Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest fakturowanie?

 • Artykuł sponsorowany
fakturowanie
ROMAN
fot. materiały prasowe
Fakturowanie odgrywa istotną rolę w działalności przedsiębiorstw, które zajmują się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług. Proces ten polega na wystawianiu faktur, a istnieją dwa różne podejścia, które można przyjąć.

Fakturowanie jest w rzeczywistości procesem wystawiania oficjalnych dokumentów, czyli faktur, mających na celu rozliczenie sprzedanych towarów lub wykonanych usług. Faktura stanowi oficjalne potwierdzenie sprzedaży, a jej ważność zależy od zawartych w niej informacji dotyczących całej transakcji.

Programy do fakturowania

Wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą są zobowiązane do wystawiania faktur, przy czym istnieją dwie metody ich generowania. Obecnie coraz większą popularność zdobywa automatyzacja tego procesu przy wykorzystaniu specjalnych programów do fakturowania.

Tego typu oprogramowanie generuje faktury automatycznie na podstawie wprowadzonych danych. Jest ono intuicyjne i łatwe w obsłudze, a także gwarantuje, że dokumenty będą zgodne z obowiązującymi przepisami. Ponadto programy te umożliwiają przygotowanie zarówno tradycyjnych faktur w formie papierowej, jak i ich elektronicznych odpowiedników, gotowych do wysłania drogą internetową. Często oferują one również dodatkowe funkcje, które mogą usprawnić działanie firmy:

 • automatyczne płatności,
 • opcje magazynowania,
 • logo na fakturze,
 • automatyczne płatności,
 • początkowa windykacja.

Aby dowiedzieć się jaki program do fakturowania wybrać, warto sprawdzić ranking programów do faktur Niepoddawajsie.pl: https://www.niepoddawajsie.pl/jaki-program-do-faktur-wybrac/

Ręczne przygotowanie faktury

Drugim, bardziej tradycyjnym sposobem wystawiania faktur jest ręczne przygotowywanie dokumentów. Ta metoda jest jednak czasochłonna i wymaga większej wprawy niż korzystanie z dedykowanych programów.

W związku z tym, coraz częściej rezygnuje się z ręcznego wypisywania faktur na rzecz automatyzacji, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. Metoda ta nadal jest stosowana głównie przez mniejsze firmy.

Niezbędne dane na fakturze

Niezależnie od sposobu generowania faktur, istnieją określone zasady, których należy przestrzegać podczas fakturowania. Każda faktura musi zawierać określone dane, aby była ważna. Istotne są informacje dotyczące przedmiotu transakcji oraz podatku VAT, który będzie rozliczany w późniejszym okresie rozliczeniowym.

Poniżej dane, które muszą się znaleźć na fakturze:

 • numer i data wystawienia faktury,
 • dane stron transakcji, w tym imiona, nazwiska i adresy,
 • NIP sprzedawcy,
 • NIP lub PESEL nabywcy,
 • data dostawy towaru lub wykonania usługi,
 • nazwa sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi,
 • jednostka miary sprzedawanych towarów lub zakres usług,
 • cena jednostkowa netto (bez podatku VAT) danego towaru lub usługi,
 • informacje dotyczące ewentualnych rabatów,
 • całkowita wartość sprzedaży towarów lub usług,
 • stawka VAT,
 • zsumowana wartość sprzedaży netto (uwzględniająca podział na sprzedaż z opodatkowaniem VAT i zwolnioną z niego),
 • kwota VAT z uwzględnieniem poszczególnych stawek podatkowych,
 • ogólna kwota należna (łącznie z VAT) za towary i usługi.

Tylko faktura wypełniona tymi informacjami jest uznawana za poprawną i umożliwia właściwe rozliczenie transakcji.

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?