W 2024 r. koniec interaktywnych PDF w rozliczeniach z urzędami skarbowymi. Kiedy e-Deklaracja bez podpisu elektronicznego [projekt rozporządzenia]
REKLAMA
REKLAMA
Fiskus planuje udostępnić w e-Urzędzie Skarbowym możliwość składania deklaracji, zeznań, oświadczeń, zgłoszeń, zawiadomień, informacji i wniosków wypełnianych online w przeglądarce internetowej (e-formularze). Poprzednio były składane przy pomocy wycofywanej technologii opartej o interaktywne formularze w formacie PDF.
REKLAMA
Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl
Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl, będą podpisywane analogicznie jak w przypadku dotychczasowych interaktywnych formularzy PDF. Czyli podatnicy będą mieli dwie możliwości:
- podpis kwalifikowany lub
- dane autoryzującyjne (wielkość przychodu za poprzedni rok).
WAŻNE! Nowe e-Deklaracje będą mogli też składać zalogowani użytkownicy w e-Urzędzie Skarbowym. W tym przypadku nie będzie potrzeby podpisywania e-Deklaracji e-podpisem albo danymi autoryzacyjnymi.
System e-Deklaracji:
- zapisze użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
- wstępnie uzupełni danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
- możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego, z możliwością edycji danych szczegółowych.
Jak uzasadniono zmianę
Uzasadnienie znajdziemy w projekcie uzasadnienia do zmienianego rozporządzenia. Czytamy w nim:
"(…) zmiana rozporządzenia wynika z planowanego udostępnienia w e-Urzędzie Skarbowym funkcjonalności polegającej na składaniu deklaracji, zeznań, oświadczeń, zgłoszeń, zawiadomień, informacji i wniosków wypełnianych online w przeglądarce internetowej (e-formularze), które dotychczas były składane przy pomocy wycofywanej technologii opartej o interaktywne formularze w formacie PDF. Nowe e-formularze, udostępnione na stronie podatki.gov.pl, mogą być podpisywane analogicznie jak w przypadku dotychczasowych interaktywnych formularzy PDF, tj. podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Dodatkowo, w związku z poszerzaniem katalogu usług dostępnych w ramach serwisu Urząd Skarbowy, składanie formularzy podatkowychw wersji elektronicznej będzie także możliwe dla zalogowanych użytkowników konta osoby fizycznej oraz konta jednostki organizacyjnej. Uruchomienie tej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym znacząco rozszerzy zakres możliwych działań podejmowanych przez użytkowników i ułatwi im kontakt z organami KAS. Składając e-formularz za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym:
- zapisze się on użytkownikowi w dokumentach wysłanych, skąd dostępne będzie także pobranie i zapisanie go na dysk lokalny, śledzenie statusu, sprawdzenie i pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
- zostanie on wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
- możliwe będzie sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego,
z możliwością edycji danych szczegółowych.
Przy pomocy e-formularzy możliwe będzie składanie zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3) oraz zawiadomienia ZAW-NR. W związku z tym projekt przewiduje uchylenie pkt 5 i 6 w § 2 zmienianego rozporządzenia. Uchylenie tych punktów wynika z tego, że mieszczą się w szerszej kategorii określonej w dodawanym pkt 14 tego przepisu.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że przewidziane w projekcie rozwiązanie jest dedykowane wyłącznie zalogowanym użytkownikom konta osoby fizycznej oraz konta jednostki organizacyjnej w e-Urzędzie Skarbowym, tj. użytkownikom będącym osobami fizycznymi, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego przy pomocy węzła krajowego.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów pism niewymagających opatrzenia podpisem lub pieczęcią przez użytkownika e-Urzędu Skarbowego.
Etap legislacyjny - projekt
Zobacz także: Faksymile
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat