Korekta należnego VAT wpływa na wysokość przychodu podatnika
REKLAMA
Spółka zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację. W przedstawionym stanie faktycznym określiła, że urząd wydał trzy decyzje w zakresie podatku od towarów i usług, w których zakwestionował zastosowanie stawki 0 proc. i nakazał zastosowanie stawki podstawowej, co miało wpływ na obroty firmy. W związku z tym spółka pytała, czy w sytuacji, gdy urząd pomniejszył jej obrót, podatek należny VAT zmniejsza jej podstawę opodatkowania. Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego, spółka miała prawo do skorygowania przychodu o podatek należny.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak dyrektor izby skarbowej, który z urzędu zmienił decyzję naczelnika urzędu. Powołał się na przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zdaniem dyrektora izby podatnik nie mógł więc pomniejszyć przychodów o należny VAT. Ponadto przychód dotyczący podatku od towarów i usług nie może być taki sam jak przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Mimo zażalenia firmy dyrektor nie zmienił swojej decyzji. Dodał, że VAT należny jest poza kategorią przychodów i kosztów w rozumieniu ustawy o CIT. A skoro jest wyłączony z przychodu, to podstawą opodatkowania jest kwota netto. Spółka odwołała się więc do sądu. Nie zgodziła się bowiem, że w wyniku decyzji organu zmniejszającej obrót nie może pomniejszyć przychodu o VAT. Pełnomocnik organów twierdziła natomiast, że przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym zmiana wysokości podatku od towarów i usług może mieć wpływ na podatek dochodowy, oznaczałoby, że VAT może być kosztem uzyskania przychodu. Takie stanowisko jest więc nieprawidłowe.
WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzje organów. Sąd podkreślił, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, do przychodu nie zalicza się należnego VAT. Przepis ten ma jednak zastosowanie w sytuacji, gdy podatek jest prawidłowo obliczony. Skoro w rozpatrywanej sprawie urząd zmienił stawkę VAT na wyższą, to brak korekty w podatku dochodowym oznaczałby, że podatnik nie może pomniejszyć przychodu. A zatem skoro decyzja organu miała wpływ na obrót spółki, to miało to wpływ na jej przychód. Skarżąca może więc pomniejszyć swoje przychody. Sąd podkreślił jednak, że podatek od towarów i usług nie jest w tej sytuacji kosztem.
Sygn. akt III SA/Wa 1316/07
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA