| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Warunkiem odliczenia przez podatnika zryczałtowanego zwrotu podatku zawartego w fakturze VAT RR jest zapłata na rachunek rolnika ryczałtowego w ciągu 14 dni, chyba że zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.


ANALIZA

Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonuje dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, przysługuje tzw. zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 5 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Ponadto art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej ustawa o VAT) stanowi, że zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia fakturę dokumentującą nabycie tych towarów z oznaczeniem „Faktura VAT RR”.

Zryczałtowany zwrot podatku stanowi u nabywcy produktów rolnych podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, jeżeli spełnione są następujące warunki:

• nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,

• zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowane- go zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu (z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności),

• w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostanie podany numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Ponadto ustawodawca zawarł w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług katalog zamknięty potrąceń uprawniający podatnika mimo dokonania potrącenia do obniżenia podatku należnego o zryczałtowany podatek zawarty w fakturze VAT RR.

Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Z aktualnego orzecznictwa oraz praktyki wynika, że przez zapłatę należy rozumieć zapłatę całej kwoty. Następnym warunkiem odliczenia podatku poza zapłatą jest dokonanie zapłaty w terminie wynikającym z przepisów ustawy, czyli w terminie 14 dni od dnia transakcji lub w terminie wynikającym z zawartej umowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK