REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które obietnice wyborcze są najważniejsze dla firm rodzinnych? Jakich zmian oczekuje biznes rodzinny od nowego rządu?

Które obietnice wyborcze są najważniejsze dla firm rodzinnych? Jakich zmian oczekuje biznes rodzinny od nowego rządu?
Które obietnice wyborcze są najważniejsze dla firm rodzinnych? Jakich zmian oczekuje biznes rodzinny od nowego rządu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Parlament zaczął już pracę w nowym składzie, dzień po dniu będziemy obserwować zmiany i rozliczać nową koalicję z wyborczych obietnic. Przedsiębiorcy ze środowiska firm rodzinnych, którzy w większości oceniają wyniki wyborów pozytywnie, w nowej władzy upatrują szansę na poprawienie otoczenia gospodarczego w Polsce – pisze dr Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. Realizacji jakich obietnic wyborczych oczekują firmy rodzinne?

3 miliony firm rodzinnych w Polsce czeka na korzystne zmiany prawa

Jak wynika ze statystyk, w Polsce może być aż trzy miliony firm rodzinnych, co oznacza, że jest to reprezentatywna grupa społeczna, która łączy ze sobą życie prywatne i zawodowe. Warto zauważyć, że biznes firm rodzinnych znajduje się w historycznym momencie transferów międzypokoleniowych, co szczególnie wymaga efektywnych, prostych, transparentnych i stabilnych podatków, sprawnego i szybkiego wymiaru sprawiedliwości, jasnych zasad dostępu do publicznych środków (zamówienia publiczne, dotacje, etc.), a także zabezpieczenia finansów publicznych. 

Tymczasem przez ostatnie osiem lat przedsiębiorcy z tego sektora czuli się grupą zaniedbywaną i zaskakiwaną zmianami, które odbywały się bez zadowalających konsultacji. Wystarczy wspomnieć chaos spowodowany "Polskim Ładem" oraz ciągle pogarszające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Dobrą ilustracją nastrojów przedsiębiorców są notowania WIG20 – w poniedziałek po wyborach indeks urósł o 5,31% w jeden dzień! To pokazuje, że przedsiębiorcy liczą na to, że odblokowane środki z KPO spowodują stymulację polskiej gospodarki, która złapała zadyszkę z uwagi na problemy w gospodarce niemieckiej.

REKLAMA

Autopromocja

Konkrety, których oczekuje biznes rodzinny

Z postulatów partii politycznych, które będą tworzyć koalicję właściciele firm rodzinnych oczekują szybkiego wprowadzenia następujących obietnic:

 • przeprowadzenie audytu stanu finansów publicznych (Koalicja Obywatelska)
 • podniesienie kwoty wolnej w podatku dochodowym do 60.000 zł w skali roku (Koalicja Obywatelska)
 • wprowadzenie kasowego PIT dla przedsiębiorców (Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga)
 • wprowadzenie kasowego VATu dla przedsiębiorców (Trzecia Droga)
 • zniesienie zakazu handlu w niedzielę (Koalicja Obywatelska)
 • powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej (Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga)
 • ograniczenie czasu kontroli mikro-przedsiębiorców do 6 dni (Koalicja Obywatelska)
 • brak podwyżek podatków do 2026 r. (Trzecia Droga)
 • płatność zasiłku chorobowego przez ZUS już od pierwszego dnia choroby pracownika (Trzecia Droga)
 • uproszczenie podatku PIT i CIT (Nowa Lewica)
 • ustalenie mapy drogowej wejścia do strefy euro (Nowa Lewica)
 • przywrócenie praworządności w sądach (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica)

Obietnic jest sporo i środowisko firm rodzinnych zdaje sobie sprawę, że na ich spełnienie trzeba będzie poczekać. Z pewnością konieczne jest jednak jak najszybsze przywrócenie normalności, czyli poczucia bezpieczeństwa i nadziei na rozwój. Tylko wtedy będzie szansa na tzw. nieśmiertelność firm rodzinnych i ich przekazanie kolejnym pokoleniom.

dr Małgorzata Rejmer, Dr nauk prawnych, Prezes Zarządu i nestor w Kancelarii Finansowej LEX Sp. z o.o. 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA