REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. koniec interaktywnych PDF w rozliczeniach z urzędami skarbowymi. Kiedy e-Deklaracja bez podpisu elektronicznego [projekt rozporządzenia]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
W 2024 r. koniec interaktywnych PDF w rozliczeniach z urzędami skarbowymi. Kiedy e-Deklaracja bez podpisu elektronicznego [projekt rozporządzenia]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus wycofuje interaktywne formularze PDF – podatnicy nie będą przy ich pomocy składać deklaracji. Nowość pojawi się w 2024 r. Ostateczny termin zależy od produkcyjnego wdrażania usługi w ramach e-Urzędu Skarbowego.

Fiskus planuje udostępnić w e-Urzędzie Skarbowym możliwość składania deklaracji, zeznań, oświadczeń, zgłoszeń, zawiadomień, informacji i wniosków wypełnianych online w przeglądarce internetowej (e-formularze). Poprzednio były składane przy pomocy wycofywanej technologii opartej o interaktywne formularze w formacie PDF. 

REKLAMA

Autopromocja

Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl

Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl, będą podpisywane analogicznie jak w przypadku dotychczasowych interaktywnych formularzy PDF. Czyli podatnicy będą mieli dwie możliwości: 

 1. podpis kwalifikowany lub 
 2. dane autoryzującyjne (wielkość przychodu za poprzedni rok).

WAŻNE! Nowe e-Deklaracje będą mogli też składać zalogowani użytkownicy w e-Urzędzie Skarbowym. W tym przypadku nie będzie potrzeby podpisywania e-Deklaracji e-podpisem albo danymi autoryzacyjnymi. 

System e-Deklaracji:

 • zapisze użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
 • wstępnie uzupełni danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
 • możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego, z możliwością edycji danych szczegółowych.

Jak uzasadniono zmianę

Uzasadnienie znajdziemy w projekcie uzasadnienia do zmienianego rozporządzenia. Czytamy w nim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"(…) zmiana rozporządzenia wynika z planowanego udostępnienia w e-Urzędzie Skarbowym funkcjonalności polegającej na składaniu deklaracji, zeznań, oświadczeń, zgłoszeń, zawiadomień, informacji i wniosków wypełnianych online w przeglądarce internetowej (e-formularze), które dotychczas były składane przy pomocy wycofywanej technologii opartej o interaktywne formularze w formacie PDF. Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl, mogą być podpisywane analogicznie jak w przypadku dotychczasowych interaktywnych formularzy PDF, tj. podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Dodatkowo, w związku z poszerzaniem katalogu usług dostępnych w ramach serwisu Urząd Skarbowy, składanie formularzy podatkowychw wersji elektronicznej będzie także możliwe dla zalogowanych użytkowników konta osoby fizycznej oraz konta jednostki organizacyjnej. Uruchomienie tej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym znacząco rozszerzy zakres możliwych działań podejmowanych przez użytkowników i ułatwi im kontakt z organami KAS. Składając e-formularz za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym:

 • zapisze się on użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
 • zostanie on wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
 • możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego,
  z możliwością edycji danych szczegółowych.

Przy pomocy e-formularzy możliwe będzie składanie zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3) oraz zawiadomienia ZAW-NR. W związku z tym projekt przewiduje uchylenie pkt 5 i 6 w § 2 zmienianego rozporządzenia. Uchylenie tych punktów wynika z tego, że mieszczą się w szerszej kategorii określonej w dodawanym pkt 14 tego przepisu.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że przewidziane w projekcie rozwiązanie jest dedykowane wyłącznie zalogowanym użytkownikom konta osoby fizycznej oraz konta jednostki organizacyjnej w e-Urzędzie Skarbowym, tj. użytkownikom będącym osobami fizycznymi, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego przy pomocy węzła krajowego. 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów pism niewymagających opatrzenia podpisem lub pieczęcią przez użytkownika e-Urzędu Skarbowego.

Etap legislacyjny - projekt

Zobacz także: Faksymile 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA