| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W ostatniej chwili skorzystaliśmy z ulgi odsetkowej

W ostatniej chwili skorzystaliśmy z ulgi odsetkowej

Przeszło 100 tys. podatników skorzystało z ulgi na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych w rozliczeniu podatkowym za 2006 r. Tak dużą popularność zapewniła uldze zapowiedź jej likwidacji.

Ulga zniknęła z katalogu odliczeń podatkowych z końcem 2006 r. W ramach praw nabytych w kolejnych latach z ulgi będą jednak mogły korzystać osoby, które "załapały" się na nią przed końcem zeszłego roku. Spłacane odsetki od zaciągniętych przed tym terminem kredytów będą mogły odliczać nawet do końca 2027 r.

Nic dziwnego, że zapowiedź likwidacji ulgi zachęciła wiele osób, które nosiły się z zamiarem kupna domu czy mieszkania i zaciągnięcia na ten cel kredytu, do przyspieszenia inwestycji. 100 tys. "ulgowiczów" to o 60 proc. więcej niż w poprzednim roku.

To także dlatego w ostatnich miesiącach zeszłego roku banki odczuły wyraźne zwiększenie zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Umowy kredytowe objęte ulgą odsetkową ludzie zaciągali do ostatniej chwili, nawet między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Ulga wyraźnie bowiem obniża koszt kredytu, zaoszczędzone dzięki niej pieniądze mogą wystarczyć niekiedy do pokrycia jednej miesięcznej raty spłaty kredytu w ciągu roku.

Początki ulgi odsetkowej nie były łatwe. Pojawiła się w 2002 r. w miejsce ulgi budowlanej, ale była od niej znacznie mniej atrakcyjna, co więcej, obwarowano ją licznymi obostrzeniami.

Z ulgi odsetkowej nie mogły np. korzystać osoby, które wcześniej korzystały z ulgi budowlanej czy na zakup działki pod budowę domu. To odebrało prawo do niej znacznej grupie podatników. I pewnie dlatego w pierwszym roku funkcjonowania ulgi skorzystało z niej ledwie niespełna 2,6 tys. podatników.

W kolejnych latach zainteresowanie odpisem odsetkowym szybko rosło. Z danych, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów, wynika, że w ubiegłym roku przeszło 100 tys. podatników dzięki uldze obniżyło swoje dochody podlegające opodatkowaniu niemal o 300 mln zł (ulga odpisywana jest od dochodu, a nie od podatku). Budżet państwa kosztowało to przeszło 64 mln zł.

Nie są to wielkie pieniądze, ale budżet będzie odczuwał skutki ulgi jeszcze przez 20 lat. Z roku na rok będą to jednak coraz mniejsze kwoty, bo odsetki będą stanowiły coraz mniejszą część rat spłacanych kredytów. Ponadto część osób, które załapały się na ulgę, z pewnością spłaci swoje kredyty mieszkaniowe przed 2027 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »