REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody budżetu w lipcu. Jakie podatki dały największe zyski?

Miliardowe rachunki podatkowe dla budżetu
Miliardowe rachunki podatkowe dla budżetu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deficyt budżetu państwa po lipcu br. wyniósł 13,09 mld zł, co stanowi 19,3 proc. założonej w znowelizowanej ustawie kwoty deficytu - poinformował główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Po czerwcu br. było to 12,7 mld zł.

Większe dochody budżetu państwa w lipcu 

Jak wynika z opublikowanego w piątek przez resort finansów „Szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-lipiec 2023”, dochody budżetu po lipcu br. wyniosły 324 mld 12,5 mln zł, a wydatki 337 mld 103,4 mln zł.

Autopromocja

"Deficyt budżetowy po lipcu wyniósł 13,1 mld zł, co stanowi 19,3 proc. założonej w znowelizowanej ustawie kwoty deficytu" - wskazał w komentarzu główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

Zauważył, że w lipcu br. dochody budżetu państwa były wyższe o 3,7 mld zł, czyli o 7,5 proc. r/r i wyniosły ok. 53,4 mld zł. Natomiast w okresie styczeń-lipiec 2023 r. dochody budżetu państwa były wyższe o ok. 10,7 mld zł, tj. 3,4 proc. r/r.

Stabilne dochody z VAT

Według wyliczeń MF dochody z VAT w lipcu br. były na poziomie poprzedniego roku i wyniosły ok. 22,2 mld zł. W okresie styczeń-lipiec 2023 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 140,9 mld zł i było wyższe o ok. 7,9 mld zł (tj. 6,0 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - lipiec 2022 r.

Większe dochody z akcyzy  i PIT

Zgodnie z szacunkami resortu finansów dochody z podatku akcyzowego w lipcu br. były wyższe o ok. 0,5 mld zł, tj. 7,3 proc. r/r i wyniosły ok. 7,3 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W okresie styczeń-lipiec 2023 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 46,9 mld zł i było wyższe o ok. 2,3 mld zł (tj. 5,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-lipiec 2022 r." - zauważył Czernicki.

Natomiast dochody budżetu państwa z PIT w lipcu br. były wyższe o ok. 1,3 mld zł, tj. o 19,5 proc. r/r i wyniosły ok. 7,8 mld zł. Narastająco od początku roku, tj. za okres styczeń-lipiec 2023 r., dochody budżetu państwa z PIT były niższe o ok. 7,1 mld zł, tj. o 16,0 proc. r/r i wyniosły ok. 37,5 mld zł.

"Niższe narastające wykonanie PIT w 2023 r. w porównaniu do 2022 r. wynika przede wszystkim z jednorazowego efektu zwrotu nadpłaconego podatku za 2022 r. oraz niższej, 12 proc. stawki w I poł. 2023 r. względem 17 proc. w I poł. 2022 r." - wyjaśnił główny ekonomista MF.

Mniejsze dochody z CIT

Wskazano, że dochody budżetu państwa z CIT w lipcu br. były niższe o ok. 0,4 mld zł, tj. 4,7 proc. r/r i wyniosły ok. 8,4 mld zł.

"W okresie styczeń-lipiec 2023 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 49,6 mld zł i było wyższe o ok. 3,9 mld zł (tj. 8,6 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-lipiec 2022 r., co świadczy o utrzymującej się dobrej kondycji polskich przedsiębiorstw" - dodał Czernicki.

Uchwaloną w lipcu przez Sejm nowelizacją budżetu zwiększono limit wydatków państwa w tym roku do nie więcej niż 693,4 mld zł (wcześniej było to 672,5 mld zł), dochody budżetu zostały zwiększone do 601,4 mld zł (poprzednio było to 604,5 mld zł), a deficyt budżetu państwa został ustalony na maksymalnie 92 mld zł (poprzednio - 68 mld zł).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

REKLAMA