REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. koniec interaktywnych PDF w rozliczeniach z urzędami skarbowymi. Kiedy e-Deklaracja bez podpisu elektronicznego [projekt rozporządzenia]

W 2024 r. koniec interaktywnych PDF w rozliczeniach z urzędami skarbowymi. Kiedy e-Deklaracja bez podpisu elektronicznego [projekt rozporządzenia]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus wycofuje interaktywne formularze PDF – podatnicy nie będą przy ich pomocy składać deklaracji. Nowość pojawi się w 2024 r. Ostateczny termin zależy od produkcyjnego wdrażania usługi w ramach e-Urzędu Skarbowego.

Fiskus planuje udostępnić w e-Urzędzie Skarbowym możliwość składania deklaracji, zeznań, oświadczeń, zgłoszeń, zawiadomień, informacji i wniosków wypełnianych online w przeglądarce internetowej (e-formularze). Poprzednio były składane przy pomocy wycofywanej technologii opartej o interaktywne formularze w formacie PDF. 

Autopromocja

Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl

Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl, będą podpisywane analogicznie jak w przypadku dotychczasowych interaktywnych formularzy PDF. Czyli podatnicy będą mieli dwie możliwości: 

 1. podpis kwalifikowany lub 
 2. dane autoryzującyjne (wielkość przychodu za poprzedni rok).

WAŻNE! Nowe e-Deklaracje będą mogli też składać zalogowani użytkownicy w e-Urzędzie Skarbowym. W tym przypadku nie będzie potrzeby podpisywania e-Deklaracji e-podpisem albo danymi autoryzacyjnymi. 

System e-Deklaracji:

 • zapisze użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
 • wstępnie uzupełni danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
 • możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego, z możliwością edycji danych szczegółowych.

Jak uzasadniono zmianę

Uzasadnienie znajdziemy w projekcie uzasadnienia do zmienianego rozporządzenia. Czytamy w nim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"(…) zmiana rozporządzenia wynika z planowanego udostępnienia w e-Urzędzie Skarbowym funkcjonalności polegającej na składaniu deklaracji, zeznań, oświadczeń, zgłoszeń, zawiadomień, informacji i wniosków wypełnianych online w przeglądarce internetowej (e-formularze), które dotychczas były składane przy pomocy wycofywanej technologii opartej o interaktywne formularze w formacie PDF. Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl, mogą być podpisywane analogicznie jak w przypadku dotychczasowych interaktywnych formularzy PDF, tj. podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Dodatkowo, w związku z poszerzaniem katalogu usług dostępnych w ramach serwisu Urząd Skarbowy, składanie formularzy podatkowychw wersji elektronicznej będzie także możliwe dla zalogowanych użytkowników konta osoby fizycznej oraz konta jednostki organizacyjnej. Uruchomienie tej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym znacząco rozszerzy zakres możliwych działań podejmowanych przez użytkowników i ułatwi im kontakt z organami KAS. Składając e-formularz za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym:

 • zapisze się on użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
 • zostanie on wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
 • możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego,
  z możliwością edycji danych szczegółowych.

Przy pomocy e-formularzy możliwe będzie składanie zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3) oraz zawiadomienia ZAW-NR. W związku z tym projekt przewiduje uchylenie pkt 5 i 6 w § 2 zmienianego rozporządzenia. Uchylenie tych punktów wynika z tego, że mieszczą się w szerszej kategorii określonej w dodawanym pkt 14 tego przepisu.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że przewidziane w projekcie rozwiązanie jest dedykowane wyłącznie zalogowanym użytkownikom konta osoby fizycznej oraz konta jednostki organizacyjnej w e-Urzędzie Skarbowym, tj. użytkownikom będącym osobami fizycznymi, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego przy pomocy węzła krajowego. 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów pism niewymagających opatrzenia podpisem lub pieczęcią przez użytkownika e-Urzędu Skarbowego.

Etap legislacyjny - projekt

Zobacz także: Faksymile 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

REKLAMA