REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebujący otrzymają rekordowe darowizny

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy coraz chętniej przekazują 1 proc. swojego podatku. W rozliczeniu za 2007 rok poziom korzystania z tej darowizny może być jeszcze wyższy, bo będzie przekazywał ją urząd skarbowy.

W rozliczeniu za 2006 rok ponad 400 tys. podatników więcej niż rok wcześniej przekazało 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zainteresowanie taką formą darowizny wzrasta stopniowo od 2004 roku, kiedy ulgę wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W rozliczeniu za 2007 rok poziom wpłat na pożytek publiczny może być rekordowy. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o PIT, która wprowadziła modyfikacje procedury przekazywania 1 proc. podatku. W rozliczeniu za 2007 rok będzie zajmował się tym naczelnik urzędu skarbowego. Dotychczas wszystkich formalności musieli dokonywać sami podatnicy.

- Taka sytuacja rzeczywiście może mieć miejsce. Składając rozliczenia za rok 2006, podatnicy narzekali, że chociaż chcieli przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, zniechęcały ich do tego związane z tym formalności. Podatnik nie tylko musiał sam ustalić, czy organizacja, na rzecz której chce dokonać przekazania, znajduje się na liście posiadających status pożytku publicznego, ale również wyliczyć wysokość darowizny oraz wpłacić ją na rachunek bankowy organizacji - wskazała Aneta Olędzka-Barszczak, doradca podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe.

Pieniądze przekaże urząd

W rozliczeniu za 2007 rok przekazywanie 1 proc. podatku będzie odbywać się na nowych zasadach. Jak wyjaśniła nam Aneta Olędzka-Barszczak, to urzędy skarbowe, począwszy od rozliczenia za rok 2007, wezmą na siebie ciężar związany z przekazaniem darowizny na rzecz organizacji.

- W praktyce oznacza to, że to nie podatnik będzie musiał zadbać o posiadanie dowodu dokonania wpłaty przed rozliczeniem, jak i prawidłowego obliczenia kwoty darowizny. Aktywność podatnika będzie się ograniczała wyłącznie do wskazania nazwy organizacji pożytku publicznego, na rzecz której 1 proc. podatku powinien być przekazany - tłumaczyła Aneta Olędzka-Barszczak.

Zdaniem naszej rozmówczyni takie uproszczenie zasad przekazywania 1 proc. podatku zachęci podatników i liczba darowizn z tego tytułu ulegnie znacznemu zwiększeniu. Gdyby w 2006 roku każdy przekazał w tej formie 1 proc. swojego podatku, do organizacji pożytku publicznego trafiłoby ponad 370 mln zł.

Z drugiej strony, to nadal podatnik decyduje o instytucji, która ma zostać obdarowana.

- Istniej ryzyko, że urzędy dokonają wpłaty zgodnie z dyspozycją podatnika, jednak może się okazać, że odliczenie nie będzie przysługiwało, bo organizacja, którą wskazał podatnik, nie będzie organizacją pożytku publicznego - tłumaczyła nasza rozmówczyni z ITA Doradztwo Podatkowe.

Innego zdania jest Krzysztof Koślicki, ekspert podatkowy BDO Numerica. Twierdzi, że trudno przewidzieć, czy zmiana w zakresie przekazywania darowizn pogłębi tendencję wzrostową.

- Z jednej strony fakt, że zamiast dokonać przelewu samodzielnie, będzie wystarczało wskazać jedynie nazwę organizacji, może mieć istotne znaczenie dla wzrostu liczby darowizn. Z drugiej jednak podatnik będzie mógł wskazać tylko jedną organizację, której konto będzie miał zamiar zasilić. Dotychczas tego ograniczenia nie było. Zmiana ta może spowodować pewne ograniczenia czy utrudnienia w pozyskiwaniu środków przez niektóre fundacje bądź stowarzyszenia - argumentował Krzysztof Koślicki.

Konieczna akcja informacyjna

Nowe przepisy ustawy o PIT nakładające na naczelników urzędów skarbowych obowiązek przekazywania na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego kwot - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - zachęcą podatników do wskazywania instytucji charytatywnych w składanych zeznaniach rocznych. Takiego zdania jest Przemysław Polkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

- Ważne jest przy tym, aby rozszerzać świadomość podatników w zakresie możliwości składania takich dyspozycji chociażby poprzez odpowiednie instrukcje w objaśnieniach do deklaracji. Konieczność wpisywania wraz z nazwą organizacji pożytku publicznego jej numeru wpisu do KRS może być pewną niedogodnością, więc w urzędach skarbowych, czy też na pocztach dane te powinny być łatwo dostępne - podsumował Przemysław Polkowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA