REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
SOW System Obsługi Wsparcia PFRON
SOW System Obsługi Wsparcia PFRON
PFRON

REKLAMA

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że od stycznia 2023 roku wnioski do PFRON w formie elektronicznej (przez internet / on-line) o dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikowaniu się – trzeba składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – platformie internetowej przygotowanej przez PFRON.

Wnioski do PFRON tylko przez System Obsługi Wsparcia (SOW)

Jak wskazał Powiat Pruszkowski, PFRON od 1 stycznia 2023 r. zobowiązał wszystkie samorządu powiatowe do prowadzenia w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) pełnej obsługi wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Dlatego wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w 2023 r. będą rejestrowane i obsługiwane wyłącznie w dedykowanym i bezpłatnie udostępnionym osobom niepełnosprawnym programie System Obsługi Wsparcia (SOW).

Jak informuje PFRON, wszystkie 380 powiatów w Polsce wdrożyły podpisało porozumienie i wdrożyło System SOW dostępny na stronie sow.pfron.org.pl.

Autopromocja
Ważne

Zatem w 2023 roku ww. wnioski o dofinansowanie z PFRON można składać tylko za pośrednictwem SOW z użyciem przygotowanych przez PFRON formularzy wniosków o dofinansowanie.

Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku (kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i inne wymagane załączniki) 

Wnioskodawca może skanować i powielać w formie elektronicznej i dołączać do wypełnionego elektronicznie wniosku w SOW.

SOW umożliwia też złożenie samego wniosku i uzupełnienie o wymagane załączniki w późniejszym czasie.

System Obsługi Wsparcia PFRON – rejestracja

W celu założenia konta w systemie SOW, trzeba wejść na stronę Systemu Obsługi Wsparcia i kliknąć link Rejestracja aby przejść do strony, na której trzeba wpisać swoje dane(imię, nazwisko, pesel, adres mailowy i numer telefonu). Po wpisaniu swoich danych i akceptacji regulaminu, otrzymasz drogą mailową link aktywacyjny wraz z tymczasowym hasłem. 

Po kliknięciu w link aktywacyjny konto zostaje automatycznie aktywowane. Od tego momentu można logować się na tej samej stronie: sow.pfron.org.pl. Po zalogowaniu można uzupełnić dane w zakładce „edycja konta” - przyspiesza proces składania wniosków, bowiem raz wypełnione informacje będą się automatycznie uzupełniały podczas wypełniania wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON przy użyciu SOW

W celu złożenia wniosku do PFRON przez internet przy użyciu SOW, Wnioskodawca musi posiadać:

- dostęp do internetu,

- aktywne konto mailowe (u dowolnego dostawcy usług) oraz nr telefonu komórkowego,

- skany (zdjęcia cyfrowe) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i innych wymaganych załączników (SOW akceptuje pliki .jpg lub .pdf o objętości do 20 MB),

- Profil Zaufany – który można założyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Wcześniej trzeba zarejestrować konto w SOW. 

Procedura składania wniosku w SOW polega na wypełnianiu wyświetlanych pól oraz dodaniu skanów (zdjęć cyfrowych) wyżej wymienionych dokumentów. 

Po złożeniu wniosku przy użyciu SOW Wnioskodawca może śledzić etapy obsługi złożonego przez siebie wniosku. SOW umożliwia też pełną komunikację z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w danym powiecie odnośnie złożonego wniosku.

Procedura składania wniosku w SOW

1) Wnioskodawca wybiera przycisk „Nowy wniosek” oraz zaznacza właściwe województwo i powiat. 

2) Jeśli samorząd, na którego terenie mieszka Wnioskodawca, prowadzi nabory elektroniczne na wybraną formę wsparcia, Wnioskodawca zostanie przekierowany na elektroniczny wniosek. Uzupełnia go, dołącza wymagane załączniki w formie skanów i wysyła wniosek korzystając z Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego (tam, gdzie jest to wymagane). 

3) PFRON informuje też, że jeśli Wnioskodawca  nie posiada Profilu Zaufanego ani podpisu elektronicznego, może wydrukować wniosek z SOW i złożyć go w wersji papierowej. Składając wniosek papierowy, trzeba poinformować pracownika urzędu, że wniosek został wypełniony elektronicznie – wtedy urzędnik będzie mógł go autoryzować w imieniu Wnioskodawcy i procedować w systemie SOW, a Wnioskodawca w systemie SOW oraz drogą mailową będzie otrzymywał informację, na jakim etapie rozpatrywania jest jegowniosek. 

Jeżeli Wnioskodawca nie jest pewien, jaki wniosek powinien złożyć, może skorzystać także z Kreatora, czyli elektronicznego asystenta, który pokieruje Wnioskodawcę w procesie składania wniosku (https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator). Krteator zawiera m.in. podpowiedzi, z jakiego wsparcia można skorzystać, jakie są kryteria obowiązujące Wnioskodawców, jaką kwotę można otrzymać, jakie załączniki trzeba przygotować i kiedy można złożyć wniosek. Kreator znajdziesz na stronie logowania systemu SOW – wybierz przycisk: „Kliknij i sprawdź, z jakiego wsparcia możesz skorzystać” (https://sow.pfron.org.pl/).

PFRON udostępnił też bezpłatną infolinię: 800 889 777 (czynna w dni robocze, godziny 9.00 – 17.00).

Kiedy zostanie rozpatrzony wniosek złożony w systemie SOW?

Aby uzyskać informację na temat złożonego wniosku, trzeba skontaktować się z jednostką, do której złożono wniosek. Po złożeniu wniosku Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie mailowe z załącznikiem w postaci dokumentu „URZĘDOWE POTWIERDZENIE ZŁOŻENIA DOKUMENTU DORĘCZONEGO W FORMIE ELEKTRONICZNEJ”, potwierdzenie to zawiera informację, do jakiej jednostki złożono wniosek. Dane kontaktowe jednostki można znaleźć pod linkiem https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator/wybierz-jst?id=855&a=info

Więcej informacji o SOW:

Szkolenie e-learning w zakresie obsługi systemu SOW

System Obsługi Wsparcia ze środków PFRON – kanał na YouTube

Portal informacyjny SOW

oprac. Paweł Huczko

Źródło: PFRON, Powiat Pruszkowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA