REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższa stawka może objąć wszystkie remonty

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Uchwalona przez Sejm definicja budownictwa społecznego, choć korzystna dla podatników, może w praktyce rodzić wątpliwości interpretacyjne dotyczące np. remontów.

Definicja budownictwa społecznego obejmie domy jednorodzinne i mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej odpowiednio 300 mkw. i 150 mkw. W ramach definicji niższą 7-proc. stawką VAT objęto m.in. wszystkie remonty. Na gruncie przyjętych rozwiązań mogą jednak pojawić się pewne wątpliwości interpretacyjne. Ustawa nie wprowadza zróżnicowania w stosowaniu niższej stawki ze względu na preferencje przysługujące bezterminowo w ramach budownictwa społecznego oraz przysługujące do 31 grudnia 2010 r. prawo do stosowania obniżonej stawki do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych (poza definicją). Na ten aspekt zwrócił uwagę Filip Kopacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

- Ustawa nie zawiera szczególnych przepisów dotyczących stosowania stawki preferencyjnej w odniesieniu do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych. Takie preferencje są dopuszczalne w odniesieniu do określonych usług pracochłonnych na gruncie art. 106 dyrektywy 2006/ 112/WE i decyzji Rady UE. Regulacje były wprost wymienione w projekcie rządowym, który zakładał stosowanie takiej preferencji do 31 grudnia 2010 r. - mówi Filip Kopacz.

Zdaniem eksperta, mimo braku odpowiednich regulacji ustawowych, remonty i naprawy prywatnych budynków mieszkalnych niemieszczących się w definicji budownictwa społecznego powinny podlegać preferencyjnej stawce VAT do 31 grudnia 2010 r.

- Tym niemniej brak odpowiednich regulacji w przy-jętej ustawie prowadzi do wątpliwości dotyczących ewentualnej możliwości i zakresu stosowania 7-proc. stawki VAT w odniesieniu do takich usług, w zakresie nieobjętym definicją budownictwa społecznego - twierdzi ekspert.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wskazuje, że problemy ze stosowaniem definicji mogą pojawić się w wyniku braku określenia, w jaki sposób należy ustalać powierzchnię użytkową domów i mieszkań, od której zależy stosowanie 7 proc. VAT. Ustawa nie precyzuje także, czy do powierzchni użytkowej należy zaliczać pomieszczenia, które nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, ale są przynależne do lokalu mieszkalnego, np. garaż, strych, piwnica.

- Analizując poszczególne projekty nowelizacji ustawy o VAT należy uznać, że przyjęta ustawa prowadzi do objęcia obniżoną stawką całej powierzchni użytkowej mieszczącej się w uchwalonym limicie, w tym również pomieszczeń przynależnych, jak komórki, piwnice czy nawet garaże - twierdzi nasz rozmówca.

Ustawa wprowadza nie tylko definicję budownictwa społecznego. Osoby fizyczne remontujące i budujące systemem gospodarczym będą mogły bezterminowo ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Zdaniem Tomasza Bełdygi, radcy prawnego z KPMG, przyjęta ustawa stwarza możliwość skorzystania z obu preferencji równocześnie.

- Może do tego dojść np. w sytuacji, gdy część wydatków nie będzie mogła być objęta społecznym programem mieszkaniowym, ze względu na przekroczenie limitu powierzchni lokalu. Jeśli w takim przypadku osoby realizujące inwestycję zakupią część materiałów budowlanych na własny rachunek, wówczas będą mogły wystąpić do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot VAT - wyjaśnia ekspert.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA