| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Administracja podatkowa zmienia wizerunek

Administracja podatkowa zmienia wizerunek

Izba Skarbowa we Wrocławiu wdraża: system zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2001, system CAF (Wspólna Metoda Oceny), metodykę PRINCE2 i technikę pracy grupowej (WORKFLOW). Po co takie systemy?

- Wprowadzenie nowych rozwiązań ma uporządkować i unowocześnić dotychczas funkcjonujące procedury. ISO, CAF, PRINCE 2, WORKFLOW pozwolą na zmianę kultury organizacyjnej, w tym widzimy przyszłość administracji podatkowej. Korzystając z doświadczeń Izby Skarbowej w Zielonej Górze (ISO), Izby Skarbowej w Warszawie (CAF), a także unijnego programu Transition Facility 2005, chcemy zrobić krok do przodu i usprawnić dotychczasowe funkcjonowanie naszych instytucji. Tak, żeby zarówno podatnicy, jak i pracownicy, mogli wynieść z tego korzyści - dostępność i oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów pracy, przejrzyste standardy, poprawę wizerunku. To nie tylko znak czasu, to konieczność.

 

Zainteresowanie wzbudza technika pracy grupowej WORKFLOW. Na czym ona polega?

 

- To komunikacja przez wewnętrzną sieć informatyczną. Wspólna praca nad dokumentami wyłącznie w formie elektronicznej nie tylko usprawni sposób przepływu informacji pomiędzy komórkami, ale da też pracodawcy możliwość kontroli, aby pracownicy załatwiali sprawy w terminie. Pozwoli także wpłynąć na jakość wydawanych rozstrzygnięć.

 

Również korzystanie z metodyki PRINCE 2, czyli tzw. pracy na projektach, pozwoli profesjonalnie przygotować wdrożenie istotnych zmian organizacyjnych, najczęściej informatycznych, m.in. określić, co należy zrobić, dlaczego właśnie takie czynności wykonać, kiedy i w jakiej kolejności. Wszystkie odchylenia od planu będą widoczne. Jest to jedna z metod skutecznego działania.

 

ISO i CAF to systemy usprawniające pracę, ale też podnoszące prestiż. Dlaczego Izba chce z tych systemów korzystać?

 

- ISO - nie chodzi tu o certyfikat, a o wyeliminowanie czynności zbytecznych, które prowadzą do nadmiernej biurokratyzacji i zabierają urzędnikom czas, który powinni przeznaczyć na sprawy podatnika.

 

Natomiast system CAF pozwoli na ocenę funkcjonowania Izby Skarbowej we Wrocławiu. W wyniku takiej samooceny instytucja może zidentyfikować swoje słabe i mocne strony. System pozwoli wyeliminować błędy, wskaże kierunki rozwoju. Oceniane będzie m.in. zarządzanie zasobami ludzkimi, strategia czy planowanie. A celem podstawowym pozostanie usprawnianie obsługi podatników.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Józef Dolata

 

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »