Z ulgi rodzinnej nie skorzysta 700 tys. podatników
REKLAMA
Według Związku Rzemiosła Polskiego, przyjęcie ulgi w tym kształcie dyskryminuje osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się według zryczałtowanych form podatkowych lub według 19-proc. stawki liniowej. Jak pisze ZRP, z ulgi będą mogły skorzystać jedynie osoby rozliczające się w oparciu o skalę podatkową 19-, 30- i 40-proc.
"Z możliwości skorzystania z ulgi wyeliminowano blisko 700 tys. podatników opłacających zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową oraz ponad 328 tys. osób opłacających podatek według stawki liniowej" - czytamy we wniosku ZRP skierowanym do Rzecznika.
Zdaniem Związku, po ustaleniu ulgi rodzinnej w tak dużej wysokości, odpowiadającej dochodowi wolnemu od podatku w wysokości ponad 6 tys. zł, "korzystanie z ryczałtów stanie się zupełnie nieatrakcyjne". Związek obawia się, że z powodów ekonomicznych większość drobnych podatników nie wybierze w przyszłym roku tej formy opodatkowania.
ZRP przypomina, że ulga prorodzinna będzie miała zastosowanie do dochodów za 2007 roku. Oznacza to, że podatnicy opłacający ryczałty lub rozliczający się według stawki liniowej nie będą mogli z niej skorzystać w roku 2007 - poprzez zmianę formy opodatkowania.
"Nie ma żadnych uzasadnionych powodów, aby rozwiązaniami podatkowymi sprzyjającymi osobom wychowującym dzieci nie objąć także podatników opłacających podatek według stawki liniowej lub w formie zryczałtowanej" - pisze ZRP.
W przypadku ryczałtu przedsiębiorca płaci podatek od przychodu (nie od dochodu, jak przy zasadach ogólnych, co oznacza, że od przychodu nie może odliczyć kosztów jego uzyskania). Stawki zależą od rodzaju działalności. By wybrać tę formę, przychody firmy za poprzedni rok nie mogą przekroczyć równowartości 250 tys. euro (od 2008 r. będzie obowiązywać limit 150 tys. euro).
Z kolei karta podatkowa jest najprostszą formą rozliczenia z fiskusem. Taką możliwość mają głównie rzemieślnicy, m.in. krawcy, szewcy, tapicerzy, ślusarze, zegarmistrzowie, kominiarze, szklarze i fryzjerzy. Przedsiębiorca płaci co miesiąc stałą kwotę podatku, zależną od rodzaju działalności, liczby zatrudnianych pracowników (maksymalnie może ich być pięciu) oraz od wielkości miejscowości, gdzie ma firmę.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA