REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż w Polsce – koniec kwietnia, początek maja 2023. Pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak

Ceny zbóż w Polsce – koniec kwietnia, początek maja 2023. Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak?
Ceny zbóż w Polsce – koniec kwietnia, początek maja 2023. Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztują zboża w Polsce pod koniec kwietnia i na początku maja 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? Jak informuje 2 maja 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze - w ostatnich dniach ceny zbóż oferowane przez przetwórców i firmy skupowe osłabły. Notowane spadki cen zbóż na giełdzie paryskiej oraz umacniający się złoty do głównych walut przekładają się na korektę cen zbóż oferowanych przez eksporterów z dostawą do portów i tym samym wywierają presję na ceny ziarna na rynku wewnętrznym.

Ceny zbóż 2023 – sytuacja na rynku polskim 

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje, że po okresie całkowitego zblokowania handlu ziarnem w minionym tygodniu, w ostatnich dniach kwietnia 2023 r. notowano wzrost zainteresowania rolników sprzedażą zbóż po tym, jak rząd opublikował rozporządzenia dotyczące wsparcia finansowego dla producentów zbóż oraz dopłat do transportu ziarna do portów. Wielu rolników sonduje nadal rynek pod kątem oferowanych cen i terminu dostaw. Zdaniem IZP w związku z trwającymi pracami polowymi, większych obrotów ziarnem należy się spodziewać po długim weekendzie majowym.

Po tym, jak część przetwórców kupiła więcej ziarna w związku z notowanym wyraźnym wzrostem ofert sprzedaży zbóż, pod koniec marca zakupy spowolniły. W ofertach zakupów przez przetwórców dominują oferty zakupu surowca na dostawy w maju/czerwcu 2023 r. 

Notowane spowolnienie produkcji pasz przez wytwórnie powoduje, iż zapotrzebowanie na surowiec z ich strony także jest mniejsze. Przy obecnych poziomach cen zbóż, wielu rolników decyduje się bowiem na przygotowywanie mieszanek paszowych we własnym zakresie na bazie posiadanego ziarna.

REKLAMA

Autopromocja

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju ceny z dostawą kształtują się na poziomie (wg stanu na 28 kwietnia 2023 r.)
- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 900-980 zł/t; 
- pszenica paszowa – 850-950 zł/t; 
- żyto konsumpcyjne – 760-820 zł/t; 
- żyto paszowe – 680-760 zł/t; 
- jęczmień paszowy – 780-880 zł/t; 
- pszenżyto – 780-880 zł/t; 
- owies paszowy – 750-850 zł/t; 
- kukurydza – 900-980 zł/t; 
- rzepak – 1850-1980 zł/t.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w portach (głównie w porcie Gdynia) w dalszym ciągu notuje się duże załadunki ziarna pszenicy oraz w mniejszych ilościach kukurydzy na statki. W kwietniu 2023 r., eksport pszenicy drogą morską mógł przekroczyć 500 tys. ton, a kukurydzy wynieść ok. 200 tys. ton.

Ceny pszenicy i kukurydzy z dostawą do portów w maju lub czerwcu 2023 r. (wg stanu na 28 kwietnia 2023 r.):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) 945 zł/t,
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) 995 zł/t,
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) 1035 zł/t,
- pszenica konsumpcyjna (13.5/77/270) 1055 zł/t,
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) 1075 zł/t,
- kukurydza (DON 2000) 990-1000 zł/t,
- kukurydza (DON 3000) 970-980 zł/t,
- kukurydza (DON 4000) 940-950 zł/t

Ceny ziarna zbóż ze zbiorów 2023 roku z dostawą do portów w żniwa 2023 r. (wg stanu na 28 kwietnia 2023 r.)
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) 1045 zł/t (dostawa Sz /G/G VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) 1075 zł/t (dostawa Sz /G/G VIII-IX),
- pszenżyto 870 zł/t (dostawa Sz /G/G VIII X),
- żyto paszowe 745 zł/t (dostawa Sz /G/G VIII X),
- kukurydza (DON 2000) 880-900 zł/t (dostawa G/G, X XI).

Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, eksport zbóż na kołach do Niemiec jest stosunkowo niewielki i w znacznej mierze dotyczy realizacji wcześniej zawartych kontraktów na dostawy żyta, pszenżyta i pszenicy. Obecne relacje kursowe nie sprzyjają zawieraniu nowych kontraktów eksportowych.

Import zbóż do Polski

Izba Zbożowo-Paszowa (w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska) informuje, że w odniesieniu do importu ziarna, z dniem 17 kwietnia br. polski rząd wstrzymał import zbóż i innych surowców rolnych z Ukrainy na teren kraju, ale zgodził się na tranzyt ziarna. W piątek 28 kwietnia br. Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi zgodziła się zatrzymać import zboża z Ukrainy do pięciu krajów „frontowych”: Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji. Chodzi o pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Porozumienie na poziomie UE oznacza, że obowiązujące w tej chwili zakazy poszczególnych państw członkowskich zostaną zniesione i zastąpione zakazem wspólnotowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska, 28 kwietnia 2023 r. na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade cena pszenicy SRW w kontrakcie majowym 2023 wyniosła 227,66 USD/t i była o 6,4% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie lipcowym 2023 spadła o 5,9% i wyniosła 232,81 USD/t.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w ostatnim tygodniu kwietnia 2023 r., spadły, do najniższego poziomu od 19 miesięcy. W piątek 28 kwietnia cena pszenicy w kontrakcie majowym 2023 na MATIFie wyniosła 238,50 EUR/t i była o 1,7% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie wrześniowym 2023 spadła o 2,9% i wyniosła 236,50 EUR/t.
Jak wskazują eksperci IZP, ceny pszenicy spadają gdyż duża globalna podaż skłania handlowców do coraz odważniejszego ignorowania powtarzających się ostrzeżeń Moskwy odnośnie wycofania się Rosji z umowy zbożowej po 18 maja 2023 r. Część uczestników rynku widzi jednak szansę na porozumienie w sprawie przedłużenia umowy gdyż trwają rozmowy na temat rosyjskich żądań, w szczególności finansowania eksportu. 

Kraje UE zgodziły się 28 kwietnia 2023 r.  na przedłużenie o rok zawieszenia ceł i kontyngentów na import surowców rolnych z Ukrainy, równolegle z planami czasowego zakazu importu do wschodnich członków graniczących z Ukrainą. 

oprac. Paweł Huczko

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA