierdzać, że fiskus działa skutecznie - uważa Jakub Warnieło.

Jakie wyroki za przestępstwa fakturowe?

Spośród 45 skazanych ośmiu dostało karę bezwzględnego więzienia. W dziewięciu przypadkach warunkowego umorzenia postępowania sędziowie uzależnili nałożenie ewentualnej kary od zachowania oskarżonego w trakcie okresu próby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla porównania w 2020 r. skazanych zostało 30 osób (w tym trzy osoby na karę bezwzględnego pozbawienia wolności), 26 oskarżonych dobrowolnie poddało się karze, jeden został uniewinniony, a wobec kolejnego umorzono postępowanie.

Ubiegłoroczne dane potwierdzają ogólną tendencję - przestępca skazany za uszczuplanie należności publicznoprawnej jest najczęściej karany grzywną.

Prowadzone śledztwa

REKLAMA

Równocześnie - jak wynika z danych - KAS prowadziła w ubiegłym roku 1628 postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw finansowych wskazanych w poszczególnych przepisach kodeksu karnego (art. 258, art. 270, art. 270a, art. 271, art. 271a, art. 273, art. 277a, art. 286, art. 299.) Dla porównania w 2020 r. takich postępowań było 1124. Najczęściej przybierają one formę śledztwa nadzorowanego przez prokuratora.

23 z prowadzonych w ubiegłym roku przez Krajową Administrację Skarbową postępowań przygotowawczych dotyczyło tzw. zbrodni fakturowej, czyli wykorzystywania sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę ogółem powyżej 10 mln zł.

Od 1 lipca 2022 r. skarbówka z większym dostępem do kont

Aż 548 postępowań dotyczyło poświadczania nieprawdy przy wystawaniu faktur, czyli przestępstwa na podstawie art. 271 kodeksu karnego. Dla porównania w 2020 r. takich postępowań było 428.

Przypomnijmy, że art. 271 k.k. jest stosowany do przestępstw fakturowych popełnionych przed 1 marca 2017 r. Od marca 2017 r. weszły w życie odrębne przepisy dotyczące oszustw fakturowych. Głównie jest to art. 271a k.k., który sankcjonuje wystawianie lub używanie fałszywych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 200 tys. zł. W ubiegłym roku na tej podstawie były prowadzone 234 postępowania. Rok wcześniej było ich 113.

Kolejne 368 ubiegłorocznych śledztw dotyczyło wykorzystywania sfałszowanych faktur (art. 273 k.k.). To kolejny wzrost, w 2020 r. takich postępowań było 240.

Kolejne 151 postępowań przygotowawczych dotyczyło oszustwa wobec innej osoby w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 286 par. 1 k.k.). W 2020 r. KAS prowadziła ich 133.

- Warto zwrócić uwagę, że większość postępowań przygotowawczych dotyczyło przestępstw związanych z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach i fałszerstwem intelektualnym faktur, co mogłoby wskazywać na to, że najczęściej badane są nieprawidłowości w zakresie rozliczeń VAT (w tym m.in. karuzele podatkowe) - zauważa Jakub Warnieło.

Wspólnie z prokuraturą

W sprawach większej wagi prokuratorzy zwykle sami prowadzą postępowania przygotowawcze. Oni też, w ramach sprawowanego nadzoru nad sprawami, bardzo często osobiście sporządzają akty oskarżenia i wnoszą je do sądów.

- Udostępnione statystyki składają się więc tylko na ułamek wszystkich postępowań karnych dotyczących przestępstw fakturowych i nie pokazują całościowego obrazu walki organów państwa z przestępcami finansowymi - komentuje Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy i partner w EY.

Spośród wszystkich prowadzonych w 2021 r. postępowań przygotowawczych 583 zostały powierzone przez prokuratorów organom KAS do prowadzenia w całości lub w części przez skarbówkę (w 2020 r. doszło do tego 395 razy).

- Najczęściej do takiego przekazania dochodzi, gdy wątki podatkowe czy szeroko pojęte wątki finansowe stają się ważnym elementem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę. Wtedy też pomoc pracowników lub funkcjonariuszy KAS okazuje się niezbędna - tłumaczy Przemysław Antas, radca prawny i partner w Ontilo.

Prokuratorzy nie tylko przekazują fiskusowi śledztwa do prowadzenia, lecz także zlecają wykonanie określonych czynności, np. przeszukania, oględzin. W ubiegłym roku występowali o wykonanie 4964 takich czynności, z czego zrealizowano 3953. W 2020 r. liczby te wyniosły odpowiednio 2759 i 2212.

KAS może dojść do ściany

- Mimo że wzrost liczby postępowań przygotowawczych prowadzonych przez KAS jest znaczący w skali roku, to nadal nie można mówić, że statystyki te są bardzo wysokie - ocenia Jakub Warnieło.

Jego zdaniem powodem jest nie tylko nieuwzględnianie w statystykach śledztw prowadzonych przez prokuraturę, lecz także sama natura postępowań w sprawie najpoważniejszych przestępstw fakturowych. Są one bardzo skomplikowane i wymagają wielu czynności dowodowych.

- Dalsza poprawa statystyk wymagałaby zdecydowanego zwiększenia liczby pracowników KAS odpowiedzialnych za tego typu działania. Patrząc jednak na obecną sytuację kadrową w skarbówce, niekoniecznie ulegnie to zmianie w najbliższym czasie - uważa Jakub Warnieło.

Skuteczność KAS w zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw fakturowych określonych w kodeksie karnym

Skuteczność KAS w zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw fakturowych określonych w kodeksie karnym

Skuteczność KAS w zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw fakturowych określonych w kodeksie karnym

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

©℗Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Mariusz Szulc

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA