REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gotówka będzie zwolniona z podatku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Przekazanie gotówki w formie darowizny przez rodziców dla dziecka może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. W tym celu trzeba m.in. właściwie udokumentować transakcję.

 

Rodzice sprzedają mieszkanie i przychód z tego tytułu trafia zgodnie z aktem notarialnym na konto dziecka. Dziecko posiada umowę, zgodnie z którą środki ze sprzedaży lokalu przekazane na rachunek osobisty dziecka są darowizną od rodziców. Środki na zakup lokalu pochodziły z kredytu bankowego. Dziecko przedstawia zaświadczenie banku, że na jego konto osobiste wpłynęły środki z kredytu mieszkaniowego udzielonego nabywcy tego lokalu. Właścicielem rachunku nadawczego jest centrum kredytowe banku. Czy w takiej sytuacji zaszły przesłanki do zwolnienia darowizny z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Wojciech Kotowski, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, wyjaśnił, że ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) od 1 stycznia 2007 r. przewiduje zwolnienie z podatku m.in. darowizn na rzecz najbliższej rodziny. Obejmuje ona małżonka, zstępnych (czyli dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodziców, dziadków itd.), pasierba, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Darowizna na rzecz tych osób nie jest opodatkowana tym podatkiem. Warunkiem zwolnienia jest jednak zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego takiej darowizny w terminie miesiąca od powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny środków pieniężnych konieczne jest także udokumentowanie dokonania przelewu lub przekazu pocztowego.

- W przedstawionej sytuacji odpowiedź na postawione pytanie jest twierdząca, chociaż warto przy okazji zastanowić się, czy istotnie jest to praktyczny sposób na dokonanie darowizny - tłumaczył Wojciech Kotowski.

Jednocześnie dodał, że w przedstawionej sytuacji ułatwienie jest pozorne. Po pierwsze, przyjmuje się, że przyjęcie świadczenia od osoby trzeciej powinno być przez nią zaakceptowane. W przypadku osoby niepełnoletniej akceptacji muszą dokonać rodzice. Po drugie, umowa darowizny, zgodnie z art. 890 k.c., powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

- Notariusz jako płatnik jest zobowiązany do obliczenia i pobrania podatku. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, zwolnienie może zostać w takim przypadku zastosowane, jeśli już w momencie zawarcia umowy obdarowany posiada dowód przelewu środków pieniężnych na jego konto lub złoży oświadczenie do aktu notarialnego, że spełni warunki do skorzystania ze zwolnienia - argumentował nasz ekspert z ITA Doradztwo Podatkowe.

Według niego przepisy kodeksu cywilnego stwierdzają także, że umowa darowizny zachowuje ważność mimo niedochowania wymogu formy aktu notarialnego, jeśli zostanie wykonana. Oznacza to, że łatwiejszym i mniej kosztownym sposobem dokonania darowizny w przedstawionym przypadku byłoby dokonanie zapłaty przez nabywcę mieszkania na konto rodziców dziecka. Rodzice następnie mogliby przekazać środki pieniężne dziecku bez konieczności zawierania umowy w formie aktu notarialnego. Ogranicza to ilość wymogów formalnych i umożliwia zastosowanie zwolnienia z podatku po zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego oraz potwierdzeniu wpływu środków na konto bankowe dziecka.

ZASTRZEŻENIE ZAPŁATY

Zastrzeżenie zapłaty na konto dziecka jest zawarciem umowy o świadczenie na rzecz osoby trzeciej, określonej w art. 393 kodeksu cywilnego.

Obowiązek spełnienia takiego świadczenia nie może być dorozumiany, lecz powinien wyraźnie wynikać z treści umowy. W ten sposób rodzice dziecka mogą wykorzystać swoją wierzytelność z tytułu sprzedaży mieszkania i spłacić dług z tytułu darowizny.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA