| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody z unijnych środków bez PIT

Dochody z unijnych środków bez PIT

Wynagrodzenia osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych wypłacane z unijnych środków są zwolnione z PIT.


ORZECZENIE

Podatniczka wygrała konkurs na realizację dwóch projektów typu nonprofit finansowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z unijnych środków pomocowych. Celem projektów była organizacja szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw. W związku tym podatniczka zwróciła się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w kwestii zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT z tego podatku wynagrodzeń osób przeprowadzających szkolenia.

Organy podatkowe stwierdziły, że w sprawie kluczową rolę pełni sposób wypłaty środków - podatniczka otrzymywała je z budżetu państwa, który dopiero później odbierał ich równowartość z Europejskiego Funduszu Społecznego. W konsekwencji organy doszły do wniosku, że pieniądze wypłacane podatniczce nie pochodziły bezpośrednio z Unii Europejskiej oraz nie były bezzwrotne, a w związku z tym nie można zastosować zwolnienia podatkowego.

Podatniczka twierdziła, że sposób wypłaty środków unijnych oraz ich przepływ jest regulowaną w każdym kraju członkowskim odrębnie kwestią techniczną, która nie wpływa na źródło ich pochodzenia. Wskazała na zakaz refinansowania budżetu państwa przy pomocy unijnych środków pomocowych, do czego sprowadza się opodatkowanie pochodzących z owych środków wynagrodzeń. Z tą argumentacją zgodził się gliwicki WSA uchylając zaskarżoną przez podatniczkę decyzję.

Sygn. akt I SA/Gl 308/07

WOJCIECH SABLIK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »