| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy uldze sprzed nowelizacji nie trzeba się meldować

Przy uldze sprzed nowelizacji nie trzeba się meldować

Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2007 r. skorzystali z ulgi meldunkowej przy darowanym mieszkaniu, nie muszą się w nim meldować na pobyt stały. Wystarczy, że mieszkają w tym lokalu.

 

Czy osoby, które skorzystały z ulgi meldunkowej, np. przy otrzymaniu mieszkania w darowiźnie, muszą teraz meldować się w otrzymanym mieszkaniu - pyta nas jeden z czytelników. Jednocześnie dodaje, że pytanie to jest konsekwencją zmiany od 1 stycznia 2007 r. art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w którym dodano, że aby od takiej darowizny nie płacić podatku, w darowanym mieszkaniu nie tylko trzeba mieszkać, ale także być zameldowanym.

Andrzej Grzesik, prawnik z kancelarii Magnusson, wyjaśnił, że ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) przyznaje w art. 16 ulgę podatkową nabywcom własności budynków lub lokali mieszkalnych, jak również spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego lub do domu jednorodzinnego, jeżeli to nabycie powstało m.in. w wyniku dziedziczenia, zapisu bądź też darowizny.

- Ulga polega na tym, że podatnik nie wlicza do podstawy opodatkowania czystej wartości własności i praw spółdzielczych, jednak jedynie do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Jednym z warunków otrzymania ulgi jest to, by osoba, która miałaby być beneficjentem owej ulgi, zamieszkiwała w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonała jego zbycia przez okres pięciu lat - tłumaczył Andrzej Grzesik.

Jednocześnie dodał, że art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn został znowelizowany. W porównaniu z wcześniejszą regulacją, wymaga ona dodatkowo, by osoba nabywająca lokal czy budynek mieszkalny była w nim zameldowana na pobyt stały. Co jednak mają zrobić osoby, które nabyły mieszkanie w drodze dziedziczenia przed wejściem w życie nowelizacji? Czy brak zameldowania ma wpływ na przedmiotową ulgę?

- Jeżeli chodzi o osoby, które nabyły własność lub prawa majątkowe przed 1 stycznia 2007 r., to dla tych osób fakt braku zameldowania nie wpływa na wysokość podatku od spadku i darowizn, gdyż w takiej sytuacji stosuje się przepisy dotyczące przedmiotowej ulgi w brzmieniu sprzed zmiany ustawy. Nie należy jednak zapominać o obowiązku meldunkowym wypływającym z innych ustaw, jak np. z ustawy o dowodach osobistych i ewidencji ludności - podsumował Andrzej Grzesik.

Ważne!

W przypadku nabycia własności (współwłasności) domu lub mieszkania w drodze m.in. darowizny nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. Ulga będzie przysługiwać osobom, które zamieszkują i są zameldowane na pobyt stały w nabytej nieruchomości i nie sprzedadzą jej przez pięć lat.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK