REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - II. połowa maja 2023. Pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny zbóż - II. połowa maja 2023. Pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak
Ceny zbóż - II. połowa maja 2023. Pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztują zboża w Polsce w drugiej połowie maja 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Jak informuje 22 maja 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze - w ostatnich dniach ceny zbóż oferowane przez przetwórców i firmy skupowe osłabły. Notowane spadki cen zbóż na giełdzie paryskiej oraz umacniający się złoty do głównych walut przekładają się na korektę cen zbóż oferowanych przez eksporterów z dostawą do portów i tym samym wywierają presję na ceny ziarna na rynku wewnętrznym.

REKLAMA

Autopromocja

Ceny zbóż w trzecim tygodniu maja 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje, że po okresie wzmożonego handlu zbożami w I połowie maja, w trzecim tygodniu maja obroty ziarnem na rynku krajowym osłabły.  Zdaniem IZP wielu mniejszych rolników, którzy byli bardzo aktywni na rynku w ostatnim czasie sprzedało już zmagazynowane ziarno. Natomiast duże gospodarstwa, które dysponują profesjonalną powierzchnią magazynową nie sprzedają i zapewne przetrzymają ziarno do początku sierpnia. Tym bardziej, że ceny oferowane przez eksporterów za zboża z dostawą w sierpniu 2023 r. są wyższe od cen oferowanych za ziarno z dostawą w maju/czerwcu bieżącego roku.

W analizowanym okresie (15-19 maja 2023 r.), jak podaje IZP, zboża kupują przetwórcy, ale po ostatnim wysypie ziarna część wytwórni pasz i młynów kupuje już wybiórczo bądź wstrzymała skup. Pszenicę i kukurydzę cały czas kupują eksporterzy, zarówno z dostawą do portów jak i magazynów zlokalizowanych na terenie kraju. Ale spora zniżka cen zbóż na francuskiej giełdzie MATIF powoduje też spadki cen zbóż oferowanych w Polsce przez eksporterów oraz krajowych przetwórców i firmy skupowe.

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju ceny z dostawą kształtują się na poziomie (wg stanu na 19 maja 2023 r.)
- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 820-960 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 750-880 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 700-750 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 630-680 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 700-820 zł/tonę; 
- pszenżyto – 700-820 zł/tonę; 
- owies paszowy – 680-750 zł/tonę; 
- kukurydza – 800-900 zł/tonę; 
- rzepak – 1650-1730 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że cały czas notuje się dynamiczne tempo eksportu pszenicy i kukurydzy drogą morską. Większość eksportu ziarna zbóż realizowane jest przez terminale portowe w portach Gdańsk i Gdynia (G/G). Znacznie mniejsze załadunki notuje się w porcie Szczecin/Świnoujście (Sz). Zdaniem IZP wiele wskazuje na to, iż w maju 2023 r. wielkość eksportu ziarna pszenicy i kukurydzy przez porty będzie równie duża jak w kwietniu br kiedy to łączne przeładunki zbóż w eksporcie wyniosły ponad 700 tys ton.

W przypadku pszenicy, eksporterzy kupują już ziarno z dostawą do portów w czerwcu 2023 r. ale pszenica jest na bieżąco przez nich kupowana z dostawą do magazynów zlokalizowanych w Polsce.

Ceny pszenicy i kukurydzy z dostawą do portów w czerwcu i lipcu 2023 r. (wg stanu na 19 maja 2023 r.):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) - 885 zł/t (dostawa G/G, 15 VI VII),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) - 935 zł/t (dostawa G/G 15.VI-VII, SzVI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) - 975 zł/t (dostawa G/G 15.VI-VII, SzVI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/77/270) - 995 zł/t (dostawa G/G 15.VI-VII, SzVI-VII),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) - 1015 zł/t (dostawa G/G 15.VI-VII, SzVI-VII),
- kukurydza (DON 2000) - 920-950 zł/t (dostawa G/G, VI),
- kukurydza (DON 3000) - 900-930 zł/t (dostawa G/G, VI),
- kukurydza (DON 4000) - 870-900 zł/t (dostawa G/G, VI).

Ceny innych zbóż w eksporcie:
- pszenżyto - 830 zł/t (dostawa G/G, VI VII),
- żyto - 730 zł/t (dostawa G/G, VI VII),
- jęczmień 845 PLN/t (dostawa Sz V).

Ceny ziarna zbóż ze zbiorów 2023 roku z dostawą do portów w żniwa 2023 r. (wg stanu na 19 maja 2023 r.)
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) 995 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) 1025 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-IX),
- pszenżyto 845 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-X),
- żyto paszowe 745 zł/t (dostawa Sz/G/G VIII-X),
- kukurydza (DON 2000) 830-850 zł/t (dostawa G/G, X-XI).

Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, eksport zbóż na kołach do Niemiec niemiecki jest obecnie niewielki i w znacznej mierze ogranicza się do realizacji wcześniejszych kontraktów. Notowany wzrost kosztów transportu kołowego, a także wyraźne umocnienie złotego do euro ograniczają możliwości większego wywozu zbóż za zachodnią granicę.

Import zbóż do Polski

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w przypadku importu zbóż Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi zgodziła się, by do 5 czerwca 2023 r zatrzymać import wybranych zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do pięciu krajów „ Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji Chodzi o pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Planowane już również wystąpienie z wnioskiem 5 krajów do Komisji Europejskiej o przedłużenie rozporządzenia mówiącego o zakazie importu z Ukrainy zbóż, rzepaku i słonecznika po 5 czerwca br. Minister Robert Telus deklarował chęć, by zakaz ten obowiązywał przynajmniej do końca 2023 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska 19 maja 2023 r. na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) cena pszenicy SRW w kontrakcie lipcowym 2023 wyniosła 222,30 USD/t i była o 4,7% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie wrześniowym 2023 także spadła o 4,7% i wyniosła 226,71 USD/t.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w trzecim tygodniu maja 2023 r., spadły do najniższego poziomu od blisko 2 lat. Główną przyczyną jest przedłużenie umowy zbożowej, na mocy której przez Ukraina przez kolejne 2 miesiące będzie mogła eksportować surowce rolne przez porty Morza Czarnego. 
W piątek 19 maja 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 222 50 EUR/t i była o 5,2% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 4,3% i wyniosła 228 50 EUR/tonę.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zwrócił uwagę 19 maja 2023 r., że cena pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF spadła do 220 euro za tonę, co jest wartością najniższą od wielu lat. Jak dodał szef MRiRW, rząd zauważył, że od paru dni sprzedaż zboża przez rolników w Polsce maleje, stąd decyzja o podniesieniu kwoty dopłat do sprzedawanego zboża, która w przypadku pszenicy od 15 maja została podniesiona do 3025 zł od hektara.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA