| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnikiem jest importer, a nie agencja celna

Podatnikiem jest importer, a nie agencja celna

Podmiot, na którego ustawa nakłada obowiązek podatkowy, jest podatnikiem VAT. W przypadku importu towarów podatnikiem jest więc importer, a nie agencja celna.


ORZECZENIE

Agencja celna, która zapłaciła cło za sprowadzony towar, domagała się uznania, że jest podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993 roku. Powoływała się m.in. na przepis art. 133 ust. 2 Ordynacji podatkowej. Stanowi on, że stroną w postępowaniu podatkowym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej inna niż podatnik, płatnik, inkasent lub ich następca prawny, pod warunkiem jednak, że przed powstaniem obowiązku podatkowego ciążą na niej szczególne obowiązki lub zamierza skorzystać z uprawnień wynikających z tego prawa. Agencja dowodziła więc, że takim szczególnym obowiązkiem, który na niej ciążył, była zapłata cła za sprowadzony towar. W skardze do sądu dodała, że wystarczy, żeby w związku ze zgłoszeniem celnym ciążył na niej obowiązek celny i staje się w ten sposób podatnikiem VAT. Status takiego podatnika dałby agencji prawo do ubiegania się o zwrot podatku. Pełnomocnik spółki podnosił podczas rozprawy, że decydujące znaczenie ma art. 5 ust. 1 pkt 3 starej ustawy o VAT. Zgodnie z nim, podatnikami VAT są m.in. osoby prawne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła także wtedy, gdy towar jest zwolniony z cła lub podlega stawce zerowej.

WSA po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę. Zgodnie z art. 4 ust. 3 starej ustawy o VAT, importem towarów był przywóz towarów na polski obszar celny i podlegał on opodatkowaniu VAT. Podatnikiem tego podatku jest natomiast podmiot, z którym ustawa wiąże obowiązek podatkowy. Zatem nie można uznać, że w omawianej sprawie było dwóch podatników: importer i przedstawiciel pośredni, czyli agencja. Sąd stwierdził, że podatnikiem był jedynie importer.

Podczas rozprawy agencja twierdziła bowiem, że w sprawie jest dwóch podatników - importer oraz agencja celna. Wyjaśniła także, że importer nie zapłacił podatku naliczonego, ale zrobiła to agencja. Z tymi twierdzeniami nie zgodziły się jednak organy podatkowe. Zarówno naczelnik urzędu celnego, jak i dyrektor izby celnej podnosili, że fakt zapłacenia cła nie czyni agencji podatnikiem VAT. Agencja nie jest więc drugim podatnikiem, a skoro nie jest podatnikiem VAT, to nie przysługuje jej prawo do odliczenia.

Sąd przyznał rację organom i stwierdził, że prawidłowo odmówiły one agencji zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Sygn. akt III SA/Wa 1226/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »