REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
SOW System Obsługi Wsparcia PFRON
SOW System Obsługi Wsparcia PFRON
PFRON

REKLAMA

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że od stycznia 2023 roku wnioski do PFRON w formie elektronicznej (przez internet / on-line) o dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikowaniu się – trzeba składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – platformie internetowej przygotowanej przez PFRON.

Wnioski do PFRON tylko przez System Obsługi Wsparcia (SOW)

Jak wskazał Powiat Pruszkowski, PFRON od 1 stycznia 2023 r. zobowiązał wszystkie samorządu powiatowe do prowadzenia w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) pełnej obsługi wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Dlatego wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w 2023 r. będą rejestrowane i obsługiwane wyłącznie w dedykowanym i bezpłatnie udostępnionym osobom niepełnosprawnym programie System Obsługi Wsparcia (SOW).

Jak informuje PFRON, wszystkie 380 powiatów w Polsce wdrożyły podpisało porozumienie i wdrożyło System SOW dostępny na stronie sow.pfron.org.pl.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Zatem w 2023 roku ww. wnioski o dofinansowanie z PFRON można składać tylko za pośrednictwem SOW z użyciem przygotowanych przez PFRON formularzy wniosków o dofinansowanie.

Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku (kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i inne wymagane załączniki) 

Wnioskodawca może skanować i powielać w formie elektronicznej i dołączać do wypełnionego elektronicznie wniosku w SOW.

SOW umożliwia też złożenie samego wniosku i uzupełnienie o wymagane załączniki w późniejszym czasie.

System Obsługi Wsparcia PFRON – rejestracja

W celu założenia konta w systemie SOW, trzeba wejść na stronę Systemu Obsługi Wsparcia i kliknąć link Rejestracja aby przejść do strony, na której trzeba wpisać swoje dane(imię, nazwisko, pesel, adres mailowy i numer telefonu). Po wpisaniu swoich danych i akceptacji regulaminu, otrzymasz drogą mailową link aktywacyjny wraz z tymczasowym hasłem. 

Po kliknięciu w link aktywacyjny konto zostaje automatycznie aktywowane. Od tego momentu można logować się na tej samej stronie: sow.pfron.org.pl. Po zalogowaniu można uzupełnić dane w zakładce „edycja konta” - przyspiesza proces składania wniosków, bowiem raz wypełnione informacje będą się automatycznie uzupełniały podczas wypełniania wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON przy użyciu SOW

W celu złożenia wniosku do PFRON przez internet przy użyciu SOW, Wnioskodawca musi posiadać:

- dostęp do internetu,

- aktywne konto mailowe (u dowolnego dostawcy usług) oraz nr telefonu komórkowego,

- skany (zdjęcia cyfrowe) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i innych wymaganych załączników (SOW akceptuje pliki .jpg lub .pdf o objętości do 20 MB),

- Profil Zaufany – który można założyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Wcześniej trzeba zarejestrować konto w SOW. 

Procedura składania wniosku w SOW polega na wypełnianiu wyświetlanych pól oraz dodaniu skanów (zdjęć cyfrowych) wyżej wymienionych dokumentów. 

Po złożeniu wniosku przy użyciu SOW Wnioskodawca może śledzić etapy obsługi złożonego przez siebie wniosku. SOW umożliwia też pełną komunikację z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w danym powiecie odnośnie złożonego wniosku.

Procedura składania wniosku w SOW

1) Wnioskodawca wybiera przycisk „Nowy wniosek” oraz zaznacza właściwe województwo i powiat. 

2) Jeśli samorząd, na którego terenie mieszka Wnioskodawca, prowadzi nabory elektroniczne na wybraną formę wsparcia, Wnioskodawca zostanie przekierowany na elektroniczny wniosek. Uzupełnia go, dołącza wymagane załączniki w formie skanów i wysyła wniosek korzystając z Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego (tam, gdzie jest to wymagane). 

3) PFRON informuje też, że jeśli Wnioskodawca  nie posiada Profilu Zaufanego ani podpisu elektronicznego, może wydrukować wniosek z SOW i złożyć go w wersji papierowej. Składając wniosek papierowy, trzeba poinformować pracownika urzędu, że wniosek został wypełniony elektronicznie – wtedy urzędnik będzie mógł go autoryzować w imieniu Wnioskodawcy i procedować w systemie SOW, a Wnioskodawca w systemie SOW oraz drogą mailową będzie otrzymywał informację, na jakim etapie rozpatrywania jest jegowniosek. 

Jeżeli Wnioskodawca nie jest pewien, jaki wniosek powinien złożyć, może skorzystać także z Kreatora, czyli elektronicznego asystenta, który pokieruje Wnioskodawcę w procesie składania wniosku (https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator). Krteator zawiera m.in. podpowiedzi, z jakiego wsparcia można skorzystać, jakie są kryteria obowiązujące Wnioskodawców, jaką kwotę można otrzymać, jakie załączniki trzeba przygotować i kiedy można złożyć wniosek. Kreator znajdziesz na stronie logowania systemu SOW – wybierz przycisk: „Kliknij i sprawdź, z jakiego wsparcia możesz skorzystać” (https://sow.pfron.org.pl/).

PFRON udostępnił też bezpłatną infolinię: 800 889 777 (czynna w dni robocze, godziny 9.00 – 17.00).

Kiedy zostanie rozpatrzony wniosek złożony w systemie SOW?

Aby uzyskać informację na temat złożonego wniosku, trzeba skontaktować się z jednostką, do której złożono wniosek. Po złożeniu wniosku Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie mailowe z załącznikiem w postaci dokumentu „URZĘDOWE POTWIERDZENIE ZŁOŻENIA DOKUMENTU DORĘCZONEGO W FORMIE ELEKTRONICZNEJ”, potwierdzenie to zawiera informację, do jakiej jednostki złożono wniosek. Dane kontaktowe jednostki można znaleźć pod linkiem https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator/wybierz-jst?id=855&a=info

Więcej informacji o SOW:

Szkolenie e-learning w zakresie obsługi systemu SOW

System Obsługi Wsparcia ze środków PFRON – kanał na YouTube

Portal informacyjny SOW

oprac. Paweł Huczko

Źródło: PFRON, Powiat Pruszkowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA