REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?

Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?
Przestępstwa fakturowe. Działania KAS. Jakie wyroki orzekają sądy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W zakończonych w 2021 r. prawomocnym wyrokiem sprawach o przestępstwa fakturowe nikt nie został uniewinniony. 45 osób zostało skazanych, 66 poddało się dobrowolnie karze, a tylko wobec dziewięciu sąd warunkowo umorzył postępowanie.

Przestępstwa fakturowe - skuteczność Krajowej Administracji Skarbowej

W tym czasie w sprawach najpoważniejszych przestępstw fakturowych zabezpieczono prawie 400 mln zł. A 23 z prowadzonych w ubiegłym roku przez Krajową Administrację Skarbową postępowań przygotowawczych dotyczyły tzw. zbrodni fakturowej, czyli wykorzystywania sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 10 mln zł. W 2020 r. takich postępowań było 18.

Dane te pokazują, na ile skuteczne są śledztwa prowadzone przez KAS na podstawie przepisów kodeksu karnego.

Autopromocja

Statystyki porównaliśmy na podstawie dwóch źródeł: odpowiedzi z 23 czerwca 2022 r. wiceministra finansów Mariusza Gojnego na zapytanie poselskie nr 5113 oraz ubiegłorocznej odpowiedzi ówczesnej szefowej KAS Magdaleny Rzeczkowskiej (obecnie minister finansów) na interpelację poselską nr 21095.

W obu przypadkach statystyki pokazują efekty zwalczania najpoważniejszych przestępstw finansowych określonych w kodeksie karnym. Nie obejmują wykroczeń i przestępstw skarbowych (nie dotyczyły ich pytania posłów).

Zabezpieczenia majątkowe

- Najnowsze dane potwierdzają, że KAS z roku na rok w coraz większym stopniu skupia się na identyfikowaniu przestępczości o najpoważniejszym charakterze, w tym zorganizowanej przestępczości podatkowej. Trudno nie ocenić tego pozytywnie - komentuje Jakub Warnieło, doradca podatkowy i menedżer w zespole postępowań sądowych MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Jego zdaniem najlepszym dowodem skuteczności działań skarbówki są kwoty mienia zabezpieczonego na podstawie postanowienia prokuratora lub organu KAS. - 400 mln zł w ciągu roku wydaje się potwierdzać, że fiskus działa skutecznie - uważa Jakub Warnieło.

Jakie wyroki za przestępstwa fakturowe?

Spośród 45 skazanych ośmiu dostało karę bezwzględnego więzienia. W dziewięciu przypadkach warunkowego umorzenia postępowania sędziowie uzależnili nałożenie ewentualnej kary od zachowania oskarżonego w trakcie okresu próby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla porównania w 2020 r. skazanych zostało 30 osób (w tym trzy osoby na karę bezwzględnego pozbawienia wolności), 26 oskarżonych dobrowolnie poddało się karze, jeden został uniewinniony, a wobec kolejnego umorzono postępowanie.

Ubiegłoroczne dane potwierdzają ogólną tendencję - przestępca skazany za uszczuplanie należności publicznoprawnej jest najczęściej karany grzywną.

Prowadzone śledztwa

Równocześnie - jak wynika z danych - KAS prowadziła w ubiegłym roku 1628 postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw finansowych wskazanych w poszczególnych przepisach kodeksu karnego (art. 258, art. 270, art. 270a, art. 271, art. 271a, art. 273, art. 277a, art. 286, art. 299.) Dla porównania w 2020 r. takich postępowań było 1124. Najczęściej przybierają one formę śledztwa nadzorowanego przez prokuratora.

23 z prowadzonych w ubiegłym roku przez Krajową Administrację Skarbową postępowań przygotowawczych dotyczyło tzw. zbrodni fakturowej, czyli wykorzystywania sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę ogółem powyżej 10 mln zł.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Od 1 lipca 2022 r. skarbówka z większym dostępem do kont

Aż 548 postępowań dotyczyło poświadczania nieprawdy przy wystawaniu faktur, czyli przestępstwa na podstawie art. 271 kodeksu karnego. Dla porównania w 2020 r. takich postępowań było 428.

Przypomnijmy, że art. 271 k.k. jest stosowany do przestępstw fakturowych popełnionych przed 1 marca 2017 r. Od marca 2017 r. weszły w życie odrębne przepisy dotyczące oszustw fakturowych. Głównie jest to art. 271a k.k., który sankcjonuje wystawianie lub używanie fałszywych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 200 tys. zł. W ubiegłym roku na tej podstawie były prowadzone 234 postępowania. Rok wcześniej było ich 113.

Kolejne 368 ubiegłorocznych śledztw dotyczyło wykorzystywania sfałszowanych faktur (art. 273 k.k.). To kolejny wzrost, w 2020 r. takich postępowań było 240.

Kolejne 151 postępowań przygotowawczych dotyczyło oszustwa wobec innej osoby w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 286 par. 1 k.k.). W 2020 r. KAS prowadziła ich 133.

- Warto zwrócić uwagę, że większość postępowań przygotowawczych dotyczyło przestępstw związanych z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach i fałszerstwem intelektualnym faktur, co mogłoby wskazywać na to, że najczęściej badane są nieprawidłowości w zakresie rozliczeń VAT (w tym m.in. karuzele podatkowe) - zauważa Jakub Warnieło.

Wspólnie z prokuraturą

W sprawach większej wagi prokuratorzy zwykle sami prowadzą postępowania przygotowawcze. Oni też, w ramach sprawowanego nadzoru nad sprawami, bardzo często osobiście sporządzają akty oskarżenia i wnoszą je do sądów.

- Udostępnione statystyki składają się więc tylko na ułamek wszystkich postępowań karnych dotyczących przestępstw fakturowych i nie pokazują całościowego obrazu walki organów państwa z przestępcami finansowymi - komentuje Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy i partner w EY.

Spośród wszystkich prowadzonych w 2021 r. postępowań przygotowawczych 583 zostały powierzone przez prokuratorów organom KAS do prowadzenia w całości lub w części przez skarbówkę (w 2020 r. doszło do tego 395 razy).

- Najczęściej do takiego przekazania dochodzi, gdy wątki podatkowe czy szeroko pojęte wątki finansowe stają się ważnym elementem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę. Wtedy też pomoc pracowników lub funkcjonariuszy KAS okazuje się niezbędna - tłumaczy Przemysław Antas, radca prawny i partner w Ontilo.

Autopromocja

Prokuratorzy nie tylko przekazują fiskusowi śledztwa do prowadzenia, lecz także zlecają wykonanie określonych czynności, np. przeszukania, oględzin. W ubiegłym roku występowali o wykonanie 4964 takich czynności, z czego zrealizowano 3953. W 2020 r. liczby te wyniosły odpowiednio 2759 i 2212.

KAS może dojść do ściany

- Mimo że wzrost liczby postępowań przygotowawczych prowadzonych przez KAS jest znaczący w skali roku, to nadal nie można mówić, że statystyki te są bardzo wysokie - ocenia Jakub Warnieło.

Jego zdaniem powodem jest nie tylko nieuwzględnianie w statystykach śledztw prowadzonych przez prokuraturę, lecz także sama natura postępowań w sprawie najpoważniejszych przestępstw fakturowych. Są one bardzo skomplikowane i wymagają wielu czynności dowodowych.

- Dalsza poprawa statystyk wymagałaby zdecydowanego zwiększenia liczby pracowników KAS odpowiedzialnych za tego typu działania. Patrząc jednak na obecną sytuację kadrową w skarbówce, niekoniecznie ulegnie to zmianie w najbliższym czasie - uważa Jakub Warnieło.

Skuteczność KAS w zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw fakturowych określonych w kodeksie karnym

Skuteczność KAS w zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw fakturowych określonych w kodeksie karnym

Skuteczność KAS w zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw fakturowych określonych w kodeksie karnym

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

©℗Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Mariusz Szulc

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA