REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT 2006: niski podatek, dużo pieniędzy w budżecie

REKLAMA

Duże polskie firmy z roku na rok mają się lepiej. Fiskus może zacierać ręce - co roku z płaconego przez nie podatku dostaje coraz więcej pieniędzy. W 2006 r. przeszło 22 mld zł.

Ministerstwo Finansów podsumowało rozliczenia dużych firm z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2006 r.

Kolejny rok z rzędu rosła liczba firm rozliczających się w ramach CIT - w 2006 r. było ich przeszło 276 tys. zamiast 264 tys. jak rok wcześniej. Gwałtownie podskoczył ich łączny przychód - do ponad 3 bln zł (z niespełna 2,2 bln w 2005 r.). Dochód wykazało 68 proc. firm, co mniej więcej odpowiada ich odsetkowi z 2005 r. Niemal 60 tys. firm, czyli prawie 22 proc. zapłaciło podatek. To wynik lepszy niż w 2005 r. - wtedy fiskus dostał pieniądze od niespełna 57 tys. przedsiębiorstw. Ubyło podatników wykazujących straty - przeszło 81 tys. wobec 84 tys. (niespełna 32 proc.) w 2005 r. Łączna kwota strat była jednak w zeszłym roku wyższa niż rok wcześniej - niemal 18 mld zł wobec nieco ponad 16 mld zł.

W 2006 r. po raz kolejny spadła efektywna (czyli po uwzględnieniu ulg i odliczeń) stawka podatku płaconego przez przeciętnego CIT-owca. Tym razem spadek był symboliczny z - 16,68 proc. do 16,67 proc. - ale w ten sposób stawka efektywna znalazła się na najniższym poziomie w kilkunastoletniej historii podatku dochodowego od osób prawnych.

Stawka efektywna podąża w dół w ślad za stawką nominalną. Ta jeszcze w pierwszej połowie lat 90. sięgała 40 proc. Potem zaczęła stopniowo spadać. W 2004 r. nominalna stawka CIT spadła gwałtownie, skokowo - aż o 8 pkt proc. (z 27 do 19 proc.). Co ciekawe, od tego momentu dochody budżetu z CIT zaczęły gwałtownie rosnąć, co roku bijąc przy tym rekord ustanowiony rok wcześniej. W 2006 r. padł więc kolejny rekord - 22,2 mld zł.

Dla zwolenników obniżania podatków ta sytuacja to koronny argument za dalszym cięciem stawki CIT, a także za obniżką stawek podatku od dochodów osobistych (PIT) i wprowadzenia w tym podatku jednej stawki liniowej, jednakowej dla wszystkich. Przeciwnicy podatku liniowego bagatelizują to, co stało się po obniżce stawki CIT w 2004 r. Przekonują, że wzrost dochodów budżetu z tego podatku to przede wszystkim zasługa dobrej koniunktury w gospodarce. Wskazują, że obniżka podatku od dochodów dużych firm zbiegła się w czasie z naszym wejściem do Unii Europejskiej, co dodatkowo poprawiło sytuację wielu polskich przedsiębiorstw.

Czechy będą mieć podatek liniowy

Tymczasem czeski parlament przegłosował we wtorek pakiet ustaw reformujących system podatkowy. Jeśli te rozwiązania poprą senat i prezydent, to od 2008 r. nasi południowi sąsiedzi będą mieć liniowy podatek od dochodów osobistych z 15-proc. stawką (z 9 do 5 proc. ma spaść także niższa stawka VAT, w zamian zredukowane bądź zniesione zostaną ulgi). W ten sposób Czechy dołączą do całkiem już licznej grupy krajów naszego regionu Europy opodatkowującej dochody osobiste obywateli podatkiem liniowym. Taki podatek mają: Słowacja (stawka 19-proc.), Estonia (23-proc.), Rosja (13-proc.), Ukraina (13-proc.), Łotwa (25-proc.), Litwa (27-proc.), Rumunia (16-proc.), a także Gruzja (12-proc.). Podatek progresywny, z kilkoma stawkami, stosują w naszym regionie poza Polską - Węgry, Bułgaria i Białoruś.

Piotr Skwirowski

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA