REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - wrzesień 2023 r. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż - wrzesień 2023 r. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż - wrzesień 2023 r. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża w Polsce na rynku krajowym i w eksporcie we wrześniu 2023 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Ceny zbóż we wrześniu 2023 r. – sytuacja na rynku polskim 

Jak informuje 11 września 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze ostatnie dni nie przynoszą wzrostu obrotów ziarnem zbóż na rynku krajowym. Handel ziarnem zbóż pozostaje ograniczony, a wynika to z utrzymującej się małej sprzedaży ziarna przez rolników, a także firm handlowych w większości regionów Polski. 

Zdaniem Izby, większość rolników oczekuje wyższych cen za zmagazynowane zboża i czeka na wzrost cen ziarna. Ale z uwagi na spadki cen zbóż na rynku światowym i ograniczone możliwości eksportu ziarna z Polski w związku z silną konkurencją, o wyższe ceny w najbliższym czasie będzie trudno, zwłaszcza w przypadku ziarna paszowego. 

To przewidywanie stabilizacji cen zwiększa także obserwowany brak dużych zakupów ziarna zbóż przez przetwórców. Bowiem wielu z nich posiada zapasy ziarna do przerobu, realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna, dokupuje surowiec na bieżąco na rynkach lokalnych i przede wszystkim czeka na tegoroczną kukurydzę, której zbiór będzie wysoki.

Izba Zbożowo-Paszowa przewiduje, że zbiory kukurydzy w 2023 roku mogą wynieść około 7 mln ton wobec rekordowych 8,3 mln ton zebranych w 2022 roku. W większości regionów, plantacje kukurydzy wyglądają dobrze, z wyjątkiem centrum i północnego-wschodu, gdzie stan plantacji jest gorszy. Notowane na przełomie lipca i sierpnia br. opady deszczu utrudniały żniwa, ale poprawiły kondycję kukurydzy w kraju.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że rolnicy powinni wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna w II połowie września 2023 r. wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy oraz w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych.
Chociaż zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest także umiarkowane. Wytwórnie pasz zbudowały zapasy ziarna pod bieżącą produkcję i obecnie starają się kupować ziarno lokalnie. Większy popyt z ich strony spodziewany jest za kilka tygodni, jak ruszą zbiory kukurydzy. Zboża cały czas starają się kupować eksporterzy.

Autopromocja

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu Polski, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ -stan na 8 września 2023 r.): 
- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 880-950 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 750-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 640-730 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 600-660 zł/tonę; 
- pszenżyto – 700-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 700-780 zł/tonę; 
- owies paszowy – 680-770 zł/tonę; 
- kukurydza – 800-880 zł/tonę; 
- rzepak – 1800-1920 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że w sierpniu 2023 r. w dalszym ciągu notowano znaczny eksport pszenicy i mniejszy eksport kukurydzy i innych zbóż drogą morską. W sierpniu br. eksport pszenicy drogą morską przekroczył 500 tys. ton, a kukurydzy wyniósł mniej niż 100 tys. ton, w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Zdaniem Izby, wiele wskazuje na to, iż we wrześniu 2023 r. eksport będzie mniejszy niż w poprzednich miesiącach za sprawą zbyt wysokich cen i braku konkurencyjności krajowego ziarna na rynku światowym. Zakupy ziarna pszenicy z wolnego rynku są obecnie trudne.

W porównaniu z cenami z połowy tygodnia, ceny zbóż z tegorocznych zbiorów oferowane przez eksporterów z dostawą do portów wzrosły o 35-45 PLN/t, w ślad za wyraźnym osłabieniem kursu złotego do głównych walut i kształtowały się następująco (wg stanu na 8 września 2023 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 965 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-15.XI),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1030 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-15.XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 1045 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-15.XI),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 1100 zł/t (dostawa G/G/Sz, X),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1170 zł/t (dostawa G/G/Sz, X),
- pszenica paszowa – 885 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-15.XI),
- jęczmień (62) – 810 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-X),
- pszenżyto (68) – 815 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-XI),
- żyto paszowe (68) – 580-640 zł/t (dostawa G/G/Sz, IX-XI), 
- kukurydza (DON 2000) - 895-905 zł/t (dostawa G/G, do 20.IX),
- kukurydza (DON 3000) - 875-885 zł/t (dostawa G/G, do 20.IX),
- kukurydza (DON 4000) - 865-875 zł/t (dostawa G/G, do 20.IX),
- kukurydza (DON 2000) – 865-875 zł/t (dostawa G/G, X-XI).

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) w poprzednim tygodniu uległy niewielkim zmianom. Utrzymuje się niski popyt na amerykańską pszenicę z uwagi na silną konkurencję ze strony krajów Basenu Morza Czarnego – wpływa to oczywiście na ceny tego zboża za oceanem. W piątek 8 września cena pszenicy SRW w kontrakcie wrześniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 208,43 USD/t i była o 0,1% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 wzrosła o 0,1% i wyniosła 218,85 USD/t.
Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu nieznacznie wzrosły. Wynikało to m.in. ze słabszych notowań euro i niepewności co do wielkości podaży ziarna u niektórych kluczowych eksporterów w II połowie bieżącego sezonu.
Ale dynamiczny eksport pszenicy z Rosji i realizowany eksport z Ukrainy pomimo zakłóceń wojennych przeciwdziałają większej zwyżce cen pszenicy na giełdzie paryskiej. Tym bardziej, że ceny oferowane (zarówno za pszenicę rosyjską, jak i ukraińską) – są niskie.
Izba Zbożowo-Paszowa wskazuje także, że ukraiński eksport realizowany przez Chorwację jest kolejną oznaką kontynuacji eksportu z Ukrainy, pomimo niemal codziennych ataków Rosji na ukraińskie porty zbożowe. W piątek 8 września cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na MATIFie wyniosła 236,25 EUR/t i była o 0,5% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 wzrosła o 0,9% i wyniosła 243,25 EUR/t.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA