| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakończenie budowy warunkiem odliczenia

Zakończenie budowy warunkiem odliczenia

Podatnicy, którzy wzięli kredyty na zakup mieszkania przed końcem 2006 roku, mogą odliczyć zapłacone odsetki, ale dopiero gdy inwestycja będzie zakończona.


ANALIZA

Podatnicy, chcąc zagwarantować sobie prawo do odliczania odsetek po 1 stycznia 2007 r., brali kredyty na mieszkania i domy w budowie. Prawo do kontynuowania odliczenia po likwidacji ulgi uzależnione zostało przede wszystkim od udzielenia podatnikowi kredytu (pożyczki) do końca 2006 roku. Jednak kwestia samego rozpoczęcia rozliczania ulgi związana jest z momentem zakończenia inwestycji. Podatnik może po raz pierwszy odliczyć odsetki w rozliczeniu za rok, w którym inwestycja mieszkaniowa została zakończona.

W przypadku inwestycji realizowanych samodzielnie przez podatnika (budowa domu, nadbudowa, rozbudowa itd.) koniec inwestycji to moment, w którym zgodnie z prawem budowlanym zakończenie zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego. W razie braku obowiązku jego uzyskania może być to zawiadomienie o zakończeniu budowy.

W odniesieniu do pozostałych inwestycji, m.in. nabycia mieszkania czy domu od dewelopera, końcem inwestycji jest zawarcie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Istotne jest jednak to, że podatnik ma prawo do odliczenia odsetek zapłaconych przed rokiem zakończenia inwestycji. Prawo to może zrealizować zarówno w roku, w którym po raz pierwszy odlicza odsetki, jak również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega jednak wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik pierwszy raz odliczał odsetki.

Jak wyjaśnia Przemysław Polkowski, doradca podatkowy z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy, przedwczesne rozpoczęcie odliczania tzw. ulgi odsetkowej oznacza wykazanie nieprawidłowej kwoty dochodu, a tym samym podstawy obliczenia podatku.

- W rocznym zeznaniu podatkowym istnieje ryzyko zaniżenia kwoty do wpłaty bądź zawyżenia nadpłaty podatku, co wiązać się może z powstaniem zaległości podatkowej oraz obowiązkiem płacenia odsetek - mówi ekspert.

Błąd ten należy naprawić poprzez złożenie prawidłowo wypełnionego zeznania niezwłocznie po jego wykryciu.

Ważne!

Podatnicy, którzy inwestują w mieszkania i domy za pośrednictwem dewelopera z odliczeniem ulgi, muszą czekać do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości

PRZYKŁAD:

ODLICZENIE ODSETEK PO RAZ PIERWSZY

Podatnik podpisał umowę kredytu w grudniu 2006 r. Środki z kredytu zostały uruchomione w październiku 2007 r. Mieszkanie zostanie oddane w grudniu 2007 r., ale akt notarialny przeniesienia własności mieszkania podatnik podpisze dopiero w styczniu 2008 r. Pierwszy raz odsetki z tytułu spłaty kredytu mieszkaniowego odliczy dopiero w rozliczeniu za 2008 rok.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »