| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit 50 tys. zł dotyczy już 2007 roku

Limit 50 tys. zł dotyczy już 2007 roku

Podatnicy kontynuujący działalność będą mogli korzystać ze zwolnienia VAT w 2008 roku, jeśli ich obroty nie przekroczą 50 tys. zł. To korzystne rozwiązanie. W 2007 roku limit ten wynosi 39,7 tys. zł.

ANALIZA

Dzięki kursowi walut obcych NBP z 1 października 2007 r. mogliśmy obliczyć limity, które będą obowiązywały w 2008 roku dla rozliczeń podatkowych. Do tej pory kurs euro z 1 października lub pierwszego roboczego dnia października potrzebny był zarówno do wyliczenia limitów dla podatków dochodowych (ryczałt, najem, księgi podatkowo-rachunkowe), jak i dla VAT, zwłaszcza dla zwolnienia podmiotowego VAT wynikającego z art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Teraz limitu VAT przeliczać już nie trzeba. Od 1 stycznia 2008 r. ma on wynosić 50 tys. zł.

Rozwiązania te są konsekwencją nowelizacji ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która została już uchwalona przez parlament. Obecnie czeka na podpis prezydenta. W 2007 roku limit dla VAT wynosi 39,7 tys. zł. Oznacza to jego znaczny wzrost. Będzie on wyższy o ponad 10 tys. zł. Co z kolei - zdaniem ekspertów - może spowodować, że w praktyce więcej osób ze zwolnienia VAT będzie mogło korzystać.

Do końca 2007 roku przepisy przewidują, że od VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Od 1 stycznia 2008 r. limit ten będzie wynosił 50 tys. zł.

Ważne!

Limit zwolnienia podmiotowego VAT dotyczy tych podatników, którzy kontynuują działalność. W przypadku, gdy podatnik zaczyna wykonywać czynności opodatkowane w ciągu roku, zwolnienie przysługuje do momentu przekroczenia w danym roku limitu obrotu w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności

Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT firmy Ernst & Young, wyjaśnił w rozmowie z nami, że zmiana wysokości limitu jest konsekwencją dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych.

- Zgodnie z Dyrektywą 2006/112 limit zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców w przypadku Polski powinien stanowić równowartość 10 tys. euro przeliczonych po kursie z dnia naszego przystąpienia do Wspólnoty. Przy przeliczaniu tej kwoty mieliśmy prawo ją podwyższyć lub obniżyć o 10 proc. Ministerstwo Finansów skorzystało z tej pierwszej możliwości. Zmiana ta oznacza, że osoby kontynuujące działalność będą mogły korzystać w 2008 roku ze zwolnienia, o ile w 2007 roku ich obroty nie przekroczyły kwoty 50 tys. zł - podkreślił Roman Namysłowski.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK