GIOŚ: do 31 sierpnia br. w ramach systemu SENT ujawniono ponad 1200 naruszeń
REKLAMA
REKLAMA
GIOŚ przypomniał, że od lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz przewóz przez terytorium kraju odpadów podlega rejestracji w systemie SENT.
REKLAMA
Obowiązki w zakresie zgłaszania przewozu
Wskazano, iż konsekwencją wprowadzonych przepisów jest nałożenie obowiązków w zakresie zgłaszania przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji na podmiot odbierający oraz przewoźnika w momencie rozpoczęcia przewozu. Dodano, iż przewoźnik jest także zobowiązany do przekazywania danych geolokalizacyjnych, a kierujący do posiadania numeru referencyjnego oraz uruchomienia lokalizatora.
32 000 kontroli w ramach SENT
"Do 31 sierpnia 2023 r. w ramach SENT przeprowadzono ponad 32 000 kontroli i ujawniono ponad 1200 naruszeń" – poinformował GIOŚ.
Odpady objęte systemem SENT
Jak przekazano, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 9 października br., objęte nadzorem zostały również takie towary jak m.in.: odpady farb, lakierów, klejów i szczeliw zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, szlamy z nich pochodzące, odpady z usuwania farb lub lakierów, zmywacze farb lub lakierów.
Cytowany w komunikacie GIOŚ Wiesław Czechowski, zastępca głównego inspektora ochrony środowiska, podkreślił, że wprowadzenie nadzoru nad przewozami odpadów niebezpiecznych jest istotne, ponieważ koszt ich zagospodarowania jest wysoki. "Ich porzucenie oddziałuje bardzo negatywnie na środowisko, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" – zaznaczył.
ra/ mmu/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat