REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystkie remonty z niższą stawką podatku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Po 31 grudnia 2007 r. definicja budownictwa społecznego obejmie domy i mieszkania o dużych metrażach, a także wszystkie remonty.

ZMIANA PRAWA

Sejm odrzucił wczoraj poprawki Senatu zawężające zakres definicji budownictwa społecznego. To dobra wiadomość przede wszystkim dla osób planujących remont domu lub mieszkania po 31 grudnia 2007 r. Zmiany wprowadzone w Senacie zakładały, że preferencyjna 7-proc. stawka VAT miałaby zastosowanie tylko do określonej kategorii usług remontowych w ramach definicji budownictwa społecznego. Pozostałe remonty (poza definicją) miały zostać objęte niższą stawką, ale tylko gdy wartość zużytych materiałów budowlanych nie przekroczyłaby 50 proc. ceny usługi. Tymczasem ustawa uchwalona wcześniej przez Sejm nie przewidywała żadnych ograniczeń w stosowaniu przy remontach obniżonej 7-proc. stawki VAT. Odrzucenie poprawek oznacza zatem, że definicja budownictwa społecznego obejmie wszystkie remonty.

Zgodnie z przyjętą wczoraj ustawą niższa stawka VAT będzie miała zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego. Podstawowym kryterium decydującym o zastosowaniu niższej stawki podatku będzie metraż domu lub mieszkania. Definicją budownictwa społecznego zostaną objęte domy jednorodzinne do 300 mkw. powierzchni użytkowej oraz mieszkania do 150 mkw. Dotyczy to nowych nieruchomości mieszkalnych nabywanych np. od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku przekroczenia ustawowych limitów 7-proc. stawka będzie miała zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa społecznego w całkowitej powierzchni użytkowej.

Dzięki odrzuceniu senackich poprawek preferencję będzie można stosować do tej części powierzchni użytkowej, która stanowi powierzchnię garażu przynależnego do budynku mieszkalnego. Stosowanie preferencji będzie dozwolone także w przypadku lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych. W ramach definicji budownictwa społecznego znajdą się również m.in. budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy dziecka, domy pomocy społecznej, internaty. W tych przypadkach ustawa nie przewiduje limitów powierzchniowych.

Ustawa bezterminowo przedłuża stosowanie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Sejm odrzucił poprawkę, zgodnie z którą osoby budujące dom we własnym zakresie, tzw. systemem gospodarczym, mogłyby otrzymać zwrot części VAT na materiały budowlane tylko raz, przy budowie jednego domu. Senat chciał zlikwidować regulację, która pozwala na korzystanie przez osoby fizyczne z odnawialnego co pięć lat limitu zwrotu. Większość sejmowa odniosła się do tej propozycji negatywnie. Sejm przyjął natomiast poprawki Senatu do wprowadzanych do ustawy o VAT regulacji dotyczących preferencyjnych zasad ustalania podstawy opodatkowania darowizn żywności. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

SŁOWNIK

Definicja budownictwa społecznego obejmie:

- obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych), w tym: domy jednorodzinne, budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, budynki zbiorowego zamieszkania,

- lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych,

- budynki instytucji ochrony zdrowia świadczące usługi zakwaterowania z opieką lekarską.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA