Wybór stawki liniowej
REKLAMA
Jeśli podatnik zamierza korzystać w 2005 r. ze stawki liniowej po raz pierwszy, jest zobowiązany do złożenia do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W tym samym terminie oświadczenie muszą też złożyć podatnicy, którzy chcieliby ze stawki liniowej zrezygnować i wrócić do opodatkowania według skali podatkowej lub wybrać opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym (zob. „GP” z 13 i 14 stycznia br., o wadach i zaletach stawki liniowej pisaliśmy w „GP” z 17 stycznia br.).
REKLAMA
Jeśli podatnik wybrał ten sposób opodatkowania w ubiegłym roku i zamierza nadal opłacać podatek w tej formie, żadnego oświadczenia składać już nie musi. Oświadczenie o wyborze stawki liniowej można oczywiście wysłać także pocztą. Wówczas, tak jak w przypadku innej korespondencji adresowanej do urzędów skarbowych, zastosowanie znajdzie zasada wynikająca z art. 12 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), że termin (tu do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania) uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Inaczej mówiąc, jeśli wyślemy oświadczenie o wyborze stawki linowej najpóźniej jutro (20 stycznia) do godziny 24.00 listem poleconym, oświadczenie takie będzie skuteczne. Decydujące znaczenie będzie miała w tym przypadku data uwidoczniona na stemplu pocztowym.
I jeszcze jedna ważna informacja. Oświadczenie wysyłamy co prawda do urzędu skarbowego, ale tak naprawdę powinniśmy je adresować do naczelnika tego urzędu skarbowego. To on bowiem, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jest organem podatkowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat