| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą przedłużone okresy stosowania ulg uznaniowych

Będą przedłużone okresy stosowania ulg uznaniowych

ZMIANA PRAWA Projekty trzech rozporządzeń przewidują, że ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc regionalną będą udzielane do końca 2013 roku, a będące pomocą publiczną - do 9 października 2009 r.


W Ministerstwie Finansów opracowano projekty trzech rozporządzeń dotyczących udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pierwsze dotyczy ulg stanowiących pomoc regionalną, drugie - pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji, a trzecie - pomocy publicznej na restrukturyzację. Propozycje MF podyktowane są faktem, że procedura udzielania ulg stanowiących pomoc regionalną oraz na wspieranie nowych inwestycji wygasła 31 grudnia 2006 r., a dotycząca pomocy publicznej obowiązuje do końca grudnia 2007 r.

Zgodnie z propozycjami MF, ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc regionalną mogą być udzielane w ramach zaprezentowanego rozporządzenia, po spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków określonych w tym rozporządzeniu. Udzielana ulga będzie pomocą indywidualną, która będzie mogła być przyznana m.in. na nowe inwestycje. Taka ulga będzie mogła odnosić się do dwóch rodzajów kosztów: kosztów inwestycji i kosztów wynagrodzenia oraz dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw. Ta pomoc będzie wymagała notyfikacji do Komisji Europejskiej.

Również ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiące pomoc na nowe inwestycje, będą mogły być udzielane w ramach opracowanego rozporządzenia, po spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków określonych w tym rozporządzeniu.

Projekt rozporządzenia odnoszącego się do ulg stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji nie będzie podlegać procedurze notyfikacji do Komisji Europejskiej. Po opublikowaniu rozporządzenia będzie można udzielać pomocy na nowe inwestycje bez konieczności notyfikacji pomocy dla indywidualnych podmiotów do Komisji Europejskiej.

Trzeci projekt odnosi się do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację, które określa szczegółowe warunki udzielania pomocy w formie m.in. umorzenia, rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej, udzielanej przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

W związku z faktem, że Komisja Europejska zatwierdziła obowiązywanie Programu pomocy na restrukturyzację dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej do końca 2007 roku, nowelizowane rozporządzenie stanowi, że pomoc na restrukturyzację może być udzielana do 31 grudnia 2007 r. Wobec tego konieczne było uzyskanie zgody KE na przedłużenie okresu obowiązywania programu pomocowego, tak aby pomoc na restrukturyzację w formie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych mogła być cały czas udzielana, również po 31 grudnia 2007 r.

Terminy udzielania pomocy

• Pomoc regionalna, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną, będzie mogła być udzielana do 31 grudnia 2013 r.

• Pomoc na nowe inwestycje, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji, może być udzielana do 31 grudnia 2013 r.

• Pomoc na restrukturyzację, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację, może być udzielana do 9 października 2009 r.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »