REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT 2023. SLIM VAT w trzeciej odsłonie – znamy najnowszą wersję projektu ustawy

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Zmiany w VAT 2023. SLIM VAT w trzeciej odsłonie – znamy najnowszą wersję projektu ustawy
Zmiany w VAT 2023. SLIM VAT w trzeciej odsłonie – znamy najnowszą wersję projektu ustawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie toczą się prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zwany jest potocznie SLIM VAT 3, a zmiany jakie wprowadza mają w większości wejść w życie 1 kwietnia 2023 r. Co nowego w VAT wprowadzi ta nowelizacja?

Zmiany w fakturowaniu

Pierwsza grupa projektowanych zmian dotyczy fakturowania. W tym zakresie projektodawca zakłada wprowadzenie przepisów precyzujących rozliczanie kursu walut przy fakturach korygujących.  Obecnie ustawa o VAT nie reguluje wprost tej kwestii. Stosowane zasady wynikają głównie z utrwalonej praktyki oraz linii orzeczniczej. 

Autopromocja

SLIM VAT 3 proponuje wprowadzenie generalnej zasady przeliczania kursu waluty obcej dla korekt in plus oraz in minus: kurs przyjmowany do przeliczenia kwoty korekty podstawy opodatkowania na fakturze korygującej będzie – co do zasady - powieleniem kursu przyjmowanego dla pierwotnego rozliczenia.

Projekt zakłada również pewne uproszczenia dotyczące prowadzenia ewidencji na kasie rejestrującej – od 1 kwietnia 2023 r. zniknie obowiązek drukowania dokumentów, które są wystawiane przy użyciu kas rejestrujących (raportów fiskalnych oraz dokumentów niefiskalnych) przez podatników wykorzystujących je do prowadzenia ewidencji sprzedaży. Rozwiązanie to będzie miało jednak zastosowanie tylko do kas online, w tym kas wirtualnych. 

 

Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności

Kolejna grupa zmian dotyczy mechanizmu podzielonej płatności (split payment). W tym zakresie proponowane jest przede wszystkim rozszerzenie możliwości korzystania ze środków gromadzonych na tzw. rachunkach VAT. Po zmianach środkami tymi uregulujemy dodatkowo podatek od sprzedaży detalicznej, podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek tonażowy, zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji, opłaty od środków spożywczych oraz opłaty za zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi (tzw. podatek od małpek). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektodawca przepisów proponuje również nowe regulacje w Prawie bankowym, dotyczące tzw. Grup VAT. Ustawa zakłada umożliwienie przekazywania środków z rachunku VAT na rachunek VAT przedstawiciela Grupy VAT w celu zapłaty do urzędu skarbowego należnych podatków. 

SLIM VAT 3 proponuje dodatkowo rozwiązanie umożliwiające przelanie przez byłego faktora podatku uzyskanego z płatności split payment bezpośrednio na konto nowego faktora.

 

Zmiany dotyczące wiążących informacji 

Obecnie wiążące informacje - wiążąca informacja stawkowa (WIS), wiążąca informacja akcyzowa (WIA), wiążąca informacja taryfowa (WIT) i wiążąca informacja o pochodzeniu (WIP) wydawane są przez różne organy. Projekt ustawy SLIM VAT 3 wprowadza konsolidacje wydawania wiążących informacji. Po zmianach organem właściwym do wydawania ww. wiążących informacji będzie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). 

Dodatkowo zlikwidowana zostanie opłata należna za wniosek o wydanie WIS, w wysokości 40 zł. Opłata z tytuły przeprowadzenia badań lub analiz, którą ponosi wnioskodawca WIS, jeżeli rozpatrzenie wniosku wymaga takich działań - pozostaje aktualna.

 

Zmniejszenie formalności w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych

W obowiązującym stanie prawnym Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów (WDT) należy wykazać w rozliczeniu za okres, w którym dokonano dostawy. Taki rozwiązanie powoduje wiele wątpliwości ze względu na fakt, iż okresy rozliczeniowe mogą być różne. W związku z tym projekt zakłada zmianę - podatnik będzie miał prawo wykazania/skorygowania WDT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, co powinno uprościć obowiązek korygowania tej transakcji.

SLIM VAT 3 zakłada dodatkowo zmiany w art. 86 ustawy o VAT. Projekt zakłada likwidację wymogu posiadania faktury z tytułu WNT, w celu odliczenia podatku naliczonego. Tym samym faktura nie będzie już formalnym wymogiem odliczenia podatku. W następstwie tego rozliczenie podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT, wystąpi w tym samym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że VAT będzie neutralny dla podatnika. 

 

Zmiany dotyczące sankcji VAT

Według obowiązujących przepisów ustawy o VAT na podatnika nakładane są „sztywne” sankcje (np. 20%, 30%) bez względu na stopień, w jakim ten uchylił się od zobowiązania podatkowego. Pakiet SLIM VAT 3 zakłada wprowadzenie różnicowania wysokości sankcji z uwzględnieniem okoliczności danej sprawy. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że swoboda organów w wyznaczaniu wysokości sankcji będzie miała charakter uznania administracyjnego.

Autopromocja

Powyższa nowelizacja ma zostać wprowadzona ze względu na wyrok TSUE z dnia 15 kwietnia 2021, o nr C-935/19, w którym Trybunał uznał, że polski system prawny w tej kwestii jest niezgodny z przepisami prawa unijnego. 

 

Uproszczenie rozliczania proporcji VAT

Kolejna zmiana, którą proponuje projekt SLIM VAT 3 dotyczy proporcji odliczenia, którą stosują podatnicy prowadzący sprzedaż zarówno opodatkowaną, jak i nieopodatkowaną podatkiem VAT. Zwiększeniu ma ulec kwota – z obecnych 500 zł do 10 000 zł - pozwalająca na uznanie, że proporcja określona przez podatnika wynosi 100%, w przypadku, gdy przekroczyła u niego 98%.

Zlikwidowany ma zostać obowiązek ustalania z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego protokołu prognozy oraz proporcji odliczenia. W zamian zostanie wprowadzone zawiadomienie Naczelnika Urzędu Skarbowego o przyjętej proporcji.

Dodatkowo możliwe będzie zrezygnowanie z dokonywania korekty, jeżeli realny współczynnik na koniec roku będzie niższy od ustalonego o mniej niż 2 p. p.  (a kwota podatku nie przekroczy 10 000 zł).

 

Zmiany dotyczące procedury OSS i IOSS

Zdarzają się sytuacje, że podatnik musi złożyć korektę deklaracji, a nie jest już w procedurze OSS. Zgodnie z projektem ustawy SLIM VAT 3 korekta będzie składana do państwa członkowskiego konsumpcji, ale już poza procedurą OSS. Podobne przepisy mają obowiązywać również w systemie IOSS.

Dodatkowo projekt zakłada zmianę terminu płatności podatku w wyżej wymienionych procedurach. W przypadku, gdy termin płatności wypadnie w dzień wolny od pracy, to należy zrealizować płatność tego dnia. Do tej pory płatność była dokonywana w najbliższy dzień roboczy po tym dniu.

 

Mały podatnik VAT

Na koniec zmiana istotna dla tzw. małych podatników VAT. SLIM VAT 3 zakłada zwiększenie limitu sprzedaży dla tzw. małego podatnika. Obecnie status małego podatnika przysługuje podatnikom, których wartość sprzedaży brutto nie przekroczyła 1 200 000 euro. Od 1 kwietnia kwota ta ma wzrosnąć do 2 000 000 euro. W związku z tym większa liczba podatników będzie mogła skorzystać z pewnych uproszczeń przewidzianych dla małego podatnika (stosowanie metody kasowej oraz kwartalnego rozliczenia VAT). 

Większość nowych przepisów ma zacząć obowiązywać 1 kwietnia 2023 roku. Projekt przewiduje jednak pewne przepisy przejściowe. 

Zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnym webinarium podatkowym, w trakcie którego eksperci Business Tax Professionals omówią szczegółowo założenia projektowanej ustawy. Dodatkowo, w drugiej części spotkania, przedstawione zostaną najważniejsze założenia projektu ustawy wprowadzającej obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu eFaktur oraz faktur ustrukturyzowanych. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie: https://slimvat3.b-tax.pl/

Źródło: Projekt z dnia 11 stycznia 2023 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw; etap legislacyjny: 15.02.2023 r. projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu. 

Business Tax Professionals 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA