REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa dla młodych przedsiębiorców? Minister Finansów mówi: Nie

Ulga podatkowa dla młodych przedsiębiorców? Minister Finansów mówi: Nie
Ulga podatkowa dla młodych przedsiębiorców? Minister Finansów mówi: Nie

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi na interpelację poselską, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, występujący z upoważnienia Ministra Finansów, potwierdził, że ulga w PIT (a dokładniej - zwolnienie z podatku) dla młodych do ukończenia 26. roku życia nie dotyczy przedsiębiorców. Minister Finansów nie zamierza zmieniać tych przepisów a Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje wprowadzenia odrębnych zasad opłacania składki dla przedsiębiorców do 26. roku życia. 

Ulga w PIT dla młodych

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniem z podatku są objęte przychody:

a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy;
b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8;
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244);
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
e) z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Autopromocja

Do przychodów zwolnionych z podatku nie zalicza się przychodów z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez osoby do ukończenia 26. roku życia.

Występujący z interpelacją nr 43853 z 9 sierpnia 2023 r. jeden z posłów zapytał Ministra Finansów czy rozważa wprowadzenie zmian polegających na rozszerzeniu katalogu przychodów zwolnionych z podatku dochodowego osób do ukończenia 26. roku życia?

Poseł zasugerował też zmianę przepisów dot. składki zdrowotnej, tak aby została ona zredukowana dla przedsiębiorców do ukończenia 26. roku życia.

Ulga dla młodych przedsiębiorców - stanowisko Ministra Finansów

Minister Finansów (w jego imieniu odpowiedzi na interpelację udzielił 11 września 2023 r. Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów) stwierdził, że tak ukształtowany zakres podmiotowy i przedmiotowy zwolnienia wynika z celu,
który ma być zrealizowany. Celem tym jest aktywizacja zawodowa osób młodych poprzez ułatwienie im wejścia na rynek pracy. Stąd zwolnienie od podatku adresowane jest do podatników do 26. roku życia, czyli starszych o rok od osób,
które co do zasady kończą naukę i podejmują stałą pracę. W przypadku tego zwolnienia podatkowego chodzi wyłącznie o pracę zarobkową wykonywaną np. w ramach stosunku pracy, czy spółdzielczego stosunku pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister potwierdził, że zwolnienie to nie jest przeznaczone dla przedsiębiorców. Jego zdaniem sytuacja prawnopodatkowa osób osiągających przychody z działalności gospodarczej i osób osiągających przychody z pracy na etacie lub z umowy zlecenia jest inna. Bowiem młodzi przedsiębiorcy, osiągający przychody z działalności gospodarczej mogą dla przychodów osiąganych z tego źródła, wybrać najbardziej korzystną dla siebie formę opodatkowania. Mogą oni korzystać z opodatkowania według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatkowej, na zasadach określonych w ustawie PIT lub ze zryczałtowanego podatku dochodowego, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Jak argumentuje Minister Finansów, przedsiębiorca, kierując się rachunkiem ekonomicznym uwzględniającym również obciążenia z tytułu podatku dochodowego, wybiera taki sposób opodatkowania dochodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej, który jest dla niego najbardziej opłacalny. 
Ponadto młody przedsiębiorca może korzystać z szeregu innych rozwiązań podatkowych, które wpływają na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Młody przedsiębiorca, rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej albo posiadający status „małego podatnika”, który opodatkowuje dochody według skali podatkowej lub 19% stawki podatku na zasadach określonych w ustawie PIT, ma możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych, dokonywanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i
prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Młody przedsiębiorca może również dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 tys. zł (art. 22k ust. 14-21 ustawy PIT).

Młody przedsiębiorca nie ma również obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, jeżeli kwota zaliczki podlegająca wpłacie nie przekracza 1000 zł.

Minister zauważył też, że w ostatnim czasie wdrożono także szereg innych podatkowych rozwiązań, z których mogą korzystać również młodzi przedsiębiorcy. Wskazał przykładowo na:
- podwyższenie od 2021 r. limitu przychodów warunkującego możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z 250 tys. euro do 2 mln euro,
- wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. pakietu ulg podatkowych, m.in. ulgi na ekspansję, ulgi na terminale, ulgi na innowacyjnych pracowników, ulgi na prototypy, symultanicznej ulgi B+R i IP Box, ulgi na robotyzację, ulgi na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Natomiast co postulatu zredukowania składki zdrowotnej na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców do ukończenia 26. roku życia, Minister Finansów wskazał, że jak wynika z informacji przekazanej przez Ministra Zdrowia, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą. 

Po wejściu w życie przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa, podatek liniowy) opłaca składkę zdrowotną proporcjonalnie do swojego dochodu. Natomiast przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych opłaca składkę zdrowotną w trzech progach zależnych od kwoty osiągniętych przychodów. 
Ustawa ta obniżyła stawkę składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym z 9% do 4,9%.
Minister Zdrowia nie przewiduje wprowadzenia odrębnych zasad opłacania składki dla przedsiębiorców do 26. roku życia.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie - trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA