REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą przedłużone okresy stosowania ulg uznaniowych

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

ZMIANA PRAWA Projekty trzech rozporządzeń przewidują, że ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc regionalną będą udzielane do końca 2013 roku, a będące pomocą publiczną - do 9 października 2009 r.

W Ministerstwie Finansów opracowano projekty trzech rozporządzeń dotyczących udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pierwsze dotyczy ulg stanowiących pomoc regionalną, drugie - pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji, a trzecie - pomocy publicznej na restrukturyzację. Propozycje MF podyktowane są faktem, że procedura udzielania ulg stanowiących pomoc regionalną oraz na wspieranie nowych inwestycji wygasła 31 grudnia 2006 r., a dotycząca pomocy publicznej obowiązuje do końca grudnia 2007 r.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z propozycjami MF, ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc regionalną mogą być udzielane w ramach zaprezentowanego rozporządzenia, po spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków określonych w tym rozporządzeniu. Udzielana ulga będzie pomocą indywidualną, która będzie mogła być przyznana m.in. na nowe inwestycje. Taka ulga będzie mogła odnosić się do dwóch rodzajów kosztów: kosztów inwestycji i kosztów wynagrodzenia oraz dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw. Ta pomoc będzie wymagała notyfikacji do Komisji Europejskiej.

Również ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiące pomoc na nowe inwestycje, będą mogły być udzielane w ramach opracowanego rozporządzenia, po spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków określonych w tym rozporządzeniu.

Projekt rozporządzenia odnoszącego się do ulg stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji nie będzie podlegać procedurze notyfikacji do Komisji Europejskiej. Po opublikowaniu rozporządzenia będzie można udzielać pomocy na nowe inwestycje bez konieczności notyfikacji pomocy dla indywidualnych podmiotów do Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Trzeci projekt odnosi się do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację, które określa szczegółowe warunki udzielania pomocy w formie m.in. umorzenia, rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej, udzielanej przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z faktem, że Komisja Europejska zatwierdziła obowiązywanie Programu pomocy na restrukturyzację dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej do końca 2007 roku, nowelizowane rozporządzenie stanowi, że pomoc na restrukturyzację może być udzielana do 31 grudnia 2007 r. Wobec tego konieczne było uzyskanie zgody KE na przedłużenie okresu obowiązywania programu pomocowego, tak aby pomoc na restrukturyzację w formie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych mogła być cały czas udzielana, również po 31 grudnia 2007 r.

Terminy udzielania pomocy

• Pomoc regionalna, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną, będzie mogła być udzielana do 31 grudnia 2013 r.

• Pomoc na nowe inwestycje, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji, może być udzielana do 31 grudnia 2013 r.

• Pomoc na restrukturyzację, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację, może być udzielana do 9 października 2009 r.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA