REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta należnego VAT wpływa na wysokość przychodu podatnika

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Jeśli organ podatkowy skoryguje obrót spółki o należny VAT, to ma to wpływ na jej przychód w podatku dochodowym.

 

Spółka zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację. W przedstawionym stanie faktycznym określiła, że urząd wydał trzy decyzje w zakresie podatku od towarów i usług, w których zakwestionował zastosowanie stawki 0 proc. i nakazał zastosowanie stawki podstawowej, co miało wpływ na obroty firmy. W związku z tym spółka pytała, czy w sytuacji, gdy urząd pomniejszył jej obrót, podatek należny VAT zmniejsza jej podstawę opodatkowania. Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego, spółka miała prawo do skorygowania przychodu o podatek należny.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak dyrektor izby skarbowej, który z urzędu zmienił decyzję naczelnika urzędu. Powołał się na przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zdaniem dyrektora izby podatnik nie mógł więc pomniejszyć przychodów o należny VAT. Ponadto przychód dotyczący podatku od towarów i usług nie może być taki sam jak przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Mimo zażalenia firmy dyrektor nie zmienił swojej decyzji. Dodał, że VAT należny jest poza kategorią przychodów i kosztów w rozumieniu ustawy o CIT. A skoro jest wyłączony z przychodu, to podstawą opodatkowania jest kwota netto. Spółka odwołała się więc do sądu. Nie zgodziła się bowiem, że w wyniku decyzji organu zmniejszającej obrót nie może pomniejszyć przychodu o VAT. Pełnomocnik organów twierdziła natomiast, że przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym zmiana wysokości podatku od towarów i usług może mieć wpływ na podatek dochodowy, oznaczałoby, że VAT może być kosztem uzyskania przychodu. Takie stanowisko jest więc nieprawidłowe.

WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzje organów. Sąd podkreślił, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, do przychodu nie zalicza się należnego VAT. Przepis ten ma jednak zastosowanie w sytuacji, gdy podatek jest prawidłowo obliczony. Skoro w rozpatrywanej sprawie urząd zmienił stawkę VAT na wyższą, to brak korekty w podatku dochodowym oznaczałby, że podatnik nie może pomniejszyć przychodu. A zatem skoro decyzja organu miała wpływ na obrót spółki, to miało to wpływ na jej przychód. Skarżąca może więc pomniejszyć swoje przychody. Sąd podkreślił jednak, że podatek od towarów i usług nie jest w tej sytuacji kosztem.

Sygn. akt III SA/Wa 1316/07

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA