REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkcja piwa z podatkiem

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik zajmujący się produkcją piwa musi płacić akcyzę. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyrobu piwa, a nie podczas sprzedaży.

Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato. Jak wyjaśnił nam Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, przy ustalaniu podstawy opodatkowania piwa za 1 stopień Plato uważa się 1 proc. m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie.

- Stawka akcyzy dla piwa wynosi 6,86 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu. Przepisy o podatku akcyzowym przewidują jednak częściowe zwolnienie od akcyzy dla piw wyprodukowanych przez browary, których roczna produkcja nie przekroczyła 200 tys. hl. Z takiego zwolnienia mogą korzystać małe browary, które są prawnie i ekonomicznie niezależne od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo, posiadają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją piwa, nie wytwarzają piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców - tłumaczył Marcin Zimny.

Jednocześnie dodał, że wysokość zwolnienia zależy od ilości sprzedanego piwa w poprzednim roku kalendarzowym. Natomiast producent piwa rozpoczynający działalność może skorzystać ze zwolnienia, pod warunkiem że w dniu złożenia pierwszej deklaracji podatkowej złoży właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oświadczenie o zadeklarowanej w tym roku podatkowym sprzedaży piwa w podziale na kolejne miesiące, która w skali roku podatkowego nie przekroczy jednego z limitów ilościowych.

Ekspert CMS Cameron McKenna podkreślił, że producent piwa jest zobowiązany składać we właściwym urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

- Należy jednak pamiętać, że podatnik podatku akcyzowego jest trównież zobowiązany do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne. Takich wpłat dokonuje się nie później niż 25 dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wpłaty dzienne dokonywane za miesiąc rozliczeniowy są uwzględniane przy rozliczeniu akcyzy za dany miesiąc rozliczeniowy. Ponadto wpłaty dzienne dokonywane w miesiącu rozliczeniowym mogą być pomniejszone o kwoty przysługujących podatnikowi zwolnień i pomniejszeń akcyzy - dodał Marcin Zimny.

Zwrócił też uwagę, że opisane zasady rozliczania akcyzy są modyfikowane przez fakt, że produkcja i magazynowanie odbywają się w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

- Oznacza to, że tak długo jak piwo będzie pozostawać w składzie podatkowym, producent nie musi płacić akcyzy od piwa, mimo że obowiązek podatkowy w akcyzie powstanie już w dniu jego wyprodukowania. Dopiero wyprowadzenie piwa ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy zrodzi obowiązek zapłaty akcyzy od wyprodukowanego piwa. W takiej sytuacji wpłat dziennych należy dokonywać nie później niż 25 dnia po dniu, w którym piwo zostanie wyprowadzone poza skład podatkowy. Natomiast zapłata akcyzy za okres miesięczny powinna nastąpić do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym piwo wyprowadzono ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy - argumentował Marcin Zimny.

Wyjaśnił, że należy mieć też na uwadze, że istnieje możliwość wysłania (sprzedaży) piwa w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do innego składu podatkowego. Wówczas producent piwa nie zapłaciłby w ogóle akcyzy od piwa. Obowiązek zapłaty akcyzy ciążyłby w tym przypadku na nabywcy.

Ważne!

Produkcja piwa może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, a samo prowadzenie składu wymaga zgody właściwego naczelnika urzędu celnego

ZWOLNIENIA PODATKOWE DLA PRODUCENTÓW PIWA

Producenci piwa spełniający określone warunki mogą obniżyć należne kwoty akcyzy o następujące kwoty przysługującego zwolnienia, w przypadku gdy sprzedali:

- do 20 tys. hl piwa - w wysokości 25 zł/hl;

- do 70 tys. hl piwa - w wysokości 12,5 zł/hl;
- do 150 tys. hl piwa - w wysokości 10 zł/hl;
- do 200 tys. hl piwa - w wysokości 7,5 zł/hl.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA