Niższa stawka może objąć wszystkie remonty
REKLAMA
Definicja budownictwa społecznego obejmie domy jednorodzinne i mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej odpowiednio 300 mkw. i 150 mkw. W ramach definicji niższą 7-proc. stawką VAT objęto m.in. wszystkie remonty. Na gruncie przyjętych rozwiązań mogą jednak pojawić się pewne wątpliwości interpretacyjne. Ustawa nie wprowadza zróżnicowania w stosowaniu niższej stawki ze względu na preferencje przysługujące bezterminowo w ramach budownictwa społecznego oraz przysługujące do 31 grudnia 2010 r. prawo do stosowania obniżonej stawki do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych (poza definicją). Na ten aspekt zwrócił uwagę Filip Kopacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.
- Ustawa nie zawiera szczególnych przepisów dotyczących stosowania stawki preferencyjnej w odniesieniu do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych. Takie preferencje są dopuszczalne w odniesieniu do określonych usług pracochłonnych na gruncie art. 106 dyrektywy 2006/ 112/WE i decyzji Rady UE. Regulacje były wprost wymienione w projekcie rządowym, który zakładał stosowanie takiej preferencji do 31 grudnia 2010 r. - mówi Filip Kopacz.
Zdaniem eksperta, mimo braku odpowiednich regulacji ustawowych, remonty i naprawy prywatnych budynków mieszkalnych niemieszczących się w definicji budownictwa społecznego powinny podlegać preferencyjnej stawce VAT do 31 grudnia 2010 r.
- Tym niemniej brak odpowiednich regulacji w przy-jętej ustawie prowadzi do wątpliwości dotyczących ewentualnej możliwości i zakresu stosowania 7-proc. stawki VAT w odniesieniu do takich usług, w zakresie nieobjętym definicją budownictwa społecznego - twierdzi ekspert.
Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wskazuje, że problemy ze stosowaniem definicji mogą pojawić się w wyniku braku określenia, w jaki sposób należy ustalać powierzchnię użytkową domów i mieszkań, od której zależy stosowanie 7 proc. VAT. Ustawa nie precyzuje także, czy do powierzchni użytkowej należy zaliczać pomieszczenia, które nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, ale są przynależne do lokalu mieszkalnego, np. garaż, strych, piwnica.
- Analizując poszczególne projekty nowelizacji ustawy o VAT należy uznać, że przyjęta ustawa prowadzi do objęcia obniżoną stawką całej powierzchni użytkowej mieszczącej się w uchwalonym limicie, w tym również pomieszczeń przynależnych, jak komórki, piwnice czy nawet garaże - twierdzi nasz rozmówca.
Ustawa wprowadza nie tylko definicję budownictwa społecznego. Osoby fizyczne remontujące i budujące systemem gospodarczym będą mogły bezterminowo ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Zdaniem Tomasza Bełdygi, radcy prawnego z KPMG, przyjęta ustawa stwarza możliwość skorzystania z obu preferencji równocześnie.
- Może do tego dojść np. w sytuacji, gdy część wydatków nie będzie mogła być objęta społecznym programem mieszkaniowym, ze względu na przekroczenie limitu powierzchni lokalu. Jeśli w takim przypadku osoby realizujące inwestycję zakupią część materiałów budowlanych na własny rachunek, wówczas będą mogły wystąpić do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot VAT - wyjaśnia ekspert.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA