REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczymy wszystkie składki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Polacy zarabiający w państwach Unii będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia zapłacone za granicą. Dotyczy to osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, za granicą zapłaciły składki i nie mogły ich tam odliczyć. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisów podatkowych do treści wyroku.

ANALIZA

REKLAMA

Wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo korzystny dla osób zarabiających w krajach Unii Europejskiej, których miejscem zamieszkania jest Polska, a którzy w innym państwie zapłacili składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i nie mogli ich tam odliczyć. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału będą mogli odliczyć składki na ubezpieczenia - zdrowotne od podatku i społeczne od dochodu - rozliczając się z podatku dochodowego w Polsce. Obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwalają na odliczenie składek wyżej wymienionym osobom. Trybunał uznał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą, ponieważ naruszają zasady: równości wobec prawa (różnicują sytuację podatników) oraz sprawiedliwości społecznej. Wyrok wejdzie w życie dopiero 30 listopada 2008 r. Do tego czasu Sejm powinien zmienić ustawę o PIT w zakresie objętym wyrokiem. Nie dotyczy on jednak osób osiągających dochody w państwach spoza Unii Europejskiej.

Korzyść połowiczna

Eksperci przyznają, że wyrok jest bardzo korzystny dla podatników, którzy osiągają dochody na terenie Unii Europejskiej, płacą tam składki na ubezpieczenia i nie mogą ich odliczyć. Od 30 listopada 2008 r. będą mieli takie prawo, chyba że Sejm zmieni przepisy już wcześniej. Problem, na który zwracają uwagę eksperci, dotyczy właśnie terminu wejścia w życie wyroku.

- Orzeczenie Trybunału jest korzystne dla podatników, ponieważ potwierdza, że praktyka zakazująca odliczeń składek płaconych do innych systemów ubezpieczeń jest błędna. A więc to jest sukces. Minusem jest to, że wyrok zacznie obowiązywać od 30 listopada 2008 r. Z drugiej strony wydaje się w pełni uzasadniona troska Trybunału o skutki dla budżetu - powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Taudul, niezależny doradca podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał w ustnym uzasadnieniu podkreślił, że odsunięcie momentu wejścia w życie wyroku jest konieczne ze względu na istotną zmianę systemu podatkowego w trakcie trwania roku podatkowego, a także niedookreślone skutki finansowe dla budżetu. Ani skarżący rzecznik praw obywatelskich, ani przedstawiciele Sejmu i prokuratora generalnego nie potrafili oszacować skutków finansowych dla budżetu.

Zmiany w ustawie

Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy z GRNB Partner, uważa natomiast, że wyrok potwierdza, że niezależnie, w którym państwie Unii Europejskiej pracuje podatnik, ma on możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz prawo do ich odliczenia.

- Zadaniem państwa będzie teraz dokonanie takich regulacji wewnętrznych, które te prawa obywatelskie będą szanowały. Część orzeczenia dotycząca terminu wejścia w życie nie jest już tak optymistyczna jak ta, która przyznaje prawo do odliczenia - powiedział Zbigniew Błaszczyk.

W związku z tym powstaje kolejny problem, od kiedy pracujący za granicą będą mogli odliczyć składki. Biorąc pod uwagę sam wyrok, podatnicy nie skorzystają z tego prawa w przypadku rozliczeń za 2007 rok.

Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP Michalik, Dłuska Dziedzic i Partnerzy, twierdzi, że w sytuacji, gdyby Sejm zmienił przepisy w trakcie 2008 roku, podatnicy mogliby odliczyć składki w rozliczeniach podatku dochodowego za 2008 rok.

- Myślę, że Sejm może wprowadzić zmiany w trakcie przyszłego roku, ponieważ są one korzystne dla podatników. Posłowie mogą też uchwalić zmiany z mocą wsteczną, obowiązującą np. od 1 stycznia 2007 r. - powiedziała nam Anna Misiak.

 

Zbigniew Błaszczyk dodaje natomiast, że nowy rząd mógłby przygotować zmiany dość szybko. Eksperci podkreślają, że wyrok Trybunału nie zamyka jednak sprawy odliczeń.

- Jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o PIT, realizująca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - potwierdził szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Sprawa na wokandzie

Andrzej Taudul zwraca uwagę, że wyrok może otwierać drogę do postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za okres od 1 maja 2004 r.

- Przepisy unijne dotyczące ubezpieczeń społecznych są nadrzędne wobec przepisów polskich. Składki wpłacane do systemu ubezpieczeń państw Unii powinny być traktowane na równi ze składkami wpłacanymi do systemu polskiego. A zatem jeśli ktoś zaskarży polskie przepisy uniemożliwiające odliczanie składek zapłaconych w innych krajach niż Polska do ETS, to prawdopodobne jest, że Trybunał stwierdzi, że w Polsce niesłusznie obowiązuje taki zakaz - powiedział Andrzej Taudul.

Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu przyznał, że zbadanie zgodności polskich przepisów dotyczących odliczeń składek od podstawy opodatkowania i od podatku z regulacjami unijnymi leży w gestii ETS, a nie TK.

Jak informowała wcześniej Gazeta Prawna, ETS wypowiadał się w takich kwestiach i twierdził, że ograniczenie prawa do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenia jedynie do składek zapłaconych w jednym kraju nie jest zgodne z prawem wspólnotowym.

Andrzej Taudul zwraca także uwagę, że polscy podatnicy mogą występować do organów podatkowych i polskich sądów administracyjnych o stwierdzenie nadpłaty w PIT.

- Wojewódzkie sądy administracyjne mogłyby orzec, że przepisy zabraniające odliczeń są niezgodne z prawem unijnym, a zatem podatnikom przysługuje prawo do zwrotu nadpłaconego podatku - stwierdził nasz rozmówca.

30 listopada 2008 r. zacznie obowiązywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący odliczania zagranicznych składek na ubezpieczenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konsekwencje wyroku trybunału

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA