Maksymalna cena gazu ziemnego w 2023 roku - gospodarstwa domowe, wspólnoty mieszkaniowe, podmioty użyteczności publicznej
REKLAMA
REKLAMA
Maksymalna cenę gazu dla odbiorców indywidualnych i innych podmiotów w 2023 roku
W wykazie prac legislacyjnych rządu, publikowanym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamieszczono informację o projektowanej ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Wskazano, że projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych dla dla odbiorców, o których mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne, tj. m.in. gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, placówek edukacyjnych, organizacji pozarządowych, podmiotów pomocy społecznej, podmiotów prowadzących działalność kulturalną itd.
Poza tym ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.
„Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej” – czytamy w wykazie prac legislacyjnych.
Wskazano, że za projekt jest odpowiedzialna wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a projekt powinien wpłynąć pod obrady rządu w IV kw. 2022 r.
REKLAMA
autor: Marek Siudaj
ms/ mmu/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat