Zakończenie budowy warunkiem odliczenia
REKLAMA
ANALIZA
REKLAMA
Podatnicy, chcąc zagwarantować sobie prawo do odliczania odsetek po 1 stycznia 2007 r., brali kredyty na mieszkania i domy w budowie. Prawo do kontynuowania odliczenia po likwidacji ulgi uzależnione zostało przede wszystkim od udzielenia podatnikowi kredytu (pożyczki) do końca 2006 roku. Jednak kwestia samego rozpoczęcia rozliczania ulgi związana jest z momentem zakończenia inwestycji. Podatnik może po raz pierwszy odliczyć odsetki w rozliczeniu za rok, w którym inwestycja mieszkaniowa została zakończona.
W przypadku inwestycji realizowanych samodzielnie przez podatnika (budowa domu, nadbudowa, rozbudowa itd.) koniec inwestycji to moment, w którym zgodnie z prawem budowlanym zakończenie zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego. W razie braku obowiązku jego uzyskania może być to zawiadomienie o zakończeniu budowy.
W odniesieniu do pozostałych inwestycji, m.in. nabycia mieszkania czy domu od dewelopera, końcem inwestycji jest zawarcie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Istotne jest jednak to, że podatnik ma prawo do odliczenia odsetek zapłaconych przed rokiem zakończenia inwestycji. Prawo to może zrealizować zarówno w roku, w którym po raz pierwszy odlicza odsetki, jak również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega jednak wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik pierwszy raz odliczał odsetki.
Jak wyjaśnia Przemysław Polkowski, doradca podatkowy z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy, przedwczesne rozpoczęcie odliczania tzw. ulgi odsetkowej oznacza wykazanie nieprawidłowej kwoty dochodu, a tym samym podstawy obliczenia podatku.
- W rocznym zeznaniu podatkowym istnieje ryzyko zaniżenia kwoty do wpłaty bądź zawyżenia nadpłaty podatku, co wiązać się może z powstaniem zaległości podatkowej oraz obowiązkiem płacenia odsetek - mówi ekspert.
Błąd ten należy naprawić poprzez złożenie prawidłowo wypełnionego zeznania niezwłocznie po jego wykryciu.
Ważne!
Podatnicy, którzy inwestują w mieszkania i domy za pośrednictwem dewelopera z odliczeniem ulgi, muszą czekać do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości
PRZYKŁAD:
ODLICZENIE ODSETEK PO RAZ PIERWSZY
Podatnik podpisał umowę kredytu w grudniu 2006 r. Środki z kredytu zostały uruchomione w październiku 2007 r. Mieszkanie zostanie oddane w grudniu 2007 r., ale akt notarialny przeniesienia własności mieszkania podatnik podpisze dopiero w styczniu 2008 r. Pierwszy raz odsetki z tytułu spłaty kredytu mieszkaniowego odliczy dopiero w rozliczeniu za 2008 rok.
Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA